5 ایده ی عالی برای تغییر دکوراسیون با هدف بهبود سلامت روان

به گزارش مجله راهدیو، اتفاقات روزانه زندگی فقط ما را مشغول نمی نمایند. گاهی اوقات آن ها ما را با وزن خود در باتلاق فرو می برند و این احساس را ایجاد می نمایند که در حال پارو زدن در میان گل و لای هستیم تا بتوانیم یک روز کامل را پشت سر بگذاریم.

5 ایده ی عالی برای تغییر دکوراسیون با هدف بهبود سلامت روان

در حالی که راه های زیادی برای بهبود سلامت روان وجود دارد، از جمله روان درمانی، مدیتیشن، ورزش، تفریح ها، رژیم غذایی سالم و صرف زمان با عزیزان، کارهای کوچکی نیز وجود دارد که می توانیم برای ایجاد تغییر در خلق وخوی خود انجام دهیم.

یکی از آن چیزهای کوچک تغییر دادن فضایی است که در آن زندگی و کار می کنیم. تغییر دکوراسیون و ایجاد تغییرات کوچک در فضا با ترفندهای ساده می توانند جهانیی از تفاوت را در سلامت ذهنی شما ایجاد نمایند.

از جا دادن گیاهان تازه تا از بین بردن آشفتگی، تغییرات دکوراسیون زیر را انجام دهید که از نظر علمی ثابت شده سلامت روان شما را بهبود می دهند.

1. به نور خورشید اجازه ورود دهید

به این فکر کنید که وقتی در یک روز روشن و آفتابی بیرون می روید چه احساسی دارید. حتی چند دقیقه ماندن زیر نور خورشید می تواند حس آرامش و صفا را به ارمغان بیاورد.

ما می دانیم که بیرون بودن در زیر نور خورشید فراوری ویتامین D را افزایش می دهد، به تنظیم خواب به وسیله سطوح ملاتونین یاری می نماید و خلق وخو را بهبود می بخشد. دانش پشت احساس خوب بودن در آفتاب این است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش فراوری سروتونین در مغز می گردد که به عنوان ماده شیمیایی تقویت نماینده خلق وخو نیز شناخته می گردد.

برعکس، دریافت نکردن نور طبیعی کافی می تواند منجر به مسائل فیزیولوژیکی و خواب و علائم افسردگی گردد.

یک مطالعه نشان داده که کارمندانی که در فضایی بدون پنجره کار می کردند علائم افسردگی و سطوح بالاتری از هورمون استرس، کورتیزول، را نسبت به آن هایی که پشت پنجره کار می کردند، نشان دادند.

راه های ساده برای افزودن نور به فضای خود

در اینجا چند راه برای اجازه ورود نور خورشید به محل زندگی یا محل کار شما وجود دارد:

  • فضای کاری خود را تا حد امکان به پنجره نزدیک کنید؛
  • سعی کنید به طور استراتژیک یک آینه در اتاق خود قرار دهید تا نور خورشید را منعکس کند؛
  • پرده ها را تا جایی که می توانید در روز بکشید و از پرده هایی بهره ببرید که کمتر نور را محدود می نمایند.

اگر نمی توانید نزدیک پنجره باشید، چراغ های پرنور را امتحان کنید. این کار می تواند از نظر یاری به شما در احساس بهتر عمل کند. می توانید از لامپ های ال ای دی، هالوژن یا فلورسنت برای رسیدن به روشنایی دلخواهتان بهره ببرید.

2. شلوغی را حذف کنید

بعضی از افراد هستند که ادعا می نمایند در میان هرج و مرج رشد می نمایند، اما برای بیشتر ما اینطور نیست. به هم ریختگی در واقع می تواند تأثیر منفی بر شرایط روانی ما داشته باشد و شاید به روش هایی بیشتر از آنچه شما تصور می کنید.

به عنوان مثال، درهم و برهمی می تواند یافتن سریع چیزها را سخت کند، احساس خجالت ایجاد کند و به طور کلی باعث حواس پرتی یا احساس سنگینی گردد.

از شر چیزهایی خلاص شوید که دیگر به درد شما نمی خورند و سعی کنید فقط چیزهایی را نگه دارید که شما را خشنود می نمایند. اگر این کار ترسناک به نظر می رسد، از چیزهای کوچک آغاز کنید. هر روز یک کشو را تمیز کنید و یک دوست همراه داشته باشید تا شما را در مسیر درست نگه دارد. بعلاوه، این شعار را اتخاذ کنید: مکانی برای هر چیزی و هر چیزی در جای خود.

هنگامی که آماده هستید تا بی نظمی کنید، یک قانون خوب این است که همه چیز را بیرون بکشید، از شر چیزهایی که احتیاج ندارید خلاص شوید، سپس همه چیز را به سر جای خود برگردانید. ابزارهای سازماندهی می تواند یاری زیادی به کوشش شما برای مرتب نگه داشتن چیزها کند.

3. کمی هنر به فضا اضافه کنید

هنگام انتخاب وسایل دکوری، حداقل چند مورد مختلف را انتخاب کنید که احساس شادی در شما ایجاد می نماید. چیزهای مختلف باعث شادی افراد مختلف می گردد، بنابراین واقعاً هیچ راه اشتباهی برای انجام این کار وجود ندارد. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک نقاشی یا چاپ از چشم انداز ای به فضای خود اضافه کنید که وقتی به آن نگاه می کنید احساس آرامش کنید.

صحنه های طبیعت و عکس های خانوادگی را انتخاب کنید

تحقیقات یک مطالعه در سال 2013 بیان می نماید که تماشای منظره ها طبیعت به طور مثبت بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد و به کاهش استرس یاری می نماید. شاید این چشم انداز مربوط به سفر گذشته شما به ساحل مورد علاقه یا مربوط به پیاده روی اخیرتان باشد. به آن عکس نگاه کنید و بگذارید مغزتان آن لحظه و آن احساس شادی را به یاد بیاورد.

ایده های دیگر ممکن است شامل عکس های خانوادگی از لحظه ای باشد که باعث می گردد شما لبخند بزنید، یا نقل قول قاب شده ای که به شما یاری می نماید اصل خود را پیدا کنید.

سعی کنید دو یا سه مورد از این موارد را به اتاق هایی که بیشترین زمان را در آن می گذرانید بیاورید.

5. گیاهان را به فضای داخلی اضافه کنید

علاوه بر ترکیب آثار هنری، بعضی از گیاهان را نیز به فضای خود اضافه کنید. به این فکر کنید که بعد از پیاده روی در جنگل یا هنگام تحسین یک بوته رز چه احساسی دارید.

گیاهان می توانند استرس را کاهش و بهره وری را افزایش دهند. بعلاوه نه تنها از نظر بصری خوشایند هستند، بلکه به خوشبو و تمیز شدن هوا نیز یاری می نمایند زیرا اکسیژن آزاد می نمایند و مونوکسید کربن را جذب می نمایند. این واقعیتی است که بسیاری از ما ممکن است قبلاً بدانیم، اما تحقیقات بیشتری در خصوص آن وجود دارد. تحقیقات به طور فزاینده ای مزایای سلامت روانی بی شمار مرتبط با قرار گرفتن در معرض فضای سبز داخلی را نشان می دهد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2015 که در مجله انسان شناسی فیزیولوژیکی (Physiological Anthropology) منتشر شد به این نتیجه رسید که قرار گرفتن در مجاورت گیاهان آپارتمانی و نگاه کردن به آن ها می تواند سطح استرس را کاهش دهد و به شما یاری کند احساس آرامش کنید.

نگاه کردن به گیاهان یا دیگر فضای سبز نیز می تواند توانایی شما برای تمرکز و توجه را افزایش دهد که در نتیجه ممکن است بهره وری شما را افزایش دهد. این ایده پشت نظریه بازگرداندن توجه است. ایده ای که در اواخر دهه 1980 رایج شد و اکنون بیش از هر زمان دیگری مرتبط به نظر می رسد زیرا ما با رایانه ها و رسانه های اجتماعی خود درگیر هستیم و دائم حواسمان پرت می گردد.

اگر در پی اضافه کردن بعضی گیاهان به فضای زندگی خود هستید، ممکن است انتخاب بعضی از گیاهان آپارتمانی که احتیاج به نگهداری کمی دارند، برایتان بهتر باشد. از جمله:

  • آلوئه ورا؛
  • سانسوریا یا گیاه ماری (Aansevieria)؛
  • نخل بامبو؛
  • انواع ساکولنت ها؛
  • پوتوس.

اگر نگهداری گیاهان خانگی واقعی امکان پذیر نیستند، گزینه دیگر اضافه کردن بعضی عناصر خاکی به فضای خود است.

ترکیبی از مواد ارگانیک با بافت های مختلف را در دکوراسیون خود بگنجانید. به عنوان مثال، مجسمه های چوبی، فلزی، سنگی، گلدان های شیشه ای، کریستال ها، سنگ های قیمتی معدنی، آب نماها و منسوجات نرم و مجلل نیز به ایجاد هماهنگی و فضای گرم یاری می نمایند. ما بر این باوریم که بافت جهان را کامل می نماید.

سخن پایانی

شما زمان زیادی را در خانه و محل کار خود می گذرانید، بنابراین ایجاد احساس جذبه و آرامش در این منطقه ها راهی عالی برای یاری به بهبود سلامت کلی روان شما است.

بسیاری از تغییراتی که در بالا توصیه کردیم بسیار ساده و مقرون به صرفه هستند. گاهی اوقات حتی رایگان و تأثیر آن ها می تواند چشمگیر باشد. یک یا دو روز را به طوفان فکری برای ایجاد این تغییرات در فضاهای خود اختصاص دهید و سپس برنامه خود را عملی کنید.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 590

به "5 ایده ی عالی برای تغییر دکوراسیون با هدف بهبود سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ایده ی عالی برای تغییر دکوراسیون با هدف بهبود سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید