رائد فریدزاده: ایران حضور فیزیکی در جشنواره کن2021 ندارد

به گزارش مجله راهدیو، تهران (پانا) - بنا به تصمیم نو وزارت امور خارجه فرانسه اتباع کشورهایی که در لیست نارنجی سفر به فرانسه قرار دارند و ایران هم یکی از آنهاست، می توانند به این کشور سفر کنند اما معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان نمود که امسال ایران حضور فیزیکی در بازار کن نخواهد داشت.

رائد فریدزاده: ایران حضور فیزیکی در جشنواره کن2021 ندارد

به گزارش مهر، مدیران جشنواره و بازار فیلم کن هم از توافق خود با مسئولان اتحادیه اروپا برای استثنا قائل شدن برخی شرایط ورود مهمانان این رویداد خبر دادند. همچنین بنا بر این توافق شهروندان منطقه ها نارنجی هم با برخی شروط می توانند در این رویداد حضور پیدا کنند.

رائد فریدزاده معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی درباره امکان حضور کنندگان این بنیاد در بخش بازار جشنواره کن گفت: با توجه به اینکه فرصت بسیار کمی تا برگزاری جشنواره کن به جای مانده و برنامه ریزی بخش بازار از خیلی وقت پیش اجرا شده است، این امکان دیگر وجود ندارد، بخش بازار جشنواره کن امسال با حضور تعداد محدودی از کشورها به شکل فیزیکی برگزار می شود البته مثل دوره قبل این بخش به شکل مجازی هم برای متقاضیان برگزار می شود از همین رو چتر سینمای ایران که در چند سال اخیر از طریق بنیاد سینمایی فارابی در این جشنواره برپا می شد، امسال هم در بازار جشنواره کن به شکل مجازی برگزار می شود.

وی اظهار کرد بیان کرد: هرساله برای حضور فیزیکی برخی از شرکت ها در بخش بازار جشنواره کن، از قبل برنامه ریزی می شود و به کشورها فضاهایی را اختصاص می دهند. با توجه به اینکه برای حضور در این بخش باید یکی دو ماه پیش اعلام حضور و هزینه را واریز می کردیم حالا دیگر عملاً این موضوع شدنی نیست. ما آن زمان تصمیم به حضور آنلاین گرفتیم. البته به نظرم تصمیم تازه جشنواره کن چندان برای متقاضیان حضور در بخش بازار صدق نمی کند و بیشتر مربوط به حضور عوامل آثار سینمایی می شود ضمن اینکه این امکان هم تنها در صورت داشتن برخی از شرایط در اختیار افراد قرار می گیرد. یعنی اتباع کشورهای لیست نارنجی که واکسن کرونا دریافت نکرده اند علاوه بر تست منفی PCR یا آنتی ژن، باید دلیل محکمی برای سفر به فرانسه هم ارائه دهند، اینگونه نیست که هرکسی که ویزای شینگن داشته باشد، بتواند سفر کند.

فریدزاده توضیح داد: معمولاً برنامه ریزی برای حضور در جشنواره ها از چندین ماه قبل صورت می گیرد، درواقع باید قراردادی با بخش بازار منعقد کنید، بگویید مایل به اجاره چه فضایی هستید و پول آن را واریز کنید تا این امکان فراهم شود که در آنجا حضور داشته باشید، البته امسال مثل سال گذشته امکان حضور در بازار به شکل مجازی هم فراهم است و فکر می کنم شرکت های بخش خصوصی به شکل گسترده در این بخش حضور داشته باشند.

معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: ما هم در بخش مجازی این بازار حضور پیدا می کنیم اما به شکل فیزیکی هیچکس در این بازار از سوی بنیاد سینمایی فارابی حضور نخواهد داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و جبر زمانه، بازار این جشنواره و چند جشنواره معتبر دیگر به صورت مجازی برگزار شد. به نظرم این تجربه اتفاقاً تجربه ای بسیار یگانه بود، خیلی از اتفاقات همچون ملاقاتها، قرارهای ملاقات، نمایش بازار و… در پلتفرم های طراحی شده، صورت گرفت که دسترسی را برای شما آسان می کرد ضمن اینکه مشکل زمانی هم نداشتیم یعنی اگر به یک رویدادی نمی رسیدیم، می توانستیم بعداً ضبط شده آن را ببینیم. تا آنجا که من می دانم استقبال بسیار زیادی هم از آن شد البته حتی این بازار هم یک سری باگ ها و ایرادات فنی داشت مثلاً مسائل اینترنتی داشتیم یا اگر حجم مراجعه کنندگان زیاد می شد، سرور دیگر جوابگوی آنها نبود اما امسال با مرتفع شدن برخی از این مسائل ظاهراً دست اندرکاران این رویداد در پی این هستند که این شکل از بازار را استمرار ببخشند. بازار مجازی در کنار بازار فیزیکی در حال تبدیل شدن به روشی تازه است که بعدها و حتی پس از دوران کرونا هم می توان از آن بهره برد. یعنی شرکت های کوچکی که امکان حضور در کن را ندارند بعدها از همین طریق می توانند در این بخش از این رویداد حضور پیدا کنند.

فریدزاده در پایان گفت: در جشنواره جهانی فیلم فجر هم این امکان فراهم شد تا از بازار به صورت مجازی بهره گرفته شود که اتفاق خیلی خوبی بود. ظاهراً برپایی بازار به شکل مجازی جزوی از فرآیند تمام جشنواره ها شده و کم کم دارد جای خود را باز می کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 8

به "رائد فریدزاده: ایران حضور فیزیکی در جشنواره کن2021 ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رائد فریدزاده: ایران حضور فیزیکی در جشنواره کن2021 ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید