مرور نکاتی مهم ویژه علاقمندان گشت و گذار به سبک سافاری (قسمت اول)

به گزارش مجله راهدیو، سافاری از جمله تجربیات به یادماندنی سیر وسیاحت در کشورهای مختلف جهان است. اما آشنایی با پاره ای نکات و شگردهای مناسب، می تواند این مسافرت بی نظیر را به مراتب خاطره انگیزتر کند.

مرور نکاتی مهم ویژه علاقمندان گشت و گذار به سبک سافاری (قسمت اول)

سافاری یک تجربه بکر و دلپذیر از پیوند انسان و طبیعت است. پیوندی ناگسستنی که به شکلی متفاوت از نوع جاری شده و اغلب گردشگران را مجذوب خود می کند. تجربه حضور در حیات وحش، مشاهده حیوانات در زیستگاه طبیعی شان، خوابیدن زیر آسمان پرستاره یا درک جاذبه های طبیعی از نزدیک همان چیزی است که بسکمک را برای تجربه این نوع مسافرت وسوسه می کند. اما دورنمای سافاری برای شما در برگیرنده چه مفاهیمی است؟ چه چیزهایی شما را درمورد تجربه کردن سافاری دچار تردید می کند؟ هزینه سفر؟ برنامه ریزی انجام آن؟ یا انتخاب زمان و مکان مناسب؟

این پرسش ها از قضا دغدغه فکر بسکمک از کسانی است که تمایل به گشت و گذار به سبک سافاری را دارند. به همین مناسبت در ادامه مجموعه مقالات پیرامون مجذوب کنندهیت های سافاری، سعی داریم نکاتی مهم را به شما یادآوری کنیم که برای یک تجربه فراموش نشدنی و ماندگار حائز اهمیت هستند.

در ادامه توجه شما را به منتخبی از اطلاعات کاربردی جلب می کنیم که نتیجه تجربیات شماری از بهترین کارشناسان این حوزه است. افرادی که اطلاعات خود را با شما به اشتراک گذاشته و نکاتی که خود به مرور زمان و به تجربه دریافته اند را با ما و شما در میان گذاشته اند. این پیشنهادات طیف وسیعی از نکات کلیدی را در بر می گیرند، از نحوه بستن چمدان و انتخاب لوازم ضروری گرفته تا معین کردن زمان و مکان ایده آل، مدیریت بودجه و هزینه ها و دیگر کارهایی که می تواند اوقات شما را طی سفر به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی کند.

امیدواریم این نکات برای شما نیز مثمر ثمر بوده و بالاخره شما را از هر نظر برای گشت و گذاری به سبک سافاری آماده کند.

نکات کلیدی برای لذت بردن از تجربه سافاری:

زمان:

1. وقتی که شما در حال تجربه مسافرت به سبک سافاری هستید، مهمترین لحظات تان در طبیعت و گشت و گذار در حیات وحش خلاصه می شود. سواری با ماشین های مخصوص در کنار هیجان و لذت البته دردسرهایی هم دارد. اغلب این مسافرت ها صبح زود آغاز می شود و این یعنی جدا شدن از رختخواب گرم، اما البته شما پاداش این سختی را هم خواهید گرفت. تماشای حیوانات، تعقیب آنها از راه دور و مشاهده عادات رفتاری شان در زیستگاه طبیعی همان چیزی است که بسکمک از دوستداران طبیعت گردی و ماجراجویی را شیفته تجربه سافاری کرده است. در سافاری شما به تدریج دیگر در مورد روزهای هفته یا ساعاتی که در گشت و گذارها می گذرد فکر نخواهید کرد، چرا که جادوی طبیعت شما را افسون خود می کند. شاید بد نباشد حتی گوشی موبایل خود را تنها برای مواقع ضروری روشن کرده و باقی اوقات تان را صرف لذت بردن از این لحظات به یادماندنی کنید.

2. البته در کنار این همه هیجان، شاید گاهی بد نباشد که به خود فرصت استراحت بدهید. یک مکان دنج و راحت پیدا کنید، بنشینید و با طبیعت خلوت کنید. دوربین خود را برداشته و به فضای آزاد بروید، گاهی باید در سکوت و تنهایی طبیعت را تجربه کرد و این دقیقا فرصتی است که سافاری در اختیار شما قرار می دهد.

برنامه ریزی:

3. با یک کارشناس صحبت کنید و در این راه تنها به رد و بدل کردن ایمیل قناعت نکنید. بهتر است ترجیحا با افرادی مشورت کنید که در مقصد سافاری مد نظر شما زندگی کرده و با حال و هوای محیط، آب و هوا، ویژگی ها و دیگر نکات ریز و درشت سافاری در آن نقاط آشنایی کافی داشته باشند. چنین افرادی می توانند بهتر شما را راهنمایی کرده و امکانات و راه کارهای مناسب را معرفی کنند. نکات اشاره شده در وبسایت ها شاید به تنهایی قادر به نشان دادن تصویری درست و متعادل از مقاصد گردشگری سافاری نباشند و در این راه، آشنایی با تجربیات شخصی تر اغلب فایده بیشتری دارد.

4. با آژانس مسافرتی و تورهایی مشورت کنید که دیدی درست و کامل از مقصد شما داشته و نکات مهم را به مسافران گوشزد می کنند.

5. وقتی مسافرت هوایی روش ایده آل شما برای رسیدن به مقصد است، بهتر است دید خود را محدود نکرده و چیزی را از قلم نیندازید. بررسی های بیشتر حتی ممکن است به شما در پیدا کردن خطوط هوایی مناسب و مقرون به صرفه تر کمک کرده و در ادامه شما را از هدر دادن وقت و پول بی نیاز کند.

6. قبل از سفر بهتر است شرایط جغرافیایی مقصد خود را بررسی کنید، به ویژه به ارتفاع محل از سطح دریا توجه داشته باشید. ارتفاعات بیش از دو هزار متر ممکن است برای برخی از افراد ناراحت کننده بوده و مشکلاتی ایجاد کند. به عنوان مثال بخش هایی از کنیا در چنین شرایطی قرار دارند.

7. تماشای جانوران در زیستگاه طبیعی یکی از جاذبه های همیشگی سیر و سفر به سبک سافاری است. از پیش معین کنید کدام حیوانات وحشی مجذوب کنندهیت بیشتری برای شما دارند، چون اغلب کشورهای ایده آل برای تجربه سافاری همه انواع حیات وحش را به علاقمندان ارائه نمی کنند. همچنین بهتر است پیش از سفر، کمپ و استراحت گاه های ایده آل خود را معین کنید.

مثلا به شرایط محیط زیست و مقدار راحتی که با خواست شما هماهنگی بیشتری دارد دقت کنید. راهنمایان خبره دیگر امتیاز مثبتی است که بهتر است از قلم نیفتد. در گشت و گذارها همراه بودن با یک راهنمای کارآزموده و با تجربه چیزی است که نمی شود به سادگی از کنار مزایای آن گذشت.

8. شاید مهمترین پرسش مطرح شده پیرامون سافاری این باشد:

دوست دارید به کجا سفر کنید؟

این مسافرتی نیست که بتوان چشم بسته و بدون اطلاعات کافی آن را برنامه ریزی کرد انتخاب مقصد نامناسب ممکن است برای همیشه شما را لذت سافاری محروم کند. با افراد متخصص و دارای اطلاعات و دانش مناسب مشورت کنید و به نکات و راهنمایی های ارائه شده از سوی آنها توجه کنید.

دنیای اینترنت دیگر جایی است که می تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد. امابه این نکته توجه داشته باشید که تمامی اطلاعات ارائه شده در دنیای مجازی لزوما واقعی نیستند، پس حتما صحت و سقم آنها را بررسی کنید. همچنین خیلی نسبت به پیشنهادات ارائه شده آسان گیر نباشید، چون گاهی کالای ارائه شده زمین تا آسمان با پیشنهادات موجود تفاوت دارد. حتما از تجربیات افرادی استفاده کنید که قبلا آنها را تجربه کرده و با محیط آشنایی کامل داشته باشند.

9. شاید یکی از بهترین راه ها برای استفاده بهینه از پول، برنامه ریزی مسافرت در زمان هایی باشد که مقاصد گردشگری مد نظرتان چندان شلوغ و پرتقاضا نیست. این اوقات از یک کشور به کشور دیگر و حتی از یک کمپ به کمپ دیگری فرق دارد.

یک کارشناس خبره تورهای گردشگری می تواند در این زمینه به بهترین شکل ممکن به شما کمک کند. به عنوان مثال گشت و گذار با ماشین اغلب در فصول خشک سال راحت تر است. از سوی دیگر کمپ های واقع در منطقه ها خلوت و دورافتاده تر هزینه های کمتری را از گردشگران مطالبه می کنند، به علاوه در این وقت از سال می توان حتی در فضای باز اقامت کرد.

در نتیجه افراد حتی در مواقعی از سال از مسافرتی مقرون به صرفه و سرگرم کننده لذت خواهند بد که در یک نگاه کلی شاید چندان هم مناسب گشت و گذار به نظر نرسد.

بودجه:

10. حفظ استقلال و آزادی شاید همان چیزی باشد که تعطیلات شما را از حتی از نظر مدیریت بودجه، مقرون به صرفه و مجذوب کننده تر می کند. بی شک اگر گردشگران به جای استفاده از تورهای گرانقیمت یا هزینه پرواز از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند، در هزینه های خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای خواهند کرد. ضمن آنکه در این میان وقت و پول کافی در اختیار دارند تا زمان بیشتری را در مقصد مطلوب خود سپری کرده و تمامی چیزهایی که برای تماشای آنها آمد ه اند را با آسودگی خاطر و با فراغ بال مشاهده کنند.

مدیریت بودجه گاهی به این معنی است که از خیر گزینه های پرخرجی مثل بالن سواری یا ولخرجی های بی مورد گذشته و در عوض، اولویت های دیگری را مد نظر قرار دهید که سفر شما را پربار و خاطره انگیزتر می کنند.

11. همانگونه که پیش تر اشاره کردیم مسافرت کردن در فصولی که محبوبیت مقاصد سافاری در نزد گردشگران کمتر است، راهی ایده آل برای کاستن از هزینه ها است. از سوی دیگر هزینه بسکمک از هتل و اقامتگاه ها در این ایام از سال، بین 30 تا 40 درصد کاسته می شود.

مثلا بازدید از پارک ملی کروگر (Kruger National Park) دراین ایام مجذوب کنندهیتی دو چندان دارد. چون پوشش گیاهی هنوز خیلی پرتراکم و انبوه نشده و حیوانات راحت تر قابل ردیابی و مشاهده هستند.

12. اگه برنامه ریزی سفت و سختی برای هزینه های خود دارید، باید حتما از مقاصد سافاری که هزینه ها در آنجا با دلار آمریکا محاسبه می شود، پرهیز کنید. یکی از بهترین نقاط برای چنین گشت و گذاری پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی است، چرا که هزینه با واحد پول محلی پرداخت می شود.

تمرکز:

13. از تمام چیزهای کوچک اطراف خود لذت ببرید. سعی کنید صداهای مختلف و رایحه های گوناگون را تشخیص داده و معنا و مفهوم آنها را در فکر خود درک کنید. سافاری یک تجربه منحصربفرد است که به شکلی خاص دنیای شما را تحت تأثیر خود قرار داده و حتی آن را دگرگون می کند، پس این لحظات جادویی را از خود دریغ نکنید.

14. حس ماجراجویی را در خود تقویت کنید. از تمام جلوه های زندگی مدرن فاصله گرفته، تلفن و ساعت را کنار بگذارید. تا می توانید عکس بگیرید و تجربیات تان را در قاب تصاویر جاودانه کنید، خود را در جادوی طبیعت اطراف غرق کنید. فرهنگ های تازه را با آغوش باز پذیرفته و به تجربیات تازه نه نگویید. اینها خاطراتی است که تا انتها عمر همراه شما باقی می ماند، پس صندوقچه خاطرات تان را مملو از لحظات شاد، فراموش نشدنی و بی نظیری کنید که هر بار دوباره این ماجراجویی مهیج را به خاطر شما بیاورند.

15. همه ما در جستجوی پیدا کردن گنجینه های استثنائی و مخصوص خود هستیم، اما شاید پیدا کردن آنها به سادگی تصورات مان نباشد. شاید جواهرات ارزشمند شما نه سنگ های قیمتی همچون الماس، که گوش سپردن به فریادهای عقاب ماهیخوار باشد. شاید بوی خاک نم گرفته در دلتای اکاوانگو (Okavango) همان جواهر گمشده شما است. یا آن هنگام که راهنمای تور به دوردست ها اشاره کرده و یک فیل بزرگ الجثه و باوقار را به شما نشان می دهد.

16. در این تجربه لازم نیست همیشه و هرجا با دیگر اعضای گروه همراه باشید. گاهی لازم است اوقاتی را به خود اختصاص داده و فارغ از برنامه های جمعی، مسیری دیگر را انتخاب کرده و تجربیات مخصوص به خود را کسب کنید. البته در این ماجراجویی های شخصی حتما جانب احتیاط را نگه دارید.

17. طعم غذا و خوراک های محلی دیگر چیزی است که نباید از دست داد. خوراک های دریایی، گوشت آهوی بریان شده با طعم سیر و برش هایی از لیمو و انتخاب های لذیذ دیگری که بسته به مقاصد گردشگری مد نظر شما، ارائه کننده بازتابی جالب توجه از محیط پیرامون هستند.

به انتها بخش اول این مطلب رسیدیم. در مجالی دیگر تجربیات و نکات آموزنده بیشتری رابا شما عزیزان به اشتراک خواهیم گذاشت. راستی سافاری برای شما چه معنا و مفهومی دارد؟ آیا دوست دارید این نوع از مسافرت را نیز امتحان کنید؟ مشتاق شنیدن نظرات شما عزیزان هستیم.

منبع: کجارو / travelafricamag.com
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 349

به "مرور نکاتی مهم ویژه علاقمندان گشت و گذار به سبک سافاری (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور نکاتی مهم ویژه علاقمندان گشت و گذار به سبک سافاری (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید