گفت وگو با پزشکی که رنج یک بیماری سخت را چشیده ، امتحان شدم!

به گزارش مجله راهدیو، چند سالی است که در خصوص بیماری ام اس بسیار شنیده ایم. واقعاً علت این بیماری چیست؟ این بیماری از قدیم وجود داشته یا به علت پیشرفت علم و تکنولوژی، تشخیص آن آسان و سریع شده است؟

گفت وگو با پزشکی که رنج یک بیماری سخت را چشیده ، امتحان شدم!

خبرنگاران - آتیشا شاه محمدلو: مژگان قهاری، متخصص مغز و اعصاب، جزء افرادی است که در دوران سپری کردن درسش در دانشگاه و هم زمان با خواندن دروس دانشگاهیش، به این بیماری دچار شد. متأسفانه بیماری دکتر قهاری بسیار شدید و پیش رونده بود که باعث شد او به مرور زمان برای راه رفتنش از واکر استفاده کند. او می گوید هر نشریه ای می تواند باعث گردد که افراد از حال و روز خودشان بیشتر مطلع شوند و اگر خدایی ننموده قرار است به بیماری دچار شوند، به خودشان کمک نمایند تا از شدت بیماری کم نمایند.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید.

ام اس مانع نشد

دکتر مژگان قهاری سال 1381 مدرک پزشکی عمومی اش را دریافت کرد و سال 1385 در دوره تخصص مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد. او در سال 1387 یعنی دو سال مانده به اتمام دوره تخصصش با علائمی که داشت و پیگیری هایی که انجام داد، متوجه شد که به بیماری ام اس دچار شده است. بیماری او از نوع شدید بود و او دچار حملات بیشتری شد. به گفته دکتر قهاری، 2 سال طول کشید تا او بتواند زندگی معمولی و روزمره اش را با بیماری اش وفق دهد. او در آن موقع با داشتن دو دختر 6 و 8 ساله، درس دانشگاهش و مسئولیت های خانه داری اش، مغلوب بیماری نشد و از پس همه آنها به خوبی بر آمد. دکتر قهاری تمایل دارد تا از فرصتی که این نشریه در اختیارش گذاشته استفاده کند و بتواند افراد بیشتری را از این بیماری مطلع کند. او می گوید: باید حواسمان باشد تا با خواندن این مطالب دچار ام اس زدگی نشویم.

ام اس زدگی یعنی اینکه زندگی روزمره را تعطیل کنیم و دنبال اثبات این باشیم که حتماً دچار یک بیماری هستیم. متأسفانه تعداد افرادی که دوست دارند بیمار باشند کم نیست.

انجمن ام اس

به علت آمار زیاد افراد جامعه در ابتلا به این بیماری، تشکیل مرکزی برای حمایت از بیماران ام اسی دور از فکر نبود. این مرکز یک نهاد خیریه غیردولتی است که از سال 1378برای حمایت از بیماران مبتلا به ام اس تشکیل شده است و زیر نظر متخصصان و به کمک افراد خیر اداره می گردد. دکتر قهاری، یک شنبه ها و سه شنبه ها را در این مرکز برای کمک به بیماران مبتلا به ام. اس سپری می نماید. این مرکز در این دو روز مشاوره مغز و اعصاب دارد و در روزهای دیگر جلسات مشاوره های روانشناسی برگزار می نماید. این مرکز علاوه بر مشاوره های پزشکی، دارویی و روان شناسی که دارد، به بیمارانی که از لحاظ مالی مشکل دارند، کمک هزینه هایی برای دارو، توانبخشی و موارد دیگر پرداخت می نماید.

بعلاوه این مرکز آخرین آمار مبتلایان به این بیماری در کشور را در اختیار دارد. البته آمار این مرکز نمی تواند دقیق باشد، چرا که عده ای به این بیماری دچار شده اند و از آن اطلاعی ندارند و گروه دیگر ممکن است دچار این بیماری شده و مراحل درمان را هم طی نموده باشند ولی به این مرکز برای ثبت آمارشان مراجعه ننموده باشند. اکنون حاضر طبق آمار این سازمان، دوازده هزار نفر در استان تهران و شش هزار نفر در شهرهای دیگر به این بیماری دچار شده اند. البته آمار پیش بینی شده بالای پنجاه هزار نفر است که تعداد بسکمک از آنها از بیماری خود مطلعی ندارند و طبیعی است که مراحل درمان را هم شروع ننموده اند.

دکتر قهاری می گوید: در مرکز ام اس ایران هر در روزکاری به صورت میانگین 5 نفر از افراد تازه مبتلا شده به این مرکز مراجعه می نمایند که متأسفانه آمار بسیار بالایی است.

ام اس چیست؟

دکتر قهاری پی گوید: در بیماری ام اس به مغز و نخاع و سیستم مرکزی اعصاب حمله می گردد و این حمله ها باعث اخلال در اندام ها و بینایی می گردد. به زبان راحت تر، سیستم دفاعی بدن علیه خود بدن کار می نماید و از بدن دفاع نمی نماید. این بیماری، بیماری هزار چهره نام دارد، شما هیچ دو نفری را در جامعه پیدا نمی کنید که خصوصیات شبیه به هم را داشته باشند. این بیماری هم همین طور است و هیچ دو نفر مبتلا به این بیماری را پیدا نمی کنید که علائم یکسان داشته باشند. این بیماری در بین گروه سنی 43 ـ 20 سال بسیار دیده می گردد. در بچه ها هم وجود دارد، ولی بسیار نادر است. زنان 3 برابر مردان به این بیماری دچار می شوند.

متأسفانه دلایل بروز این بیماری هنوز معین نیست ولی این را می دانیم که در جهان هرچه قدر از خط استوا دور می شویم، این بیماری شایع تر می گردد. پس می توان فهمید که کمبود ویتامین D یکی از دلایل ابتلا به این بیماری است. کمبود این ویتامین با دیابت، چاقی و مسائل زایمان دختران جوان در آینده ارتباط مستقیم دارد.

بنابراین روزی 15 دقیقه جذب نور آفتاب برای صورت بدون محافظ و دست ها تا مچ برای همه بسیار واجب است. عوامل دیگر، عفونت های ویروسی، آلودگی های محیطی و وراثت است که مجموع همه آنها می تواند باعث بروز بیماری گردد. به گفته دکتر قهاری اینکه این بیماری روی مغز و سیستم ایمنی می نشیند، سؤال بزرگی است که جواب آن را هنوز پیدا ننموده ایم.

نشانه های بیماری

شایع ترین نشانی های بیماری ام اس، خستگی زیاد، حساسیت به گرما و حالت برق گرفتگی در اندام ها و ستون فقرات است. البته بیماری ام اس سرماخوردگی نیست که با یک یا دو نشانه بتوان تشخیص سرما خوردگی را داد. بعد از تماشا چند علامت، مراحل تشخیص این بیماری را شروع می کنیم. معاینه بالینی، یافته های پارا کلینیک مانندام آر آی، نوار عصبی بینایی و اندام ها و نمونه های آزمایش های مغزی و نخاعی، همه آنها با هم ما را در تشخیص این بیماری کمک می نمایند. دکتر قهاری می گوید: در طول روز ممکن است خیلی از این نشانه ها را داشته باشیم. گزگز شدن دست و پاها، بی حسی یا بد حسی اندام ها، تعادل نداشتن، بی اختکمک ادرار و تاری دید و دوبینی شاید برای تعدادی مسائل و مسائل به وجود بیاید. اگر این نشانه ها برای مدت زمانی کوتاه دیده شوند، احتمال وجود ام اس کم است ولی هر یک از این نشانه اگر برای 24 ساعت ادامه پیدا کند، مراحل تشخیص بیماری را باید شروع کرد. نخستین قدم هم مراجعه به دکتر متخصص مغز و اعصاب است.

اگر هم ثابت شد...

دکتر قهاری می گوید: خداوند افراد را با مسائل و بیماری امتحان می نماید و آنها را متعالی می نماید و چیزی که از آن مطمئن هستیم این است که خدای بزرگ راه چاره همه مسائل و مسائل را در وجود خود بیمار گذاشته است و نباید نگران عواقب چیزی باشیم. معمولاً ترس از ابتلا به این بیماری برای بدن بسیار ضرر دارد و خود این مسئله سیستم ایمنی بدن را ضعیف می نماید و در واقع بدن را برای ابتلا آماده می نماید.

بیمارانی که به بیماری ام اس مبتلا شده اند، باید بدانند که به نخستین پزشک خود باید اعتماد نمایند و پزشکان خود را مدام عوض ننمایند. بدانند که هر پزشکی روش درمانی خود را دارد، ممکن است داروهای تجویز شده از پزشکان مختلف، متفاوت باشد ولی نتیجه همه آن ها یکی است. این بیماران می توانند از توانبخشی که شامل فیزیوتراپی، آب درمانی و یوگا است، استفاده نمایند. البته سونا و جکوزی برای این بیماران ممنوع است. استفاده از طب سنتی هم می تواند در کاهش درد مؤثر باشد. این بیماران در هوای متعادل و نه گرم می توانند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند. از غذاهای چرب و پر نمک هم خودداری نمایند.

*منتشر شده در خبرنگاران محله منطقه 4 به تاریخ 1393/3/21

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 515

به "گفت وگو با پزشکی که رنج یک بیماری سخت را چشیده ، امتحان شدم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با پزشکی که رنج یک بیماری سخت را چشیده ، امتحان شدم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید