17 مهارت ضروری که بچه ها باید یاد بگیرند

به گزارش مجله راهدیو، فرزندپروری مسئولیتی فرایِ تغذیه، پوشاک و تحصیل است و شامل آموزش مهارت های مهم زندگی برای آماده سازی فرزند برای ورود به دنیای بزرگسالی می گردد. در ادامه 17 مورد از این مهارتهای مهم را میخوانید .

17 مهارت ضروری که بچه ها باید یاد بگیرند

خبرنگاران | آموزش مهارت های زندگی به بچه ها برای پرورش حس مسئولیت پذیری در آنها چیزی نیست که در عرض یک روز یا یک هفته به اتمام برسد. این هدف والا مستلزم صرف زمان، کوشش و ثبات در آموزش این مهارت ها در تمام دوران کودکیست. چه بهتر که این آموزش ها را از سنین بسیار پایین شروع کنید و رفته رفته با افزایش سن فرزندتان مهارت های زندگی را به او بیاموزید.

به گزارش خبرنگاران ؛ هرقدر مهارت های بیشتری را به فرزندتان بیاموزید یاری بیشتری به تحویل یک بزرگسال مسئولیت پذیر به جامعه نموده اید. آموزش مجموع این مهارت ها فرایندی است که سال ها طول می کشد و احتیاجمند ازخودگذشتگی شماست. در ادامه این مطلب درباره 17 مهارتی می خوانید که فرزند شما قبل از بزرگسالی باید آنها را آموخته باشد.

مهارت آشپزی

هر فرزندی قبل از ترک خانه به عنوان یک بزرگسال باید مهارت آشپزی را آموخته باشد. اگر فرزند شما مهارت آشپزی را یاد نگرفته باشد، ناچار است پول زیادی را صرف غذای غیرخانگی کند که احتمال سالم نبودن آن زیاد است.

می توانید از سنین پایین به کودک اجازه دهید در مخلوط کردن مواد غذایی یا مقدار گیری مواد به شما یاری کند. بعد از بالغ شدن فرزندتان می توانید روش های پیچیده تر آشپزی را به او آموزش دهید.

زمانی که فرزند شما می خواهد خانه را ترک کند، باید نحوه استفاده از اجاق گاز و فر را یاد گرفته باشد و از خواندن دستور تهیه غذاها و اجرای دستورات آنها عاجز نباشد. وقتی می خواهید از روی یک دستور تهیه غذا آشپزی کنید فرزندتان را وارد این فرایند کنید تا بیاموزد چگونه دستورالعمل های آشپزی را اجرا کند. حین انجام این کار می توانید واژگان و اصطلاحات خاص آشپزی و نحوه کار کردن با ابزار مقدار گیری و وسایل آشپزی را به او یاد بدهید.

آموزش آشپزی باید بخشی از سفر کودک به بزرگسالی باشد و برترین راهِ یادگیری این مهارت اینست که به صورت هفتگی از آنها بخواهید در تهیه یک وعده ی غذایی به شما یاری نمایند. هربار که این کار را می کنید سعی کنید با حوصله درباره غذایی که می پزید شرح دهید تا آنها هر بار در آشپزخانه چیز جدیدی بیاموزند.

مهارت کار با ماشین لباسشویی

قبل از اینکه بچه ها خانه را ترک نمایند به مهارتِ استفاده از ماشین لباس شویی و خشک کن احتیاج دارند. علاوه بر این، روش درستِ تا کردن و نظم دادن به لباس های شسته شده را هم به آنها یاد بدهید. برترین راه آموزش این مهارت ها اینست که از فرزندتان بخواهید در کنار شما و با هدایت شما لباس های خودش را تا کند و در جای خودشان قرار دهد. شستن لباس های شخصی با ماشین لباسشویی و تا کردن و مرتب سازی آنها را به یک کار عادی برای فرزندتان تبدیل کنید.

مهارت مالی

بچه ها باید نحوه مدیریت پول را یاد بگیرند تا در بزرگسالی بتوانند مسئولیت های مالی شان را عاقلانه انجام دهند. بعضی بچه ها اهل پس انداز و بعضی دیگر اهل خرج کردن هستند، این شما هستید که باید تعادل را به آنها بیاموزید.

مهارت خوش و بش

خوش و بش کردن (یا گپ زدن) یکی از مهارت های ضروری زندگیست. اگر فرزند شما هنر خوش و بش کردن را یاد نگرفته باشد در آینده چگونه می تواند در یک مصاحبه شغلی پیروز گردد؟ این مهارت پایه و اساس مهارت های اجتماعی است. فرزند شما احتیاج دارد نحوه شروع تبادل نظر با افراد مختلف را یاد بگیرد تا بتواند روابط محبت آمیز و اجتماعی خودش را در بزرگسالی توسعه دهد. داشتن این مهارت سبب ایجاد اعتماد به نفس اجتماعی خواهد شد.

مهارت تایپ

بچه ها همواره از توانایی تایپ بزرگسالان شگفت زده می شوند. فرقی نمی نماید آنها به عنوان بزرگسال وارد نیروی کار شوند یا به دانشگاه بروند، به مهارت تایپ کردن احتیاج دارند. در دنیای دیجیتالی شده امروز مهارت تایپ کردن و استفاده از کیبورد به مقدار توانایی صحبت کردن به زبانِ جایی که در آن زندگی می کنیم اهمیت دارد.

تقریباً در هر شغلی یک بخش دیجیتال وجود دارد بنابراین توانایی استفاده از ابزار دیجیتالی و تایپ ضروریست. توانایی استفاده از لپ تاپ و گوشی های هوشمند هم بسیار مهم است، اما بچه ها این مهارت ها را بسیار طبیعی تر از توانایی تایپ کردن یاد می گیرند. بچه ها از دوران پیش دبستانی می توانند کار کردن با آی پد یا تبلت را با کمترین هدایت و در مواقعی بدون هیچ هدایت یاد بگیرند. پس به بچه ها از سنین پایین مهارت های کار با ابزار دیجیتال و تایپ را بیاموزید تا مسیر پیروزیت های شغلی آنها در آینده هموار گردد.

مهارت هدف گذاری

اگر می خواهید فرزندی تربیت کنید که در آینده بزرگسالِ وظیفه شناسی گردد باید نحوه هدف گذاری و رسیدن به اهداف را به او بیاموزید. این آموزش ها به این معنا نیست که فرزندتان را وادار کنید در 12 سالگی اهداف زندگی اش را مشخص کند، بلکه به این معناست که متناسب با سن کودک هدف گذاری کوتاه مدت و بلندمدت را به او آموزش دهید.

مهارت سالم نگهداشتن بدن

احساس مسئولیت در برابر بدن خودمان لازمه بقاء ماست. اگر نتوانیم از بدنمان خوب مراقبت کنیم از زندگی سالم محروم می مانیم. این وظیفه ماست که به عنوان والدین عادات غذایی سالم و اهمیت ورزش را به بچه هامان بیاموزیم. رفتار ما یکی از حیاتی ترین روش هاییست که بچه ها این آموزه ها را الگو قرار می دهند. روش های دیگری که می توانید خودمراقبتی را به بچه هاتان بیاموزید عبارتند از:

اطمینان حاصل کنید که مدرسه فرزند شما به آموزش تربیت بدنی اهمیت می دهد

بچه ها را برای بازی و فعالیت های فیزیکی از خانه بیرون ببرید و با آنها همراهی کنید

بیش از حد به فن آوری وابسته نباشید و پشت میز غذا موبایل را کنار بگذارید

هرگز از غذا به عنوان پاداش استفاده نکنید

روی فعالیت های فوق برنامه تمرکز کنید

مهارت درست لباس پوشیدن

مسئولیت پذیری در قبال لباس و ظاهر هم اهمیت خودش را دارد چون ظاهر شما بیلبورد متحرکی از شخصیت شماست. نخستین برداشت افراد از یکدیگر معمولاً بر اساس ظاهر است. پوشیدن لباس های چروک نشده متناسب با موقعیت یک مهارت ضروریست. اگر با لباس نامناسب در یک مصاحبه شغلی برای یک شغل اداری حاضر شوید احتمال قبول شدن شما تحت تاثیر ظاهرتان کم خواهد شد.

از سنین پایین با هدایت فرزندتان در انتخاب پوشش مناسب جلوی اشتباهات بزرگسالی او در حیطه لباس پوشیدن را بگیرید. نکته مهم اینست که به یاد داشته باشید این هدایت ها نباید توام با زور و تحکم باشد. وظیفه شما فقط هدایت و شرح نکات ظریف لباس پوشیدن برای هر مناسبت است.

مهارت استفاده از ابزار و تعمیرات ابتدایی

وقتی فرزند شما به عنوان یک بزرگسال خانه را ترک می نماید بهتر است کار کردن با چکش و میخ، عوض کردن لامپ ها و نحوه استفاده از انواع مختلف آچارهای پیچ گوشتی را یاد گرفته باشد. بسیاری از پیشامدهای زندگی غیرقابل پیش بینی هستند و در بسیاری از آنها داشتن مهارت های تعمیر ضروریست.

مهارت های پایه مستلزم تکنیک های پایه هستند که باید آنها را زمانی که فرزندتان تحت مراقبت شماست به او بیاموزید. مثلاً وقتی پیچ یکی از اسباب بازی های کودک افتاد از این فرصت برای آموزش استفاده از پیچ گوشتی و قرار دادن پیچ در جای خودش بهره ببرید. آموزش این مهارت ها به کودک از او بزرگسالی می سازد که توان مراقبت از خانه خودش و تعمیرات آن را دارد.

مهارت مدیریت زمان

یادگیری مدیریت زمان جزو مهارت هایی است که تاثیر زیادی در بزرگسالی او خواهد گذاشت. اگر فرزند شما هر روز صبح با بیدار شدن از خواب مشکل دارد، بد نیست به او یاد بدهید شب ها در یک ساعت تعیین بخوابد و صبح ها هم در ساعت تعیینی از خواب بیدار گردد تا برای مدرسه رفتن به مشکل برنخورد. این آموزش ها در سحرخیز شدن فرزند شما در بزرگسالی و رسیدن به موقع به محل کار یا دانشگاه تاثیر زیادی دارد. بخاطر بسپارید که ثبات رفتاری خود شما در مدیریت زمان بسیار موثرتر از آموزش کلامیست.

مهارت واکنش به موقعیت های اضطراری

برای تربیت یک بزرگسال مسئولیت پذیر باید از کودکی به او نحوه واکنش به موقعیت های اضطراری را بیاموزید. آیا فرزند شما شماره تلفن مرکز فوریت های پزشکی یا فوریت های پلیس را می شناسد؟ آموزش این شماره تلفن ها و شماره گیری آنها به بچه ها معمولاً ابتدایی ترین مهارتی است که می توانید در خصوص واکنش به موقعیت های اضطراری به او بدهید. مهارت های بعدی یاری های اولیه و CPR (احیای قلبی ریوی) است.

برای کسب این مهارت ها می توانید از کلاس های آموزشی مخصوص نوجوانان بهره ببرید. ثبت نام فرزندتان در یک کلاس یاری های اولیه یا CPR گام بزرگ و باارزشی برای آماده سازی او در مواجهه با موقعیت های اضطراری است.

مهارت تمیز کردن خانه

آموزش تمیز کردن خانه همین طور اهمیت منظم نگهداشتن آن جزو مهارت های مهم تربیتی است. وقتی مهارت های نظافت را به فرزندتان آموزش می دهید ناخودآگاه او متوجه می گردد گرد و غبار، چرک و کثیفی کجای خانه جمع می گردد. آموزش را با شرح یک کار نظافتی که او برای نخستین بار انجام می دهد شروع کنید. برای مثال تمیز کردن کف آشپزخانه. به فرزندتان بیاموزید چگونه از تی استفاده کند، از چه نوع پاک نماینده ای استفاده کند و بداند جای تی، سطل و مواد پاک نماینده کجای خانه است. بعد از اتمام کار او، در صورت احتیاج هدایت اش کنید (مثلاً در خصوص تی کشیدن گوشه های آشپزخانه یا زیر کابینت). تشویق را هم نباید فراموش کنید.

اگر برنامه ریزی کنید یک روز در هفته بخشی از نظافت خانه را به فرزندتان محول کنید فرصت بسیار خوبی برای آموزش مسئولیت پذیری ایجاد می گردد. فایده این کار نه تنها یادگیری نظافت خانه بلکه یادگیری عضوی از تیمِ خانواده بودن است.

مهارت بنزین زدن

اگر نوجوان شما راننده دارای گواهینامه گردد، باید نحوه سوخت رسانی به ماشین را به او آموزش دهید تا وابسته به متصدیان پمپ بنزین نباشد و بتواند به تنهایی از پس این کار برآید. این یک مهارت اساسی است اما معمولاً والدین آموزش آن را فراموش می نمایند. یک تعریف مسئولیت پذیری اینست که فرزند شما یاد بگیرد پس از استفاده از ماشینِ خانواده برای مقاصد شخصی خودش در آخر هفته و تمام کردن سوخت ماشین، باک بنزین را دوباره پر کند. اینکه آیا این کار را با پول شما یا پول خودش انجام می دهد، به قوانین خانواده خودتان بستگی دارد.

بنابراین اگر نمی خواهید روزی از وسط بزرگراه با شما تماس بگیرد و از خالی شدن باک بنزین خبر بدهد این آموزش ها را به او بدهید تا بداند پیش از شروع حرکت باید نشانگر بنزین را چک کند.

مهارت استفاده از وسایل نقلیه عمومی

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شامل تاکسی، اتوبوس یا مترو یک مهارت ضروریست. ضرورت این مهارت در مواقع اضطراری آشکار می گردد، بنابراین پیش از گیر افتادن فرزندتان در چنین شرایطی، نحوه استفاده از وسایل نقلیه عمومی را به او آموزش بدهید. اگر قرار است به یک کلان شهر نقل مکان کنید یا در چنین مکانی زندگی می کنید راه و رسم استفاده از مترو یا خوانش نقشه های مترو را به او آموزش دهید.

مهارت دفاع از خود

بچه ها باید یاد بگیرند از خودشان دفاع نمایند و این بخشی از آموزش مسئولیت پذیری به آنهاست. دیر یا زود روزی می رسد که او خانه را ترک می نماید و شما به عنوان والدین برای دفاع از او حضور ندارید. فرزند شما باید از کودکی این مهارت را آموخته باشد تا در بزرگسالی هم بتواند از خودش دفاع کند. برای مثال اگر فرزند شما احساس می نماید یک مربی با او ناعادلانه رفتار نموده، این فرزند شماست که باید یاد بگیرد اول خودش با مربی صحبت کند و ناراحتی اش را از این موضوع با مربی مطرح کند نه شما! شما زمانی مداخله می کنید که مشکل او حل نشده باقی می ماند. شما باید به او یاد بدهید در این شرایط باید درباره چه چیزی صحبت کند و چه نکات مهمی را مطرح کند.

مهارت کار گروهی

عضوِ خوبِ تیم بودن از مهارت های ضروری زندگیست چون ما به عنوان بزرگسال، برای پیروز شدن احتیاج داریم به خوبی با دیگران همکاری کنیم و این خصلت را باید از کودکی آموخته باشیم، زمانی که عضوی از تیم خانواده خودمان هستیم و باید آموخته باشیم در اداره امور خانه با والدین همکاری کنیم. یکی از راه های یادگیری این مهارت اینست که بچه ها در ورزش های تیمی شرکت نمایند.

مهارت رفتار شایسته

کودکی که بدون آموزش نحوه رفتار در محیط های مختلف اجتماعی بزرگ شده باشد در بزرگسالی هم غیرمسئولانه رفتار خواهد نمود. آموزش رفتار شایسته شامل احترام به دیگران و استفاده از واژگان مودبانه مانند متشکرم و لطفاً می گردد. احترام به دیگران جزء مهمی از شخصیت یک بزرگسال مسئولیت پذیر است.

منبع: Lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 470

به "17 مهارت ضروری که بچه ها باید یاد بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 مهارت ضروری که بچه ها باید یاد بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید