برج کج پیزا در ایتالیا (تور ایتالیا)

به گزارش مجله راهدیو، یکی از معروفترین تماشای های اروپا و چه بسا جهان، برج کج پیزاست که در ایتالیا واقع شده است. خریداران تورهای مقرون به صرفه ایتالیا و حتی خریداران تورهای لوکس این کشور همیشه از برج پیزا تماشا می نمایند. این برج همانطور که می دانید زاویه دار است و همین موضوع سبب شده که همیشه آن را به عنوان یکی از عجایب معماری جهان بشناسند. امروز می خواهیم کمی بیشتر شما را با این برج منحصربه فرد آشنا کنیم و شرح بدهیم که دلیل کج بودن این برج چیست و آیا در آینده فرو خواهد ریخت یا خیر.

برج کج پیزا در ایتالیا (تور ایتالیا)

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

برج پیزا در ایتالیا

برج پیزا در حقیقت یک برج ناقوس برای کلیسای جامع شهر پیزا در ایتالیاست که هنوز هم درست روبه روی این کلیسای کهن قرار گرفته است. کلیسای پیزا سومین بنای تاریخی موجود در شهر پیزا محسوب می شود و به خودی خود حائز اهمیت است. ماجرای ساخت برج پیزا از این قرار بود که در قرن دوازدهم میلادی مقامات این کلیسای کاتولیک تصمیم گرفتند تا برای عبادتگاه شهرشان یک برج ناقوس ساخته شود بنابراین دستور ساخت چنین سازه ای را دادند.

در سال 1173 میلادی کار ساخت برج پیزا آغاز شد و مسئولیت طراحی این پروژه را نیز به بونانو پیزانو Bonanno Pisano سپردند. این فرد یکی از معماران فعال در ایتالیا بود که البته تخصص اصلی وی ساخت مجسمه بود تا برج. کار ساخت برج پیزا ادامه یافت تا این که پس از مدتی معمار برج متوجه شد که برج کمی انحنا دارد.

برج پیزا بر اساس طراحی مناسبی ساخته شده بود اما به علت وزن زیاد و نرم بودن خاک موجود در سطح زیرین برج، زاویه دار شده بود. ساخت برج به علت کج بودن آن و به نتیجه نرسیدن راه کارهایی که برای عمود شدنش به کار بردند، متوقف شد. سرانجام در قرن چهاردهم میلادی گروه دیگری ساخت برج را به دست گرفتند و در سال 1372 کار ساخت برج به سرانجام رسید.

در حال حاضر ارتفاع برج پیزا 55.86 متر است اما در آن قسمتی از برج که بیشتر داخل زمین فرورفته ارتفاعش به 56.67 متر می رسد. عرض دیوارهای برج پیزا نیز در قسمت پائینی آن 2.44 متر می باشد. وزن برج پیزا نیز 14،500 تُن برآورد شده است و برای رسیدن به بالاترین قسمت آن باید حدود 296 یا 294 پله را پشت سر بگذارید.

باید بگوییم که زاویه این برج در سال 1990 میلادی 5.5 درجه بود اما در سال های 1993 و 2001 میلادی بازسازی هایی برروی آن انجام دادند که شیب آن به 3.97 درجه کاهش یافت و حدود 45 سانتیمتر صاف تر شد. 200 میلیون یورو نیز برای بازسازی برج هزینه کردند.

در ادامه به صورت اختصاصی تر به بخش معماری برج پیزا و آنچه در داخلش می گذرد خواهیم پرداخت.

داخل برج پیزا

در حال حاضر امکان بازدید از داخل برج پیزا برای گردشگران وجود دارد بنابراین خطری بازدیدکنندگان را تهدید نخواهد کرد. بسیاری از افرادی که برای بازدید از برج پیزا اقدام می کنند، برای گرفتن عکس یادگاری و بازدید از بخش داخلی آن به سویش رهسپار می شوند.

وقتی در قسمت پائینی برج پیزا قرار می گیرید تازه متوجه عظمت این سازه خواهید شد زیرا تمامی برج از جنس سنگ است و آن را با ظرافت زیادی برش داده اند. اگر با دقت بیشتری به نمای خارجی برج نگاه کنید، هزاران قطعه سنگ مرمر را خواهید دید که به دست هنرمندانی ماهر تراشیده شده اند.

شاید تصور کنید که برجی به زیبایی پیزا حتما گنجینه ای از ریزه کاری های معماری را در داخل خود پنهان نموده است اما باید بگوییم که چیزی درون برج پیزا نیست! داخل برج پیزا کاملا خالی می باشد و تنها تماشای آن مختص به پلکانی مرمری است که بازدیدکنندگان را به بالای برج راهنمایی می نماید. پله های برج نیز باریک هستند و بهتر است که بازدیدکنندگان به صورت تک نفره از آنها بالا بروند. پیشنهاد می کنیم که قبل از ورود به برج پیزا از زیبایی های موجود در نمایش لذت ببرید و به 192 ستونش توجه کنید که هریک به نوبه خود جالب هستند.

معماری برج کج پیزا

در رابطه با معمار اصلی برج کج پیزا اختلاف نظر وجود دارد بعضی معتقد هستند که پیزانو به عنوان کسی که کار ساخت برج کج پیزا را آغاز کرد، معمار اصلی بنا محسوب می شود و اما گروهی دیگر نظرشان بر این اساس است که گولیلمو Guglielmo که نقش پررنگی در ساخت این سازه داشت سازنده بنا است. البته باید بگوییم که در پایه این برج کتیبه ای از جنس برنز کشف شد که روی آن نام پیزانو وجود داشت، این کشف در سال 1820 رخ داد. به نظر می رسد بخش هایی از کلیسای پیزا مانند درِ اصلی آن از جنس برنز بوده است اما با گذشت زمان، آن دَر برنزی نابود شد و آخرین زمانی که کلیسا دارای چنین دری بود مربوط به سال 1595 میلادی می شود.

ضروری است ذکر کنیم که پیزانو در سال 1185 میلادی شهر پیزا را ترک کرد و نتوانست به زندگی خود در این شهر ادامه بدهد و تنها در اواخر عمر خود به وطنش بازگشت و همان جا نیز دار فانی را وداع گفت.

از نظر سبک و سیاق معماری برج پیزا نیز باید بگوییم که گفته می شود برای طراحی آن از سبک معماری به نام Diotisalvi الگوبرداری شده است و در ساخت برج به بناهای تعمیدگاه فلورانس Florence Baptistery و برج ناقوس سنت نیکولا San Nicola نیز توجه نموده اند و در مواردی از آنها الگوبرداری شده است.

تاریخچه برج پیزا

بی تردید برج پیزا پیشینه پرفراز و نشیبی داشته است زیرا افراد بسیاری روی آن کار کردند و کوشش نمودند تا شیب آن را از بین ببرند. بخش اصلی تاریخچه برج پیزا به سعی برای عمود کردن این سازه باز می شود و با نگاه جزئی تر به این داستان ها متوجه خواهید شد که افراد بسیاری سبب شدند تا شیب برج پیزا بیشتر از قبل شود.

در جنگ دنیای دوم متحدان مظنون بودند که آلمانی ها از برج پیزا برای جاسوسی استفاده می کنند به همین دلیل ماموران زیادی را برای نگهبانی از این برج گماردند که سبب شد تا چهره بنا مخدوش شود اما با این حال از تخریب برج کج پیزا جلوگیری کردند.

در 27 فوریه سال 1964، دولت ایتالیا از جامعه بین المللی یاری خواست تا در راستای جلوگیری از سقوط برج پیزا به این دولت یاری کنند زیرا این بنا از نظر تاریخی و گردشگری برای مردم ایتالیا اهمیت زیادی داشت. با این درخواست یک گروه چند ملیتی از مهندسان، ریاضیدانان و مورخان گردهم آمدند تا در خصوص روش های تثبیت برج پیزا باهم به گفتگو بپردازند. پژوهش های این گروه نشان داد که آن بخش از برج که فرورفتگی بیشتری دارد، همچنان در حال فرورفتن است زیرا سطح زمین در آن قسمت بسیار نرم تر می باشد.

یکی از راهکار هایی که برای رفع معضل کج بودن برج پیزا در نظر گرفتند، آویزان کردن وزنه های سنگین به بخشی از برج بود که در نهایت به صورت افزودن 800 تُن وزنه از سطح زیرین برج اجرایی شد. این راه کار توانست مشکل کج بودن برج را رفع کنند و حالا گردشگران می توانند با خیالی آسوده از برج پیزا تماشا کنند.

نام برج پیزا در سال 1987 در لیست دنیای یونسکو به ثبت رسید و حالا به عنوان یکی از مهمترین بناهای تماشای دنیا شناخته می شود. باید بگوییم که تثبیت شرایط برج پیزا به همین آسانی نبود بلکه در تاریخ 7 ژانویه 1990 بازدید از برج پیزا ممنوع شد زیرا کارشناسان پیش بینی کردند که امکان فروپاشی برج وجود دارد؛ این موضوع در حالی بود که پیزا در حدود 2 دهه حرکتی نداشت. در این زمان به شرایط وزنه ها رسیدگی شد و آنها را با کابل هایی مخصوص محکم کردند. بعلاوه مکان هایی که امکان داشت با فروریختن برج آسیب ببینند را نیز خالی کردند. در تاریخ 15 دسامبر 2001 دوباره بازدید از برج پیزا برای عموم امکان پذیر شد. در ماه می سال 2008 میلادی مهندسان و کارشناسان برج پیزا اعلام کردند که کج شدن برج پیزا برای اولین بار در طول تاریخ متوقف شده است.

بد نیست بدانید که برج پیزا به علت آن که افراد بسیاری در رابطه با چرایی کج بودنش سوال پرسیده اند نیز مشهور است و این موضوع همیشه برای بیشتر کردن اشتیاق گردشگران برای بازدید از این جاذبه تماشای استفاده می شود.

برج پیزا در لیست رکوردهای گینس

درست است که افراد بسیاری معماران برج پیزا را مقصر دانستند و ناکارآمدی آنها را باعث کج شدن برج می دانند اما همین کج بودن برج سبب شد تا نامش در لیست رکوردهای گینس به ثبت برسد. در گینس آمده که برج پیزا با انحراف 3.97 درجه کج ترین برج ناقوس در دنیاست.

بد نیست بدانید که در ابوظبی (در کشور امارات متحده عربی) برجی ساخته اند که انحراف آن 5 برابر بیشتر از برج پیزا می باشد اما این برج را از ابتدا با برنامه به صورت کج ساختند. بعلاوه در نیوزلند نیز بنایی وجود دارد که 53 درجه به سمت زمین انحراف پیدا نموده است.

حقایق جالب درباره برج پیزا

از زیباترین برج های دنیاست.

از مشهورترین ساختمان های دنیا است.

آن را با استفاده از سنگ مرمر ساخته اند.

ساخت آن بیش از 1 قرن طل کشید.

بر سر تعداد پله های برج اختلاف نظر وجود دارد اما عدد 251 به واقعیت نزدیکتر است.

برج پیزا کجاست؟

پیزا Pisa یکی از شهرهای مرکزی ایتالیاست که به علت وجود برج کج پیزا در آن به معروفیت رسید. برای بازدید از برج پیزا باید به این شهر بروید سپس باید خود را با استفاده از یکی از روش های زیر به مقصد برسانید:

رسیدن به برج پیزا با مترو

نزدیکترین ایستگاه مترو به برج پیزا Pisa S. Rossore نام دارد که فاصله آن تا برج 1.5 کیلومتر است و اگر بخواهید به صورت پیاده از این ایستگاه به مقصد بروید حدود 18 دقیقه طول می کشد.

رسیدن به برج پیزا با اتوبوس

آسان ترین راه برای رسیدن به برج پیزا استفاده از اتوبوس است زیرا 3 ایستگاه اتوبوس نزدیک به این مکان تماشای وجود دارد. ایستگاه های اتوبوس و اتوبوس هایی که به آنها می روند، به توضیح زیر هستند:

ایستگاه Cammeo: اتوبوس های LAM rossa و Linea 21 و Navetta E

ایستگاه Torre 1: اتوبوس شماره های 070 و071 و 080 و 081 و 110 و 120 و 140 و 190 و 840 و 875 و E3 و E25 و LAM rossa و Linea 21 و Navetta E

ایستگاه Via Bonanno 113: اتوبوس های E3 و E25

آدرس برج پیزا: ایتالیا، شهر پیزا، بزرگراه Via Contessa Matilde، برج پیزا

سخن خبرنگاران

نظر شما درباره برج پیزا چیست؟ به نظرتان این برج فرو خواهد ریخت؟

آیا تا به حال به ایتالیا سفر نموده اید؟ آیا علاقه مند هستید که این برج را از نزدیک ببینید؟

اگر می خواهید کبیشتر با تماشای های شهر رم ایتالیا آشنا شوید به مقاله دیگر ما که در این رابطه است، مراجعه کنید.

منتظر دیدگاه های شما هستیم.

منبع: فاینداتور
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 478

به "برج کج پیزا در ایتالیا (تور ایتالیا)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج کج پیزا در ایتالیا (تور ایتالیا)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید