دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد

به گزارش مجله راهدیو، بافق یکی از شهرهای قدیمی استان یزد محسوب می گردد که در دل خود نادیده های فراوانی را جای داده است و در سفر به این شهر حتما باید از آن ها تماشا کنید.

دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد

بافق یکی از شهرهای استان یزد در ایران است که به خاطر کویر و معماری کویری خود، یکی از برترین های جهانگردی در این استان است. نخلستان های پهناور و زیبا، کویر سحرانگیز و صنایع دستی زیبا، از جمله گزینه هایی هستند که باعث جذب جهانگرد به این شهر می شوند. بافق در دل خود نادیده هایی را جای داده که در سفر به این شهر حتما باید از آن ها تماشا کنید. در این مطلب با ما همراه شوید تا سری به جاهای تماشای بافق بزنیم.

قلعه باقرآباد

 • آدرس: بافق، روستای باقرآباد (مشاهده در نقشه)

یکی از شاخصه هاش شهر بافق، قلعه باقرآباد است که در سال 1320 به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمدتقی خان بافقی در سه مرحله ساخته شد. ابتدا تنها برج شمالی این قلعه که دو طبقه، سه سنگ انداز و صد و چهل تیرانداز و هشت متر ارتفاع داشت، ساخته شد و پس از گذشت ده سال، برج جنوبی آن بنا شد.

کویر درانجیر

 • آدرس: استان یزد، نزدیکی بافق (مشاهده در نقشه)

بیابان یا کویر درانجیر، بزرگ ترین شوره زار استان یزد در شمال غربی است که بر اثر شوراب های رودخانه شور پدید آمده است.

مسجد جامع بافق

 • آدرس: بافق، محله قدیمی بافق، خیابان مسجد جامع (مشاهده در نقشه)

مسجد جامع بافق یکی از قدیمی ترین مساجد این شهر با سبک معماری دوران حکومت صفویان است. این مسجد زیبا در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده است. در پیشانی مسجد جامع بافق و شبستان آن، کاشی کاری قاجاری دیده می گردد که روی آن نام موسس این بنا به نام ملا محمد باقر حک شده است.

دره سنگاب بیشه در

 • آدرس: بافق، جهت بافق به بهاباد

دره سنگاب بیشه در در جاده بافق به بهاباد واقع شده است. اگر جهت رودخانه فصلی شرق این منطقه را طی کنید، می توانید وارد این دره شوید. در انتهای این دره و در نزدیکی قله، طاق سنگی بزرگی وجود دارد که به جذابیت های این منطقه افزوده است.

کویر صادق آباد

 • آدرس: 17 کیلومتری بافق، حاشیه شمالی روستای صادق آباد (مشاهده در نقشه)

کویر صادق آباد یکی از جالب ترین جاذبه های جهانگردی ایران در هفده کیلومتری بافق در روستایی به همین نام است که نزدیک به 1500 هکتار و بیش از پنجاه متر ارتفاع دارد. این کویر دارای تپه هایی از شن های روان بدون جهت است. کمپ تفریحی نیز در این کویر با تفریحاتی چون ریگ نوردی، شتر سواری، موتور سواری، پرواز با چتر پاراسل، حمام آفتاب و زمین بدمینتون برای جهانگردان در این منطقه فراهم شده است.

چنار تاریخی روستای باجگان

 • آدرس: افق، 85 کیلومتری جنوب شرق بافق، روستای باجگان (مشاهده در نقشه)

چنار تاریخی روستای باجگان از درختان قدیمی و کهنسال کشور در صد کیلومتری جنوب شرق بافق در منطقه باجگان است که دارای 34 متر ارتفاع و قدمتی نزدیک به یک هزار سال است.

کمپ کویر نوردی شن و شادن

 • آدرس: بافق، ابتدای جاده شادکام و قطرم، اولین فرعی بعد از پل قطار، منطقه ریگزار پتکستان (مشاهده در نقشه)

کمپ کویرنوردی شن و شادن یکی از کمپ های کویری بافق است که دارای خدماتی چون شتر سواری، موتورسواری، سافاری، موتور چهار چرخ، آش محلی، چای آتش و اجرای موسیقی زنده است. این کمپ برای ارائه خدمات به جهانگردان داخلی و خارجی فراهم شده است.

چشمه پیروزه

در بعضی بافت های خشک و کویری استان یزد، چشمه هایی وجود دارند که این منطقه ها را مانند بهشتی در دل کویر نموده اند. چشمه پیروزه یا فیروز یکی از این چشمه ها است که در حاشیه کوه های بافق قرار گرفته است. به واسطه وجود این چشمه، دره های اطراف آن بسیار سرسبز و تماشای هستند.

کویر مغستان

 • آدرس: شهرستان اردکان، دو کیلومتری ساغند، روستای مغستان (مشاهده در نقشه)

کویر مغستان یا ریگ زرین یکی از یزد در فاصله چهل کیلومتری شمال کویر بافق، یعنی کویر درانجیر است. این کویر از دو قسمت تشکیل شده که به وسیله ارتفاعاتی که از میانه، کویر را قطع می نماید به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. از جمله تنوع زیستی کویر مغستان می توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، لاسرتا، بزمجه، انواع مار، انواع عقرب، تیهو، عقاب و شاهین اشاره نمود. توصیه می کنیم که در فصل بهار به این کویر سفر کنید.

میدان خان بافق

 • آدرس: بافق، بخش مرکزی، جنب امامزاده عبدالله

میدان خان متعلق به دوران زندیه و قاجاریه است که در وسط شهر بافق واقع شده است. در وسط این میدان، حوض آبی با درختان خرما وجود دارد که زیبایی آن را دو چندان نموده است. در نزدیکی میدان خان بافق، بناهای باارزشی از جمله کاروان سرا، آب انبار و مسجد جامع قرار گرفته که اهمیت و ارزش این میدان تاریخی را بیشتر نموده است.

منطقه حفاظت شده کالمند

 • آدرس: مهریز، 20 کیلومتری مهریز (مشاهده در نقشه)

منطقه حفاظت شده کالمند در جنوب شهر بافق و یکی از تماشایهای اطراف یزد با مساحتی برابر 250 هزار هکتار قرار گرفته است. این منطقه حفاظت شده، مکان بسیار مناسبی برای تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب هوبر است.

روستای جهانگردی قطرم

 • آدرس: شهرستان بافق، روستای قطرم (مشاهده در نقشه)

روستای جهانگردی قطرم، ماسوله ای در دل کویر است که در پنجاه کیلومتری شمال راه آهن زرند به بافق با آب و هوایی معتدل و خشک جای گرفته است. باغ ها و خانه های اهالی این روستا درست مانند روستای ماسوله در استان گیلان به صورت پلکانی ساخته شده است. اگر به بافق سفر کردید، به هیچ عنوان تماشای این روستای زیبا و بهشتی را از دست ندهید.

امامزاده عبدالله بافق

 • آدرس: بافق، ابتدای بلوار وحشی بافقی (مشاهده در نقشه)

امامزاده عبدالله بنایی تاریخی است که به خاطر سبک گنبد، کاشی کاری و تزیینات داخلی آن، ارزشمند به شمار می رود. این امامزاده که در شهر بافق در استان یزد قرار گرفته است، از دوران آل مظفر به یادگار مانده است.

روستای جهانگردی شادکام

 • آدرس: 40 کیلومتری شهرستان بافق (مشاهده در نقشه)

روستای جهانگردی شادکام از جاذبه های طبیعی سحرآور و شگفت انگیزی برخوردار است. نماد و سمبل این روستا سرو هزار ساله ای است که در لیست آثار طبیعی ملی کشور نیز به ثبت رسیده است. روستای شادکام میان دره باریکی قرار گرفته که چشمه سارها و زیبایی های زیادی را در دل خود جای داده است.

ارگ عبدالرضا خان بافقی

ارگ عبدالرضا خان بافقی، قلعه ای بزرگ با سه برج به ارتفاع دوازده متر است که قدمت آن به اوایل دوران حکومت قاجار باز می گردد. برج های این ارگ از سه طبقه و سی و شش پله تشکیل شده اند. ارگ عبدالرضا خان بافقی دارای دیوارهایی هفت متری با ضخامت یک ونیم متری بوده که قسمتی از این دیوارها هنوز به جای مانده است.

باغ تیتو

 • آدرس: بافق، بلوار امام علی، فرعی 16

باغ تیتو، باغی با سبک معماری بسیار زیبا به جای مانده از دوران صفوی است که در لیست آثار ملی ایران نیز قرار گرفته است. مصالح استفاده شده در بنای این باغ خشت و گل است. نمای ساختمان باغ تیتو نیز با آجرهای زیبا تزیین شده و ایوان آن دارای ستون های استوانه ای شکل است که به زیبایی آن افزوده است. از دیگر خصوصیات بنای این باغ می توان به بادگیر، اتاق های گچ کاری شده، پوشش درختان نخل و انار و حوضی زیبا اشاره نمود.

حمام کاکامیر

 • آدرس: بافق، خیابان شیخ محمدتقی بافقی ، کوچه شهید متولی

حمام کاکامیر نمادی از سبک معماری دوران زندیه در شهر بافق است. این حمام از چهار هشتی تشکیل شده و بنای آن با استفاده از مصالح ساروج و آجر بنا شده است. ورودی حمام کاکامیر با سیزده پله به صورت مدور به هشتی وارد می گردد.

قلعه شهرآباد

 • آدرس: بافق، بلوار انقلاب

قلعه شهرآباد در شمال شرقی بافق با مساحتی برابر نهصد مترمربع واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه می رسد و به دستور رستم از زرتشتیان یزد احداث شده و بعدها به فرزندش شهریار واگذار شده است. قلعه شهرآباد از یک برج با شانزده جایگاه تیراندازی و یک سنگ انداز در بالای ورودی قلعه تشکیل شده است.

خانه وحشی بافقی

 • آدرس: بافق، خیابان مسجد جامع، میدان خان (مشاهده در نقشه)

کمال الدین یا شمس الدین محمد وحشی بافقی یکی از شاعران معروف قرن دهم ایران است که در سال 939 هجری قمری در شهر بافق به جهان آمده است. دوران زندگانی این شاعر نامدار با پادشاهانی چون طهماسب صفوی، شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده هم زمان بوده است. در حال حاضر خانه وحشی بافقی به علت معماری زیبا، ابزار و ظروفی که در آن وجود دارد، به یکی از جاذبه های جهانگردی و جاهای تماشای بافق تبدیل شده است.

نخلستان های بافق

نخلستان های بافق از جمله جاذبه های جهانگردی زیبا و تماشای این شهر هستند که منطقه ها بسیار زیادی را دربر گرفته اند. جالب است بدانید که شهر بافق از جمله منطقه ها خرماخیز کشور نیز به شمار می رود و بیشتر درختان خرمای این شهر به صورت توده ای و خودرو رشد می نمایند.

پرسش های متداول

بافق کجاست؟

بافق یکی از شهرهای استان یزد در ایران است که به خاطر کویر و معماری کویری خود، یکی از برترین های جهانگردی در این استان است.

شاخصه های جهانگردی بافق کدامند؟

نخلستان های پهناور و زیبا، کویر سحرانگیز و صنایع دستی زیبا، از جمله گزینه هایی هستند که باعث جذب جهانگرد به این شهر می شوند.

کویرهای اطراف بافق کدامند؟

گویر درانجیر، کویر صتدف آباد و کویر مغستان

روستاهای جهانگردی بافق کدامند؟

روستای شادکام و روستای قطرم

منبع: کجارو / bafgh.ir / سیری در ایران / ایرنا
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 308

به "دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های بافق ؛ شهر نخلستان های پهناور یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید