فراوری یک میلیون و 511 هزار تن محصولات شیلاتی در سال 1400

به گزارش مجله راهدیو، تهران (پانا) - رئیس سازمان شیلات ایران پیش بینی کرد مطابق با برنامه ششم توسعه در سال 1400، یک میلیون و 511 هزار تن محصولات شیلاتی سال جاری در کشور فراوری گردد.

فراوری یک میلیون و 511 هزار تن محصولات شیلاتی در سال 1400

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، نبی الله خون میرزایی در رابطه با افتتاح پروژه های شیلاتی در سال 1400 اظهار کرد: ما در سه مرحله، 176 پروژه شیلاتی را که بسترساز اشتغال برای بیش از 6هزار و 500 نفر و فراوری بیش از 51 هزار تن انواع آبزیان است را هدف گذاری نموده بودیم که با دستور ریاست جمهوری وقت افتتاح شد.

وی اضافه نمود: پروژه هایی هم در استان های ساحلی و غیر ساحلی در هفته دولت به بهره برداری رسیده است که عمدتا پروژه های پرورش ماهی در دریا، پرورش میگو و سایر آبزیان بوده است.

خون میرزایی ابراز امیدواری کرد: سال 1400، سال افزایش جذب سرمایه گذاری در بخش شیلاتی باشد و پروژه های بیشتری بهره برداری گردد.

وی با اشاره به پروژه های عظیم نیمه کاره شیلاتی گفت: این پروژه ها مربوط به پرورش میگو و ماهی در دریا است، بعلاوه اسکله هایی را داریم که امیدواریم تا سرانجام سال به بهره برداری برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اندازه فراوری شیلاتی مطابق با تکلیف برنامه در سال 1400 گفت: ما امسال مطابق برنامه باید 700هزار تن صید، 811 هزار تن آبزی پروری و در مجموع یک میلیون و 511 هزار تن فراوری محصولات شیلاتی داشته باشیم که در زمینه صید اطمینان داریم که به تکلیف برنامه خواهیم رسید.

وی اضافه نمود: از این اندازه حدود 200 هزار تن پرورش ماهی در دریا است که از برنامه ششم توسعه عقب هستیم و با بومی سازی اجرا شده در زمینه تجهیزات قفس به وسیله شرکت های داخلی و استفاده از این تجهیزات در دریا، امیدواریم این خودکفایی داخلی به ما یاری کند تا عقب ماندگی در این نوع پرورش را جبران کنیم.

رئیس سازمان شیلات ایران اعلام کرد: با توسعه سرمایه گذاری ها و پروژه های نو به توسعه بخش آبزی پروری امیدواریم اما خشکسالی بر روی فراوریات تاثیر منفی چشمگیری گذاشته است و درجاتی از کاهش فراوری را در ماهیان گرمابی و سردآبی داشته ایم.

خون میرزایی با بیان این که به فصل بهره برداری میگو نزدیک شده ایم، توضیح داد: امسال نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد سطح زیر کشت افزایش یافته و فراوری میگو از 49 هزار تن در سال گذشته به حدود 60 هزار تن در امسال خواهد رسید.

وی در ادامه با اشاره به سرمایه گذاری های اجرا شده در بخش شیلات گفت: بیش از یک هزار و 800 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال گذشته در بخش شیلات اجرا شده که در این بخش بی سابقه بوده است و با توجه به ظرفیت جذب سرمایه گذاری در این بخش امیدواریم این فرایند ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان شیلات ایران ابراز امیدواری کرد: با اقدامات اجرا شده، تراز تجاری و مصرف سرانه آبزیان در سال 1400 افزایش پیدا کند.

وی اضافه نمود: مصرف سرانه ماهی در سال 99، 13.4 کیلوگرم بود که تکلیف سال 1400، افزایش آن تا 14.8 کیلوگرم است که امیدواریم به این اهداف برسیم.

امضای تفاهم نامه برای راه اندازی بورس آبزیان

خون میرزایی در رابطه با اقدامات اجرا شده در حوزه صید و صیادی اسم کرد: در سال گذشته اندازه صید 715 هزار تن بود که 8 درصد از برنامه جلوتر بودیم، برنامه ما این است که با حفظ اشتغال پایدار جامعه صیادی تا جای ممکن از فشار به منابع و ذخایر پرهیز نموده و اندازه صید را از تکالیف برنامه توسعه ای فراتر نبریم، بنابراین توسعه کمی صید و صیادی با احتیاط دنبال می گردد اما توسعه کیفی و زنجیره ارزش را برای توسعه صیادی و آبزی پروری دنبال می کنیم.

وی اضافه نمود: تفاهم نامه هایی را در زمینه بهبود صید و صیادی و ارزش اضافه نموده آن با یونیدو امضا نموده ایم، بعلاوه تفاهم نامه سه جانبه ای را با شرکت سرمایه گذاری تجاری سازمان منطقه آزاد چابهار و مجموعه بهاران برای انواع خدمات صیادی امضا کردیم و امیدواریم جامعه صیادی ما در دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان ار مزایای آن بهره مند شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با امضای تفاهم نامه با بورس گفت: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه، بورس آبزیان هر چه سریع تر ایجاد گردد و یک ارتقا در زنجیره ارزش صید و صیادی و خدمات بهتر برای جامعه صیادی رقم بخورد

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 78

به "فراوری یک میلیون و 511 هزار تن محصولات شیلاتی در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری یک میلیون و 511 هزار تن محصولات شیلاتی در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید