10 گام ساده برای موفقیت در زندگی

به گزارش مجله راهدیو، یکی از اولین گام های خودشناسی این است که از دست از رودربایستی کردن با خودتان بردارید و صادق باشید. برای مثال ممکن است فردی خجالتی باشید؛ اما ظاهرتان را به زور حفظ کنید و در نهایت هم خودتان را گول بزنید و هم دیگران را.

10 گام ساده برای موفقیت در زندگی

این یک واقعیت ساده است؛ تا زمانی که خودتان را نشناسید، دستیابی به پیروزیت امکان پذیر نخواهد بود؛ به همین علت هم هر فردی باید در راه شناخت خودش قدم بردارد. براساس این شناخت سراغ راه هایی برود که به بهبود کیفیت زندگی و پیروزیت بیشتر او منجر می گردد. در ادامه با 10 راه برای خودشناسی و پیروزیت بیشتر در زندگی فردی آشنا خواهید شد.

1- مراقب عادت ها باشید

رفتار های ما مجموعه ای از واکنش ها و عادت های ما هستند و تازه همین عادت ها خیلی وقت ها واکنش های ما را هم تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از راه های خودشناسی و رسیدن به پیروزیت فردی این است که مراقب باشیم چه چیز هایی در حال تبدیل شدن به عادت های ما هستند و چه چیز هایی همین الان هم برایمان عادت شده اند.

برای مثال در زندگی مشترک ممکن است عادت نموده باشید که همواره همسرتان به شما ابراز احساسات کند و شما صرفا دریافت نماینده باشید. این عادت خیلی راحت به مرور زمان رابطه شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بروز مسائلی می گردد که با یک تغییر عادت ساده، قابل پیشگیری بودند.

2- از دید بقیه ببینید

خودتان را جای بقیه بگذارید. این کار علاوه بر اینکه یاریتان می نماید احساسات دیگران را درک کنید؛ راه خوبی برای این است که ببینید از دید دیگران چطور به نظر می رسید. اگر خیلی در درک احساسات دیگران ماهر نیستید و دلتان می خواهد این مهارت را در خودتان تقویت کنید سراغ معروف ترین و برترین کتاب های روانشناسی (صوتی و یا الکترونیک) بروید؛ کتاب هایی که دستیابی به خودشناسی و پیروزیت را آسان تر از هر وقت دیگری نموده اند.

3- روراست باشید

یکی از اولین گام های خودشناسی این است که از دست از رودربایستی کردن با خودتان بردارید و صادق باشید. برای مثال ممکن است فردی خجالتی باشید؛ اما ظاهرتان را به زور حفظ کنید و در نهایت هم خودتان را گول بزنید و هم دیگران را. در حالی که اگر با خودتان روراست باشید و به جای سرپوش گذاشتن روی مسائل در صدد حل کردن آن ها بربیایید، هم گام مثبتی در جهت پیشرفت فردی برداشته اید و هم به روابط اجتماعی تان یاری نموده اید.

4- مثبت حرف بزنید

بسیار مهم است که برای مصاحبه با خودتان چه کلمه هایی را انتخاب کنید. آیا وقتی با خودتان صحبت می کنید به خودتان احترام می گذارید؟ آیا از کلمه های مثبت استفاده می کنید؟ اگر جوابتان مثبت است، نه فقط یک گام؛ بلکه کیلومتر ها در جهت درست قدم خواهید زد. مصاحبهی درونی ما به افکار ما شکل می دهد و افکار ما روی رفتارمان تاثیر می گذارند؛ بنابراین سعی کنید احترام خودتان را حفظ کنید و با خودتان درست رفتار کنید.

5- قربانی نباشید

در مقابل هر شکستی دو راه وجود دارد؛ اینکه در قالب یک قربانی فرو بروید و دنبال دلایلی باشید که شکستتان را توجیه کند یا اینکه اتفاقات را با واقع بینی تحلیل کنید، دلایل شکست را پیدا کنید و کوشش کنید این دلایل را رفع کنید.

برای مثال به عنوان یک خانم ممکن است تا به حال در روابط عاشقانه چندان پیروز نبوده باشید؛ به جای اینکه مرتب با دوستانتان دور هم جمع شوید و آن ها سعی نمایند به شما بگویند همواره حق با شماست؛ سعی کنید کتاب های مفیدی بخوانید که به شما در فهم دلایل کارهایتان یاری می نماید؛ مثلا دانلود کتاب زن ها مرد ها را از دست میدهند چرا؟ یا خواندن سایر کتاب های روانشناسی می تواند یاریتان کند خیلی زود پیروز تر از گذشته عمل کنید.

6- مراقب اطرافیانتان باشید

برخی از آدم ها به اصطلاح هم انرژی شما نیستند. این ها همان هایی هستند که در کنارشان دچار اضطراب می شوید؛ آدم هایی که مرتب نق می زنند؛ از روزگار ناله می نماید و هیچ حرف مثبتی از دهانشان بیرون نمی آید. اگر فکر می کنید دوستی با چنین افرادی نمی تواند روی شما تاثیر بگذارد، اشتباه می کنید.

کافی است تصور کنید که به جای این افراد با آدم هایی دوست هستید که با وجود مسائل سعی می نمایند راه درست را برای زندگی کردن انتخاب نمایند و تا جای ممکن شاد بمانند. همین تصور هم باعث بهبود شرایط شما خواهد شد؛ چه رسد به اینکه واقعا چنین دوستانی پیدا کنید.

7- علایقتان را لیست کنید

هر آدمی لازم دارد لیستی از کار های مورد علاقه اش درست کند و بخشی از زندگی اش را به انجام آن کار ها اختصاص دهد. داشتن لیست علایق، باعث می گردد بتوانید هدف گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید و به ذهنتان برای رسیدن به این هدف ها نظم دهید.

برای مثال اگر مدت هاست دوست دارید نواختن سازی را یاد بگیرید، برنامه ریزی برای پس انداز و خرید آن ساز به شما انگیزه بیشتری می دهد و در نهایت شما را به کار مورد علاقه تان نزدیکتر خواهد نمود. انجام کار های مورد علاقه انرژی مثبت زیادی را وارد زندگی شما می نمایند و تا حد زیادی استرس را از بین می برند.

8- مهارت یاد بگیرید

نقش مهارت در رسیدن به پیروزیت را دست کم نگیرید. برای اینکه بتوانید در هر زمینه ای، ارتباط با خودتان، با همسرتان یا با جامعه پیروز عمل کنید، ضروری است مهارت های لازم در هر مرحله را به خوبی یاد بگیرید و با تمرین برای خودتان جا بیندازید. همواره در پی برترین منبع برای یادگیری مهارت ها باشید و دست از یاد گرفتن برندارید. روزی که احساس کنید در شغل، رابطه یا هر کار دیگری عالی هستید و چیز تازه ای برای یادگیری وجود ندارد؛ در جا زدن آغاز خواهد شد.

9- به خودتان برسید

هیچ وقت فکر نکنید با رها کردن خودتان راه درستی را انتخاب می کنید. برای بهبود ارتباط با خودتان باید رسیدگی به خودتان را در اولویت بگذارید. خوردن غذای سالم، انجام ورزش مورد علاقه و داشتن خواب کافی سه مورد از مهم ترین کار هایی است که می توانید برای سلامت جسم و روانتان انجام دهید؛ بنابراین از خودتان غافل نشوید.

10- از تغییر نترسید

می گویند نمی توان از یک رودخانه دو بار رد شد؛ به عبارت ساده تر رودخانه ای که الان وارد آن شوید، با رودخانه چند ثانیه پیش هم فرق می نماید؛ چه رسد به چند روز پیش. این اصل ساده به تغییرات زندگی اشاره دارد. زندگی پر از تغییرات است. برای اینکه بتوانید پیروز باشید اولا باید بتوانید تغییرات را تشخیص دهید و ثانیا اینکه نگذارید عذابتان دهند؛ در عوض سعی کنید راهی پیدا کنید که شما را شبیه موج سواری سوار بر موج های بلند کند؛ همانقدر مسلط و همانقدر هشیار.

مهر

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 420

به "10 گام ساده برای موفقیت در زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 گام ساده برای موفقیت در زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید