حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟

به گزارش مجله راهدیو، بعضی از افراد علاقه بسیاری به حیوانات داشته و حتی از آن ها در منزل مراقبت نموده و مانند فرزند خود به آن ها رسیدگی می نمایند اما بعضی دیگر از افراد حیوانات را مورد اذیت و آزار قرار می دهند. حالا سوالی که مطرح می گردد آن است که آیا حیوان آزاری در ایران جرم است؟

حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟

مجازات حیوان آزاری در قانون مجازات اسلامی بیان شده است. طبق قانون حیوانات هم مانند انسان از حق حیات، درمان، آرامش، زیست جمعی و پرهیز از نسل کشی برخوردارند؛ بنابراین حق خوری از آن ها به منزله نقض حقوق حیوانات به شمار می رود. همراه مجله اینترنتی خبرنگاران باشید تا با هم مجازات حیوان آزاری را طبق قانون ببینیم.

مجازات حیوان آزاری

در ایران، حیوان آزاری تحت قوانین و مقررات مختلف قابل پیگیری و مجازات است. در سال 1392، قانون حفاظت و دفاع از حیوانات وارد قوانین کشور شد که به طور صریح حیوانات را از آسیب و آزار محافظت می نماید. طبق این قانون، مجازات حیوان آزاری شامل موارد زیر می شوند:

  • جرم حیوان آزاری: در قانون مجازات اسلامی آمده است که هر شخص خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به حیوان آزاری علی الخصوص شکار یا صید حیوانات یا جانوران حفاظت شده کند به حبس از 2 تا 10 سال محکوم می گردد.
  • علاوه بر حبس از 2 تا 10 سال حیوان آزاری مجازات دیگری هم دارد و بر اساس آن هر شخص به عمد و بدون ضرورت حیوانات حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آن ها به وسیله دولت ممنوع است را بکشد یا مسموم و تلف یا ناقص کند، به حبس از 91 روز تا 6 ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 3 میلیون ریال محکوم خواهد شد.
  • تجارت غیرقانونی حیوانات: قانون حفاظت و دفاع از حیوانات، تجارت غیرقانونی حیوانات را نیز ممنوع و جرم قرار می دهد. افرادی که در کسب وکارهای غیرقانونی حیوانات شرکت می نمایند، می توانند مجازات های مالی و حبس را تحمل نمایند.
  • حمله به حیوانات وحشی: بعلاوه، در صورت حمله به حیوانات وحشی که شامل حیواناتی مانند ببر، شیر و گرگ می گردد، مجازات های سنگین تری مشخص می گردد. این مجازات ها ممکن است شامل جریمه مالی و حبس تا چند سال باشد.
پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی، مطلب مجازات سنگین رشوه در قانون مجازات را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 تیر 1402 بروزرسانی: 5 تیر 1402 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 557

به "حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید