هزینه سبد معیشت کارگران چقدر می شود؟ ، دستمزد 1402 اینگونه تعیین خواهد شد

به گزارش مجله راهدیو، یک فعال کارگری با اعلام برآورد هزینه های سبد معیشت کارگران گفت: رقم دستمزد کارگران پس از مشخص شدن مبلغ هزینه سبد معیشت در کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی و در شورای عالی کار مشخص خواهد شد.

هزینه سبد معیشت کارگران چقدر می شود؟ ، دستمزد 1402 اینگونه تعیین خواهد شد

به گزارش خبرنگاران، ناصر چمنی درباره برگزاری جلسات دستمزد کارگران و تعیین رقم مزد اظهار کرد: در مورد دستمزد کارگران ماده 41 قانون کار مبنا و ملاک عمل شورای عالی کار است و بند یک این ماده به نرخ تورم و بند دو به سبد معیشت خانوار اشاره دارد لذا از حالا نمی توان در مورد اینکه دستمزد چقدر خواهد شد یا چند درصد افزایش می یابد صحبت کرد. قبل از هر چیز جلسات کمیته دستمزد در مورد هزینه های سبد معیشت کارگران باید تشکیل و مبلغ سبد معیشت تعیین شود.

وی ادامه داد: پس از تعیین رقم سبد معیشت، شورای عالی کار با حضور کننده کارگر، کارفرما و دولت وارد مذاکره می شوند و در مورد دستمزد تصمیم گیری می کنند. مبنای اصلی برای تعیین دستمزد کارگران، قانون است و ماده 41 قانون کار و تبصره های آن باید لحاظ شود.

این فعال کارگری با بیان اینکه هزینه سبد معیشت کارگران سال گذشته 9 میلیون تومان تعیین شد، اظهار کرد: در حال حاضر این رقم بین 13 تا 15 میلیون تومان در ماه برآورد می شود لذا ابتدا در کمیته دستمزد باید هزینه های سبد معیشت بر مبنای نرخ تورم محاسبه و کارشناسی شود، سپس در جلسات دستمزد با حضور شرکای اجتماعی درباره رقم دستمزد سال آینده تصمیم گیری کنیم.

چمنی درباره گزارش مرکز پژوهش های تامین اجتماعی در مورد محاسبه هزینه های سبد معیشت، گفت: این مرکز صرفا می تواند نتایج پژوهش خود را به عنوان کار کارشناسی در مورد ارقام و اعداد هزینه معیشت و نرخ تورم اقلام ارائه دهد اما به منزله آن نیست که باید مبنای تعیین مزد قرار گیرد بلکه در کنار گزارش کنندگان کارگری در مورد وضع معیشت خانوار و هزینه سبد زندگی می تواند مورد توجه قرار گیرد و به تعیین بهتر رقم سبد معیشت وشفاف سازی هزینه ها کمک کند.

این فعال حوزه کار شرح داد: سال ها قبل در شورای عالی کار مصوبه ای به شکل سه جانبه به تصویب رسید که بر اساس آن برای به دست آمدن تبصره دو ماده 41 قانون کار که بحث سبد معیشت خانوار است، کمیته دستمزد تشکیل شود و به صورت میدانی هر گروه اطلاعات و آمار و گزارش های خود را ارائه دهد و نظراتش را مطرح کند تا پس از بحث و بررسی، اعداد و ارقام سبد معیشت و هزینه های خانوار به دست آید.

وی در سرانجام گفت: اعداد و ارقام کف بازار و نرخ تورم بر کسی پوشیده نیست و طبیعی است که وقتی تورم بیشتر باشد کارگران کمتر خرید می کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 492

به "هزینه سبد معیشت کارگران چقدر می شود؟ ، دستمزد 1402 اینگونه تعیین خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سبد معیشت کارگران چقدر می شود؟ ، دستمزد 1402 اینگونه تعیین خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید