بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟

به گزارش مجله راهدیو، مسافرت تجربه ای است مجذوب کننده که می تواند با در نظر گرفتن زمان سفر مناسب به مراتب لذت بخش تر شود. با آمار جامعی درباره فصل های سفر همراه باشید.

بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟

مسافرت همواره تجربه ای است شگفت انگیز که در خاطر می ماند. به طبع عوامل گوناگونی در کیفیت سفر تاثیرگذار است؛ یکی از همین معیارها، انتخاب زمان مناسب برای سفر به هر مقصد است. زمان سفر نیز ارتباط مستقیمی با شرایط جوی هر منطقه دارد. در این مقاله بر اساس آمار و اطلاعاتی جامع، به سراغ زمان و مکان مناسب و متناسب برای سفر رفته ایم.

به دلیل موقعیت جغرافیایی هر منطقه، مانند تفاوت فصل ها در دو نیم کره، شرایط جوی گوناگونی در هر کشور در طول سال بر قرار است. در ادامه با تفکیک هر فصل و قاره، به توضیح بیشتر درباره آب و هوای آن ها پرداخته ایم. همچنین در پایانی هر فصل، به مقاصد پیشنهادی سفر اشاره کرده ایم.

زمستان

اروپا

برف، باران و سرما، زمستان های کشورهای اروپایی با این ویژگی ها تعریف می شوند. به همین دلیل سفر کردن به این نقاط در روزهای سرد سال چندان متعارف به نظر نمی رسد. البته اگر مایل به جستجو در کوه های آلپ و اسکی کردن در آن ها هستید، سوئیس و اتریش می توانند گزینه های مناسبی باشند. همچنین در نظر داشته باشید که کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا در کل از آب و هوای بهتری در فصل زمستان نسبت به دیگر نقاط قاره سبز برخوردار هستند.

آسیا

در روزهای سرد سال، قاره کهن از شرایط جوی مساعدی بهره می برد. کشورهایی مثل تایلند، ویتنام، میانمار و هند از آب و هوای مطلوبی برخوردار هستند. برای دیگر کشورها نیز داستان به همین منوال است؛ به طبع هرچه از خط استوا دور شوید، شاهد هوای سردتری در آسیا خواهید بود؛ تا جایی که در نواحی شمالی چین یخبندان را می بینید!

آفریقا

شمال آفریقا در زمستان محل مناسبی است برای ماجراجویی های مجذوب کننده در طبیعت. به این دلیل فقط به شمال قاره اشاره می کنیم، چون در نواحی جنوبی آن، همراه با فصل رونق برای گردشگران در این زمان، ممکن است در کشورهایی مانند کنیا و تانزانیا هوا بسیار گرم شود.

آمریکا

در قاره آمریکا به دلیل قرارگیری در هر دو نیم کره شرایط گوناگونی داریم. آمریکای جنوبی و مرکزی به همراه نقاط جنوبی آمریکای شمالی، در این زمان از سال از شرایط آب و هوایی مطلوبی بهره می برند. کشورهایی مانند مکزیک، برزیل و ونزوئلا می توانند گزینه خوبی برای سفر در زمستان باشند.

سفر پیشنهادی

همان طور که اشاره شد، کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه برای علاقه مندان سرما، می توانند گزینه های معقول تر و مقرون به صرفه تری باشند. با توجه به تفاوت فصلی استرالیا، این کشور نیز مقصد مناسبی است. سنگال هم دیگر کشوری است که رونق بسیاری در این زمان از سال به خود می بیند.

بهار

اروپا

با شروع بهار، شرایط جوی قاره اروپا رفته رفته مطبوع می شود. با افزایش دما و روزهای آفتابی در این فصل میزان گردشگران نیز زیاد می شود. اولین کشورهایی که صدای پای مسافران را می شنوند، منطقه ها نزدیک به دریای مدیترانه هستند. اگر بخواهیم از کشوری نام ببریم، می توانیم به یونان و اسپانیا اشاره کنیم. هرچه به سمت شمال برویم، سرمای هوا تا حدودی زیاد می شود. هم زمان با بهار در منطقه اسکاندیناوی، به دلیل نزدیکی به قطب شمال، ساعات تابش آفتاب در طول شبانه روز، بیشتر می شود.

آسیا

بهار در کشورهای آسیایی مایل به گرما است. حتی بسیاری از کشورها مانند هند و میانمار در این زمان از سال، آب و هوای گرمی دارند. به همین دلیل نوبت به کشورهایی می رسد که نسبتا از مدار میانی فاصله دارند. ژاپن و چین شرایط بهتری برای پذیرش علاقه مندان دارند. با کمی فاصله گرفتن، می توان به اندونزی و استرالیا اشاره کرد؛ منطقه های که رونق خوبی در فصل بهار به خود می بینند.

آفریقا

در میان کشورهای آفریقایی، بهار مراکش از همه دیدنی تر است. آب و هوای مطبوع در کنار آفتاب دلچسب، شرایطی را برای این منطقه به وجود آورده است که آن را بسیار مطلوب می کند. منطقه ها جنوبی قاره هم اگرچه با افت دما روبرو می شوند، اما کماکان شرایط مساعدی دارند.

آمریکا

آمریکای مرکزی و به خصوص آمریکای شمالی از شرایط بسیار بهتری در بهار برخوردار هستند. مکزیک، کوبا و ونزوئلا یا استان های مرکزی آمریکا از جمله منطقه ها ایدئال در این زمان هستند. با حرکت به سمت جنوبی قاره نیز به طبع، آب و هوا مرطوب تر و حتی سردتر خواهد شد.

سفر پیشنهادی

اگر قصد سفر به اروپا دارید، در کشورهایی با مشخصات پرتغال، آب و هوای تابستانی و در کشورهایی مثل اسکاتلند، شرایط مطبوعی را تجربه خواهید کرد. در آفریقا نیز می توانید با سفر به کشورهایی مثل تونس، دست به ماجراجویی های مجذوب کنندهی بزنید.

تابستان

اروپا

بهترین زمان سفر به قاره سبز، تابستان است. میلیون ها گردشگر از اقصی نقاط دنیا برای دیدن سواحل، روستاها، شهرها و طبیعت اروپا به این قاره سفر می کنند. از شمال تا جنوب و شرق به غرب اروپا در این زمان از سال، با توجه به آب و هوا و ویژگی های خاصش علاقه مندان بسیاری را به خود می بینند. فرقی نمی کند به چه کشوری سفر کرده باشید، همه منطقه ها این قاره با شرایط جوی مساعد خود چیزی برای عرضه دارند.

آسیا

دقیقا برعکس قاره سبز، در فصل تابستان قاره کهن چندان دلچسب نیست. تمامی نقاط این منطقه شرایطی مشابه یکدیگر و گرم و مرطوب، دارند. هرچند در این میان منطقه های مثل هند و بالی هستند که با توجه به موقعیت خود، از شرایط نسبتا بهتری برخوردار هستند.

آفریقا

کشورهای آفریقایی در این زمان از سال بسیار گرم هستند. تنها برخی از کشورهای ساحلی به لطف هم جواری با اقیانوس از شرایط بهتری بهره مند شده اند.

آمریکا

تابستان در آمریکای شمالی نیز گرم است. با این وجود در آمریکای مرکزی آب و هوای نسبتا خنک تری همراه با باران های فصلی برقرار است. در همین زمان آمریکای جنوبی از شرایط جوی به مراتب بهتری برخوردار است که در پی آن گردشگران نیز به آن سفر می کنند.

سفر پیشنهادی

منطقه ها شمالی اروپا مانند ایسلند می توانند مقصد خوبی برای سفرهای تابستانی باشند. از طرفی استرالیا نیز با ویژگی های خاص خود گزینه مجذوب کنندهی است که پیش روی خواهید داشت.

پاییز

اروپا

در اوایل پاییز، منطقه ها مدیترانه ای کماکان شرایط جوی خوبی دارند. هرچه که بیشتر به پایانی پاییز نزدیک شویم، از روزهای آفتابی کاسته می شود و در پی آن هوا سردتر خواهد شد.

آسیا

داستان در قاره کهن به گونه دیگری است. پاییز بهترین زمان برای مقاصد آسیایی است. فرقی نمی کند به کدام منطقه سفر کنید، از چین تا ایران، شرایط جوی مطلوبی در قاره بر قرار است.

آفریقا

شمال آفریقا هم از آب و هوای مناسبی در این زمان از سال بهره مند است. با کاهش دما، بسیاری از کشورهای شمالی مانند مصر و مراکش شرایط مطلوبی پیدا می کنند. با توجه به موقعیت جغرافیایی، هرچه به سمت جنوب قاره حرکت کنیم، کشورهای ماداگاسکار و آفریقای جنوبی، آب و هوای گرم تری را به واسطه فرا رسیدن فصل گرما در این منطقه خواهیم دید.

آمریکا

برای فصل پاییز بهترین گزینه آمریکای شمالی خواهد بود. شهرهای آمریکا و کانادا در این زمان از سال از شرایط جوی بسیار خوبی بهره می برند. این در حالی است که آب و هوا در آمریکای مرکزی و جنوبی بارانی و مرطوب خواهد بود.

سفر پیشنهادی

ترکیه پس از پشت سر گذاشتن تابستان گرم، می تواند مقصد خوبی باشد و بسیاری از آژانس ها مسافرتی در همین زمان انواع تور ترکیه را برگزار می کنند. همان طور که اشاره شد کشورهای آسیایی نیز گزینه های مطلوبی به شمار می فرایند.

در پایان به یاد داشته باشید که در همه نقاط دنیا، در ماه سپتامبر، حد فاصل شهریور تا مهر، بهترین شرایط جوی بر قرار است. ازاین رو پیشنهاد می کنیم که تعطیلات و سفرهای خود را به هر نقطه از کره خاکی، به این ماه موکول کنید. برای آخرین مورد نیز توجه شما را به تصویری در رابطه با بهترین زمان سفر به هر نقطه از دنیا، بر اساس آمار، جلب می کنیم.

منبع: کجارو / lonelyplanet / thebesttimetovisit.com
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 314

به "بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید