تونل البرز در آستانه افتتاح، کاهش 40 دقیقه ای زمان سفر به شمال

به گزارش مجله راهدیو، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که تا پایان امسال یک باند از فاز دو آزادراه تهران-شمال به بهره برداری خواهد رسید و در این میان تونل البرز از همین فاز تقریبا آماده شده و به مراحل نهایی افتتاح رسیده است.

تونل البرز در آستانه افتتاح، کاهش 40 دقیقه ای زمان سفر به شمال

خیراله خادمی در گفت وگو با خبرنگاران درباره آخرین شرایط عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی فاز دوم آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: پس از افتتاح فاز نخست آزادراه تهران-شمال، ساخت سریع فاز دوم این محور آزادراهی مهم شروع شد و در آن زمان با توجه به اعتبار حدود 4000 میلیارد تومانی این منطقه سه سناریو در این زمینه پیش بینی شد.

وی اضافه نمود: سناریو و برنامه نخست این بود که بتوانیم فاز دو آزادراه تهران - شمال را به صورت کامل به بهره برداری برسانیم که البته تامین منابع مالی هنگفت در بازه زمانی کوتاه برای دولت و حتی بنیاد مستضعفان سخت بود و نهایتا مقرر شد تا این منطقه از آزادراه را به صورت 50 درصد (یک باند) و توامان با جاده قدیم (محور چالوس) به بهره برداری برسانیم که اعتباری حدود 2000 میلیارد تومان نیاز داشت. به همین علت بنیاد مستضعفان به نام مجری بلافاصله منطقه دو را شروع کرد و در همه جبهه ها فعال شد اما در سال گذشته به مسئله ای برخورد کردیم و آن این بود که تقریبا همه پروژه های عمرانی با 100 درصد تورم روبرو شدند و برآورد برای اتمام این پروژه به حدود 3900 میلیارد تومان رسید که پیش از این به میزان اعتبار مورد نیاز برای کل فاز دوم بود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دلایل تعویق در رسیدن به این هدف افزایش قیمت ها و تورم بود، ادامه داد: در نتیجه اولویت سوم را مد نظر قرار دادیم و آن این بود که در وهله نخست، تمرکز را بر تونل البرز در فاز دوم آزادراه تهران-شمال و جاده های دسترسی دو طرف آن قرار دهیم که گره اصلی این پروژه بود. این اتفاق با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر راه و شهرسازی و رییس بنیاد مستضعفان افتاد.

کاهش 40 دقیقه ای زمان سفر به شمال

خادمی با اشاره به اینکه تجهیزات مورد نیاز تونل البرز هم خریداری شده و آماده نصب است، گفت: با توجه به پیشرفت 95 درصدی تونل البرز و اینکه کار تونل تقریبا به اتمام رسیده وتست های فنی اش در حال انجام است امیدواریم این تونل را تا اواخر تیر ماه یا نهایتا اوایل مرداد ماه به بهره برداری برسانیم. تونل 6.5 کیلومتری البرز با جاده های دسترسی آن به طول هشت کیلومتر می رسد و با توجه به پیچ و گردنه های تونل کندوان می تواند زمان سفر به شمال را تا 40 دقیقه کاهش دهد.

وی اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی باقیمانده فاز دوم آزادراه تهران-شمال (به صورت یک باند رفت) در حال حاضر حدود 63 درصد است و با توجه به عملیات اجرایی مستمری که در این محور هم اکنون هم فعال است، امیدواریم نهایتا تا انتها امسال هم این محور آزادراهی آماده افتتاح شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 38

به "تونل البرز در آستانه افتتاح، کاهش 40 دقیقه ای زمان سفر به شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونل البرز در آستانه افتتاح، کاهش 40 دقیقه ای زمان سفر به شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید