برترین مروگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟

به گزارش مجله راهدیو، اگر مرورگر اینترنت مهم ترین نرم افزار یک سیستم شخصی نباشد می تواند در فهرست مهم ترین ها قرار بگیرد. از حرفه ای ترین کاربران تا افرادی که تنها برای آنالیز اخبار از اینترنت استفاده می نمایند به مرورگرهای اینترنت وابسته هستند و تفاوتی نمی کند برای وبگردی به آن ها احتیاج دارید یا به مهارت های تخصصی مشغول باشید، مرورگر اینترنت یک ابزار لازم است.

برترین مروگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟

گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، اپرا، ویوالدی و بریو از شناخته شده ترین مرورگرهای اینترنت در دنیای امروز هستند. اگرچه بخش عظیمی از بازار مرورگرهای اینترنتی در اختیار گوگل کروم نهاده شده است و بسیاری از کاربران این مرورگر را به عنوان مرورگر پیش فرض سیستم خود انتخاب نموده اند اما کروم تنها مرورگری نیست که می توانید تجربه خوبی از تعامل با آن کسب کنید. به عبارت دیگر، هر کدام از مرورگرهای ویندوزی نقاط ضعف و قوت خود را دارند. در ادامه معروف ترین مرورگرهای اینترنتی را آنالیز می کنیم و سپس پاسخ این سوال را می دهیم؛ برترین مرورگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟

گوگل کروم

مرورگر گوگل کروم یک مرورگر اینترنت مبتنی بر پروژه کرومیوم است که نخستین بار در سال 2008 معرفی گشت. این مرورگر در دوازده سال گذشته پیشرفت های بسیاری را تجربه نموده و حالا پایدارتر از همواره به نظر می رسد. تنها مدتی پس از انتشار گوگل کروم، کدهای اصلی این مروگر به وسیله گوگل در اختیار توسعه دهندگان نهاده شد. به همین علت در دورانی بسیار کوتاه، مرورگرهایی مبتنی بر پروژه کرومیموم هم معرفی گشتند که از مهم ترین آن ها باید به اپرا و مایکروسافت اج اشاره نمود.

کروم از همان ابتدا از امکانات جالبی بهره می برد. کاربران این مروگر با خیل عظیمی از افزونه های مجذوب نماینده روبرو هستند که توانایی ها و مجذوب نمایندهیت های این مرورگر را بیشتر می کرد؛ از ترجمه لحظه ای تا نگراش متن و حتی برنامه های آفیس. این افزونه ها به شما یاری می نمایند تا تجربه مجذوب نمایندهتری از وبگردی داشته باشید و در حرفه ای ترین شرایط ممکن با اینترنت کار کنید. مرورگر گوگل کروم که از نگاه امنیتی قدرتمند به نظر می رسد و مدتی پیش نسخه 84 آن به صورت رسمی رونمایی شد. علاوه بر ویندوز، این مرورگر روی سیستم عامل های اندروید، آی اواس، مک و لینوکس هم عرضه شده است.

موزیلا فایرفاکس

مرورگر فایرفاکس براساس مجموعه نرم افزاری مجازی موزیلا توسعه پیدا نموده و به بنیاد موزیلا تعلق دارد. نخستین نسخه این مرورگر در سال 2002 منتشر شد و مدتی پیش به نسخه 79 رسید. برخلاف آن چه که نماد و نام این مرورگر نشان می دهد، حیوانی که در نماد فایرفاکس می بینید یک روباه نیست بلکه یک پاندای سرخ است. پاندای سرخ نوعی پستاندارد گیاهخوار لقب می گیرد که در منطقه هیمالیا و جنوب چین زندگی می نماید.

بزرگترین برتری موزیلا فایرفاکس نسبت به رقیب اصلی اش یعنی گوگل کروم، به فضای اشغالی آن به وسیله حافظه موقت سیستم برمی شود. به همان مقدار که کاربران کروم از درگیرشدن حافظه رم لپتاپ یا کامپیوتر شخصی حین استفاده از این مرورگر ناراضی هستند، کاربران فایرفاکس از عملکرد آن رضایت کامل دارند. فایرفاکس در مصرف فضای حافظه موقت 40 درصد از کرم بهتر عمل می نماید. این مرورگر یکی از نخستین مرورگرهایی بود که قابلیت مسدود تبلیغات اینترنتی را فراهم کرد و از بسیاری از کدهای رایج اینترنتی پشتیبانی می نماید. فایرفاکس در شرایطی مشابه با کروم از همه سیستم عامل های رایج پشتیبانی می نماید.

مایکروسافت اج

کاربران فضای اینترنت با مرورگر اینترنت اکسپلورر آشنایی دارند. مرورگر پیش فرض ویندوز در سال های نه چندان که دور همواره سرعت پایین و امکانات محدودی داشت. این مرورگر قدیمی و نه چندان مجذوب نماینده آهسته آهسته به یک نرم افزار منفور تبدیل شد و آن قدر مورد شوخی کاربران فضای مجازی نهاده شد که مایکروسافت تصمیم گرفت به فکر توسعه یک مرورگر نو باشد. آن ها در سال 2015 نخستین نسخه این مرورگر را منتشر کردند. این مرورگر در سال 2017 برای سیستم عامل های اندروید و آی اواس منتشر شد و در سال 2019 در دسترس کاربران مک نهاده شد.

با این حال مرورگر اج هنوز هم مسائل بسیاری داشت. در نهایت مایکروسافت تصمیم گرفت هسته اصلی این مرورگر را براساس کدهای آزاد مرورگر کروم توسعه دهد و همین باعث انتشار یک بروزرسانی بزرگ برای مرورگر اج شد. آن چه امروز به عنوان مرورگر اج در دسترس نهاده شده در حقیقت نسخه کرومیوم آن است که براساس کدهای آزاد مرورگر کروم توسعه پیدا نموده و سرعت و امکانات بسیار مجذوب نمایندهی دارد. همین بروزرسانی بزرگ هم بسیاری از کاربران را تحت تاثیر قرار داده و حالا اج کرومیوم به دومین مرورگر محبوب کاربران فضای مجازی تبدیل شده است. براساس آخرین آمارهای رسمی، گوگل کروم انتخاب 71 درصد کاربران بوده و پس از آن نوبت به اج کرومیوم می رسد که 8.46 درصد از بازار را در اختیار دارد. نکته جالب این که فایرفاکس با وجود سابقه طولانی تر تنها 7.27 درصد از کاربران را تحت تاثیر خود قرار داده تا از آن استفاده نمایند.

بخشی از این موفقیت به تبدیل شدن مرورگر اج کرومیوم به مرورگر پیش فرض ویندوز بازمی شود. به نظر می رسد مایکروسافت راه نهایی پیشرفت مرورگر نو خودش را پیدا نموده و تصمیم دارد حساب ویژه ای روی اج کرومیوم باز کند. از آن جایی که نسخه نو مرورگر اج برپایه کرومیوم تازه توسعه پیدا نموده امکانات مجذوب نمایندهی مانند استفاده از افزونه ها روی آن جایگاه مطلوبی ندارند. با این حال اگر در پی یک مرورگر نو، مدرن و باثبات هستید، مرورگر اج یک انتخاب منطقی است.

اپرا

اگر به تاریخچه مرورگر اپرا مراجعه کنید، می توانید آن را قدیمی ترین مرورگر فعال در دنیای مجازی معرفی کنید. نخستین نسخه های این مرورگر در سال 1995 و به وسیله یک مجموعه نروژی توسعه پیدا کرد. اپرا تا سال 2000 و عرضه روی تلفن های همراه یک نرم افزار پولی بود. به عبارت دیگر، کاربران اپرا پس از یک مدت کوتاه رایگان باید نسخه کامل این مرورگر را خریداری می کردند. اما با شروع قرن نو، اپرا به یک مرورگر رایگان اما هم چنان متن بسته تبدیل شد. با گذشت بیشتر از بیست سال از انتشار اپرا، کدهای اصلی این مرورگر هم چنان در اختیار توسعه دهندگان قرار نگرفته است.

در سال های اخیر تغییرات بسیاری در اپرا ایجاد شده است. اپرا نیز مانند مرورگر اج، به یک مرورگر مبتنی بر کدهای گوگل کروم تبدیل شده و از قابلیت های مجذوب نمایندهی مانند نمایش شبکه اجتماعی اینستاگرام روی صفحه دسکتاپ و کیف پول ارزهای دیجیتال هم پشتیبانی می نماید. اگر در پی یک مرورگر متفاوت با امکانات ویژه و خاص هستید، مرورگر اپرا یکی از برترین گزینه های موجود است. این مروگر روی سیستم عامل های ویندوز، مک، اندروید، آی اواس و لینوکس منتشر شده و اخیرا به نسخه 70 بروزرسانی شد.

بریو

مرورگر بریو یک مرورگر وب رایگان و متن باز است که بر پایه کرومیوم توسعه پیدا نموده و بیشتر از هر قابلیت دیگری به غیرقابل ردیابی بودن و پنهان کردن تبلیغات معروفیت دارد. به عبارت دیگر، پس از نصب نرم افزار بریو دیگر هیچ تبلیغی در اینترنت مشاهده نمی کنید. بریو در رقابت با دو غول بزرگ دنیای فناوری یعنی گوگل و فیسبوک وارد عمل شده تا سهم 77 درصدی آن ها از همه تبلیغات دنیای اینترنت را به چالش بکشد. بنابراین غیبت تبلیغات در این مرورگر به معنای حذف شدن آن ها نیست بلکه با طراحی مجذوب نماینده این مرورگر، شما این تبلیغات را صرفا مشاهده نمی کنید.

این مرورگر در ویندوز 10 دو برابر سریع تر از کروم و فایرفاکس است و در اندروید هم سرعتی هشت برابری نسبت به رقبایش دارد. از آن جا که بریو کوشش می نماید تبلیغات را حذف کند و مانع ردیاب های آنلاین باشد، محتوا و اطلاعات بسیار کم تری را دریافت می نماید که علت اصلی سرعت بالای آن است. مرورگر بریو روی اندروید، آی اواس، مک، ویندوز و لینوکس در دسترس کاربرن نهاده شده است.

ویوالدی

مرورگر ویوالدی نام خود را از آهنگساز مشهور ایتالیایی یعنی آنتونیو ویوالدی گرفته و در حقیقت حاصل اختلافی است که در تیم مدیریت مرورگر اپرا ایجاد شد. شرکت اپرا در سال 2014 یکی از سرویس های مهم خود را تعطیل کرد و پس از آن یکی از بنیانگذاران و مدیران اصلی این مجموعه تصمیم گرفت سرویس تعطیل شده اپرا را نجات دهد. او مجموعه ویوالدی را تاسیس کرد. نخستین نسخه مرورگر ویوالدی در آوریل 2016 منتشر شد و مدتی پیش به نسخه 3.2 رسید. این مرورگر هم مانند همه رقبایش اندروید، ویندوز، مک و اندروید در دسترس است اما خبری از نسخه آی اواس آن نیست.

در این زمینه بخوانید:

نگاهی به آتاری 2600: نوستالژی دهه شصتی ها

چگونه گوشی خیس شده را از سوختن نجات دهیم؟

راهنمای خرید گوشی موبایل و تلفن هوشمند

برترین مرورگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟

حالا که اطلاعات لازم درباره برترین مرورگرهای اینترنت را کسب کردید، زمان آن رسیده تا برترین مرور اینترنت برای ویندوز 10 را انتخاب کنید.

یکی از تست های حوزه اینترنت که 64 چالش کوچک را برای مرورگرها آنالیز می نماید و به اجرای سایت و کدهای اینترنتی تاکید دارد، مرورگر بریو را برترین مرورگر مناسب برای ویندوز می داند. براساس این تست ها، کروم در جایگاه دوم ایستاده و ویوالدی سوم است. اپرا و ایج جایگاه های چهارم و پنجم را تصاحب نموده اند و فایرفاکس بدترین مرورگری است که می توانید براساس این تست به آن اطمینان کنید.

یک تست دیگر که به وسیله مجموعه موزیلا، خالق فایرفاکس، خلق شده و شرایط جاوا اسکریپت مرورگرها را آنالیز می نماید فایرفاکس را برترین مرورگر اینترنت برای ویندوز 10 می داند. اپرا دومین مرورگر قدرتمند در حوزه جاوا اسکریپت است و بریو در جایگاه سوم نهاده شده است. کروم چهارمین مرورگر حوزه اسکریپت است و اج پنجمین مرورگر آن لقب می گیرد. در نهایت اگر به عملکرد جاوا اسکریپت مرورگر حساس هستید، شاید بهتر باشد مرورگر ویوالدی را فراموش کنید.

یکی از مهم ترین آزمون های آنالیز مرورگرهای اینترنت که به اعتقاد توسعه دهندگان می تواند آینه تمام قد عملکرد یک مرورگر باشد، فایرفاکس را برترین مرورگر ویندوز 10 می داند. در مقام های بعدی نوبت به مرورگرهای ویوالدی با امتیاز 157، اپرا با امتیاز 155، بریو با امتیاز 154، کروم با امتیاز 152 و در نهایت اج با امتیاز 142 می رسد.

جمع بندی

این که کدام مرورگر می تواند برترین مرورگر ویندوز 10 باشد، به انتظارات شما بستگی دارد. اگر به یک مرورگر سریع، مدرن و نو احتیاج دارید شاید باید مایکروسافت اج را انتخاب کنید. برای خلاص شدن از تبلیغات همواره ناراحت نماینده هیچ مرورگری به مقدار بریو به شما یاری نمی نماید و ویوالدی برای یک تجربه بی نهایت متفاوت مجذوب نماینده به نظر می رسد. کروم و فایرفاکس هم برای کاربرانی که انتظارات بسیار پیچیده ای از مرورگر اینترنت ویندوز 10 دارند، یک گزینه ایده آل است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 192

به "برترین مروگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین مروگر اینترنت برای ویندوز 10 کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید