رمزگشایی از سخنان فروغی علیه عادل فردوسی پور

به گزارش مجله راهدیو، رسول بهروش-دنیای اقتصاد؛ از نیمه دوم اسفندماه 97 بود که پخش برنامه محبوب و هفتگی نود بعد از 20 سال قطع شد. مدیران شبکه سه ناگهان سرانجام این برنامه را اعلام کردند و در تمام طول این مدت هرگز هیچ توضیحی در خصوص چرایی اتخاذ این تصمیم ارائه ندادند. اواخر هفته گذشته، اما ناگهان یک ویدئوی کوتاه از اظهارات علی فروغی، مدیر 32 ساله شبکه سوم سیما منتشر شد که وی در آن به شکلی بسیار کوتاه به این موضوع ورود نموده و به دفاع از سیاستش در این مورد پرداخته است.

رمزگشایی از سخنان فروغی علیه عادل فردوسی پور

فروغی 90 هفته بعد از تعطیلی 90، صرفا در یک فایل 90 ثانیه ای توضیحاتی داده که نه تن ها قانع نماینده نیست، بلکه ابهامات بیشتری را هم به وجود می آورد.

اصل حرف های او را لابد شنیده اید و اگر هم نشنیده اید چکیده اش را برایتان نقل به مضمون می کنیم: از محبوبیت و تخصص فردوسی پور بی خبر نبودیم، اما برنامه نود داشت از مدار خارج می شد و الگویی برای سایرین شده بود. اگر آن روال ادامه پیدا می کرد، اصلا صداوسیما از هم می پاشید. وقتی دروازه بان شما در یک خط دیگر است، باید دروازه بان دیگری را جای او بگذارید. ایشان مظلوم نمایی می نماید. در همین یک سال اخیر یک میلیارد تومان از مطالباتشان را داده ایم و همان موقعی که حرف از مهاجرت می زدند، تقاضای فراوری فصل تازه فوتبال 120 را کردند. حتی به ایشان پیشنهاد دادیم بیاید و فوتبال گزارش کند. منتها بازی را بلدند، رسانه دارند و فضای مجازی هم که دست ما نیست.

دست کم چهار پرسش در خصوص این توضیحات عجیب و کوتاه وجود دارد.

کدام خط؟ کدام مدار؟

لابه لای اظهارات آقای فروغی فقط دو جمله را می توان به دلایل حذف نود تعبیر کرد؛ یکی اینکه داشت از مدار خارج می شد و دیگری اینکه در یک خط دیگر بود. خب مفهوم و مصداق این ها چیست؟ یعنی تخلف اخلاقی و حرفه ای از عادل سر زده؟ اگر اینطور است چرا آشکارا با مردم در میان نمی گذارید؟ پس نتیجه می گیریم مساله فقط مربوط به اختلاف سلیقه است و، چون سلایق مدیران تازه با عادل جور نبود، کرکره محبوب ترین برنامه تلویزیون را بعد از دو دهه پایین کشیدند. پرسش کلیدی تر این است که خط و مدار را در صداوسیما چه کسی روشن می نماید؛ مدیران یا مردم؟ این رسانه از بودجه عمومی ارتزاق می نماید.

اعداد و ارقام منتشر شده از بودجه 1400 نشان می دهد صداوسیما سال آینده بیش از 2 هزار و 600 میلیارد تومان از دولت بودجه خواهد گرفت؛ 700 میلیارد تومان بیش از سال جاری. طبیعتا این پول از جیب مردم پرداخت می گردد و آن ها حق دارند انعکاس عقاید و سلایق شان را در جام جم ببینند. غیر از این، تمام عوامل صداوسیما از بام تا شام به این رسانه لقب ملی می دهند. خب همین ملت 72 ساعت قبل از حذف نود بار دیگر آن را به اسم برترین برنامه تلویزیون انتخاب کردند. پس از کدام مدار و کدام خط حرف می زنید؟

کدام مظلوم نمایی؟

بدون تردید عجیب ترین تعبیر در توضیحات مدیر شبکه سه، اشاره به مظلوم نمایی عادل فردوسی پور بود. بیشتر از 20 ماه بعد از حذف برنامه نود، عادل مطلقا سکوت نموده و غیر از همان چند ثانیه درد دلش در مراسم ویژه فارغ التحصیلان صنعتی شریف، لام تا کام حرف نزده است. چطور می توان در سکوت مظلوم نمایی کرد؟ اگر هم مراد آقای فروغی حمایت های رسانه ای از عادل است، در این مورد هم با یک پدیده کاملا طبیعی روبرو هستیم. اوضاع مثل زمانی است که یک سرمربی برترین بازیکنش را بدون هیچ دلیلی از تیم کنار می گذارد؛ آنجا هم تمام رسانه های مستقل و باوجدان به اسم چشم و گوش مردم اعتراض می نمایند. قرار نیست خود ستاره مغضوب پشت پرده این اعتراضات باشد یا به جایی خط بدهد؛ حق آنچنان سیطره آشکاری دارد که دیگر سکوت جایز نیست.

به تعبیر خود جناب فروغی، برترین دروازه بان تلویزیون نیمکت نشین شد؛ پرسش اینجاست که دروازه بان جانشین او الان چه می نماید؟ فوتبال برتر در جریان سازی، جذب مخاطب و اثرگذاری بر فوتبال ایران در کدام نقطه ایستاده و نسبت به نود چه وضعی دارد؟ مگر نه این است که نظرسنجی های خود سازمان صداوسیما هر ماه حاکی از آن است که فوتبال برتر در تعداد 10 برنامه پربیننده تلویزیون هم نیست؟

مگر نه این است که همین آقای محمدحسین میثاقی از شدت عصبانیت روی آنتن نتایج نظرسنجی های تلویزیون را به تمسخر گرفت؟ خب، لابد کار ایشان کاملا در مدار بوده؛ اما به هر حال مردم حق دارند بپرسند دروازه بان اصلی کجاست و چرا او را از تیم دریغ می کنید؟

یک میلیارد برای چه؟

صرفا بیان این جمله که در یک سال اخیر یک میلیارد تومان به عادل دادیم ممکن است این تصور را به وجود بیاورد که دستمزد شخص فردوسی پور در صداوسیما همین اندازه است، در حالی که بسیار بعید است اینطور باشد. کاش آقای فروغی اصول اخلاقی را رعایت می کردند و آنجا که بحث اقتصادی در میان است، کمی شفاف تر سخن می گفتند. به احتمال فراوان منظور از مبلغ یک میلیارد تومان، بخشی از مطالبات عادل به اسم تهیه نماینده است.

او تا سرانجام سال 97 تهیه برنامه نود را بر عهده داشته و حتی پس از آن هم تا همین حالا تهیه نماینده برنامه فوتبال 120 در شبکه ورزش بوده است. هر دو برنامه هم بسیار محبوب و پرمخاطب بودند. معمولا تهیه نمایندگان بابت کارشان از سازمان مطالبات معوقه دارند که بخش زیادی از این پول صرف دستمزد پرسنل و مخارج متنوع فراوری می گردد. حتی در غیر این صورت هم برند عادل برای سازمان بیش از این ها ارزش دارد؛ کافی است تنها آگهی های پخش شده همزمان با برنامه نود را در نظر بگیرید تا بدانید در خصوص چه چیزی حرف می زنیم.

مهاجرت می کرد خوب بود؟

مدیر شبکه سه با لحنی تامل برانگیز می گوید: همان زمانی که عادل بحث مهاجرت را عنوان کرد دنبال مجوز فوتبال 120 بود؛ طوری که انگار دوستان بدشان نمی آید عادل از ایران برود و سازمان دیگر در معرض پرسش های تکراری پیرامون بازگشت او نباشد! همه این ها در حالی است که فردوسی پور بعد از آن درد دل مختصر، به صراحت توضیح داد هرگز به ترک ایران فکر ننموده و مشتاق است در همین آب و خاک به کارش ادامه بدهد. حتما جناب فروغی در جریان هستند که فردوسی پور ضمن تسلط کامل به زبان انگلیسی و اشراف بر فوتبال و حتی دیگر رشته های ورزشی، از سال ها پیش با نشریات معتبر بین المللی همانند ورلد ساکر همکاری نموده و مهاجرت و مشغولیت در این حرفه برایش بسیار آسان است. با این حال حس میهن دوستی او را باید تمجید کرد، نه اینکه بعد از این همه نامهربانی، صدور مجوز فصل تازه فوتبال 120 را به رخش بکشیم؛ برنامه ای که عادل اخیرا گفته معاش حدود شصت خانواده به ادامه فراوری آن گره خورده و منصفانه نیست که به تنهایی در خصوصش تصمیم بگیرد. کاش مدیران جام جم تکانی بخورند. سرمایه سوزی افتخار نیست که با سینه سپر نموده جزئیاتش را توضیح می دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 60

به "رمزگشایی از سخنان فروغی علیه عادل فردوسی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از سخنان فروغی علیه عادل فردوسی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید