6 روش برای اینکه مغز مضطرب خود را آرام کنید

به گزارش مجله راهدیو، حتی بهترین ترفندهای افزایش بهره وری هم زمانی که مغزتان مشغول مبارزه با غرایز طبیعی و انسانی خودتان است کمکی نمی کنند. به جای مبارزه با مغزتان، بهتر است چند راه چاره مناسب برای کنترل احساسات و اضطراب را یاد گرفته و از این طریق بهره وری خود را افزایش دهید.

6 روش برای اینکه مغز مضطرب خود را آرام کنید

احتمالاً برای خیلی از ما پیش آمده که موعد تحویل یک پروژه بسیار نزدیک شده و هیچ کاری برای آن انجام ندادیم. در این شرایط، اضطراب باعث می شود کارمان حتی سخت تر هم بشود. عدم تمرکز فکر و حواس یکی از مسائلی است که معمولاً بروز می کند و فرد نمی تواند تمام فکر خود را روی موضوع مهم متمرکز کند.

روش های مختلفی برای تمرکز حواس و یا افزایش بهره وری وجود دارند. خیلی از این روش ها واقعاً مفید بوده و تأثیرگذار هستند. ولی تجربه ثابت کرده است که زمانی که درگیر اضطراب باشید، حتی این روش های هم نمی توانند کمکی به شما کنند. حتی بهترین روش های افزایش بهره روی هم در این شرایط کارآمد نخواهند بود. بنابراین، در وهله اول بهتر است روش های دیگری را برای تسلط بر اضطراب امتحان کرده و کارها را یک به یک پیش ببریم.

1. کاری کمتری انجام دهید

با کمی دقت و توجه بیشتر متوجه خواهید شد که برنامه ها و کارتان را از طریق روش های مختلفی می توانید اولویت بندی کنید. با این حال، زمانی که فرسوده، افسرده و یا مضطرب هستید، کارایی شما به شدت کاهش پیدا کرده و تعداد کارهایی که می توانید انجام دهید به میزان قابل توجهی کم می شود. چطور باید با این مشکل مبارزه کنیم؟

احتیاجی به این کار نیست! کمتر کار کنید.

یا حداقل اینکه سفارش ها و یا کارهای کمتری قبول کنید. خیلی از مدیران به این موضوع تاکید دارند که هنگام برنامه ریزی بهتر است کارها و وظایف کمتری را انتخاب کنیم، ولی آن ها را با دقت و کیفیت خیلی بهتری انجام دهیم. اگر از منظر درصدی و آماری به این قضیه نگاه کنیم. انجام 2 کار از 10 کار برابر با انجام 20 درصد از وظایف است. ولی، انجام 2 کار از 3 کار برابر با نرخ تکمیل 66 درصد است.

البته، گاهی اوقات حتی ممکن است شما قادر نباشید حتی این 2 کار را هم تکمیل کنید و این هیچ اشکالی ندارد. گاهی اوقات باید اهداف خود را کوچک تر کنید. مثلاً، شاید حتی کافی باشد که انتظاراتتان از یک روز بسیار پراسترس را تنها به صبح به موقع بیدار شدن، دوش گرفتن، صبحانه خوردن و به موقع سرکار رسیدن کاهش دهید. باقی موارد در اولویت های بعدی قرار می گیرند. درست است که ممکن است حجم کارهای زیادی انباشته شود، ولی نگران این موضوع نباشید.

2. اولویت های خود را ساده تر کنید

به همین علت، وقتی مغزتان در حال مبارزه با خودتان است و نمی توانید کارهای مفیدی انجام دهید، چطور کارهایتان را دسته بندی و اولویت بندی می کنید؟ توصیه ما این است که همه چیز را ساده کنید. هیچ احتیاجی به استراتژی های پیچیده برای اولویت بندی کارها نیست.

در اینجا قصد داریم یک چارچوب تصمیم گیری نسبتاً ساده را به شما معرفی کنیم. این چارچوب از کتاب Making Ideas Happen استخراج شده است. این کتاب به طور خاص افراد خلاقی را هدف قرار می دهد که ایده های عالی تولید می کنند، اما زمانی که می خواهند آن ها را اجرا کنند، دچار آشتفگی و بی برنامگی می شوند.

بر اساس این برنامه، شما وظایف خود را در 3 سطح مرتب می کنید:

  • مراحل اقدام: کارهایی هستند که حتماً باید انجام دهید تا روال کار طی شود. اگر آن ها را انجام ندهید، کارها را به تعویق انداخته اید.
  • دسته دوم کارهایی هستند که اهمیت دارند، ولی انجام ندادن آن ها باعث نمی شود روال کار شما مسدود شده و وقفه ای در آن ایجاد شود.
  • دسته سوم مراجع هستند و شامل کارهای جانبی مختلفی می شوند که می توانند روی کار اصلی شما تأثیرگذار باشند. مانند خواندن توضیحات پروژه، بلاگ ها و یا هر چیز دیگری که مستلزم صرف زمان برای مطالعه است.

در یک روز طبیعی و معمولی، طبعاً باید دسته اول کارها را در اولویت قرار دهید. اگر همچنان زمان کافی داشتید، سراغ دسته دوم رفته و آن ها را انجام می دهید و خیلی از اوقات حتی دسته سوم را نادیده می گیرید. خیلی اوقات تنها هفته ای یکبار برای انجام این دسته از کارها صرف می کنید.

روزهایی که خیلی مطرب و یا افسرده هستید، ایده بدی نیست که تمرکز خود را تنها معطوف به کارهایی کنید که ضرب الاجل آن ها نزدیک است. اگر پروژه و یا کار موردنظر ضرب الاجل ندارد، بنابراین عجله ای برای آن نیست و می توان بیشتر صبر کرد. همین سیستم ساده می تواند خیلی مفید و کارآمد باشد. در روزهایی که خیلی مضطرب هستید، معمولاً مغز شما بیش از حد به موضوعات واکنش داده و نمی تواند کارها را به خوبی دسته بندی کند؛ بنابراین ایده بدی نیست که وظایفتان را از پیش به خوبی دسته بندی کنید. دسته بندی مناسب کارها شاید حتی در جلوگیری از بروز استرس و اضطراب هم به شما کمک کند.

3. تعداد اپلیکیشن هایتان را محدود کنید!

شاید فکر کنید که مسئله ای با انجام دادن چند کار به صورت هم زمان ندارید. ولی به احتمال زیاد چنین چیزی اشتباه است. تجربه نشان داده که تغییر موضوع کار و محیط باعث افت چشمگیر بهره وری و تمرکز می شود. تصور کنید که مشغول نوشتن مقاله ای هستید، در میان کار پیام رسان را باز کرده و یک پیام برای دوستتان ارسال می کنید و سپس به محیط Word باز می گشت تا مقاله را ادامه دهید. انجام هم زمان کارها در روزهایی که در بهترین حالت روحی و تمرکز خود هستید شاید خیلی آسان تر به نظر برسد. اما در روزهایی که اضطراب دارید، حتماً از چنین کاری اجتناب کنید، چراکه انرژی زیادی از شما برده و بازدهی شما را خیلی کمتر می کند.

شاید بهتر باشد خیلی از کارها را اتومات کنید. امروزه وب سایت ها و اپلیکیشن های مختلفی برای مدیریت جریان کاری طراحی شده اند. با استفاده از این نرم افزار ها، بدون اینکه احتیاجی باشد از یک برنامه به برنامه دیگر بروید، کارها اتوماتیک ساماندهی شده و مرتب می شوند.

4. از هر چیز که حواستان را پرت می کند دوری کنید

مواجهه با اطلاعات بیش از حد در شرایط عادی شاید خیلی هم عجیب و سخت نباشد. ولی وقتی از لحاظ فکری آمادگی کافی نداشته باشید، این اطلاعات می توانند انرژی و تمرکز زیادی از شما بگیرند. در این شرایط فکر شما قادر نیست اطلاعات همان میزان اطلاعات را مثل همیشه پردازش کند. این حجم از اطلاعات نه تنها عملکرد شما را تحت الشعاع قرار می دهد. بلکه حتی ممکن است باعث افزایش اضطراب و استرس در شما هم شود.

این موضوع فقط در بحث کاری و حرفه ای مطرح نیست. حتی در زندگی شخصی هم اگر گزینه های خیلی زیادی پیش روی شما باشد، تصمیم گیری و پردازش همه آن ها می تواند خیلی سخت و یا حتی غیرممکن باشد.

بنابراین، وقتی جریان بزرگی از اطلاعات به سمت شما سرازیر است و امکان پردازش و توجه به همه آن ها را ندارید، جلوی این جریان های اطلاعاتی یا همان حواس پرتی ها را بگیرید. این جریان ها ممکن است تلویزیون، رادیو، تلفن همراه، صدایی شهر از یک پنجره باز، پیام و ایمیل های متعدد، همکاری که بلند صحبت می کند و یا هر چیز دیگری باشد.

البته گفتن این حرف از عمل کردن به آن آسان تر است. ولی تلاش خود را بکنید. برخی برنامه ها می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. یکی از آن ها اپلیکیشن Focus است. وقتی این برنامه روشن باشد، تمام نرم افزارهای جانبی را می بندد و اجازه استفاده از آن را به شما نمی دهد. بنابراین ناچار به تمرکز روی کار اصلی خودتان خواهید بود. تلفن های هوشمند هم چنین قابلیت هایی دارند و از آن ها هم می توانید به همین علت استفاده کنید. تنها اجاره فعالیت به اپلیکیشن هایی را بدهید که احساس می کنید خیلی مهم و ضروری هستند.

به صورت کلی، اگر هر نوع فناوری، دستگاه و یا موضوعی در اطراف شما وجود دارد که شما را تحت تأثیر قرار داده و جلوی بازدهی و تمرکز شما را می گیرد، آن را خاموش کنید. چیزی را پیدا کنید که شما را آرام کند، تا بتوانید هر مرتبه روی یک کار به صورت کامل تمرکز کنید.

5. از کمک خواستن نترسید

هیچ کس دوست ندارد که اطرافیان وجهه آسیب پذیر و یا شکست خورده آن ها را ببینند؛ بنابراین خیلی از اوقات احساس واقعی خود را پنهان می کنیم. پنهان کردن اضطراب و احساس ناخو ش آیند درون شاید برخی اوقات مناسب باشد و کسی متوجه مشکل شما نشود. ولی یک راه چاره همیشگی نیست. مدیر و یا همکاران شما احتمالاً متوجه ضعف عملکرد و شرایط روحی نامناسب شما خواهند شد.

پنهان کردن احساسات واقعی و وانمود کردن حال خوب ممکن است بعد از مدتی باعث فروپاشی کامل احساسی و فکری شما شود. از سوی دیگر، تجربه نشان داده که مردم، همکاران و مدیران مسائل شخصی، سلامت روانی و یا اضطراب کارمندان را به خوبی درک می کنند. بنابراین بهتر است با آن ها صحبت کرده و مشکل خود را مطرح کنید. مدیرتان می تواند در زمینه اولویت بندی مجدد کارها، سبک تر کردن وظایف، مرخصی های بیشتر و یا تقسیم وظایفتان به شما کمک کند.

هیچ کس دوست ندارد که اعتراف کند به کمک احتیاج دارد و انجام آن خیلی سخت است. ولی این موضوع را نباید نشانه ضعف بدانید. در عوض، این یک نشانه و علامت به مدیرتان است که این تمام توانایی من نیست و می توانم عملکرد خیلی بهتری داشته باشد. بهتر است این صحبت ها را از خود شما بشنوند تا اینکه در زمان رسیدن به ضرب الاجل، متوجه ناقص بودن کارتان بشوند.

اگر رابطه خوبی با دوستان و برخی همکاران خود دارید، ایرادی ندارد که آن ها را هم در جریان مسائل خود قرار دهید. زمانی که فشار کاری شما خیلی زیاد است، شاید آن ها هم بتوانند به شما کمک کنند. اگر هم کمکی نکنند، شاید بتوانند گوش خوبی باشند و صحبت های شما را شنیده و به شما دلگرمی بدهند!

در سرانجام، اگر خیلی احساس درماندگی، افسردگی و یا اضطراب بیش از حد می کنید. شاید بهتر باشد این موضوع را با دکتر خودتان هم در میان بگذارید.

6. تغییر شغل هم می تواند راه چاره مناسبی باشد

اگر تمام این موارد هم نتوانست کمکی به شما کند چطور؟ شاید مشکل از کارتان باشد و این شغل برای شما مناسب نیست. به این موضوع هم فکر کنید که آیا واقعاً احتیاج به این شغل دارید و یا وقت آن رسیده که به وقتتان را صرف کار دیگری کنید؟

محیط کار کاملاً مناسب و دوست داشتنی مزیتی است که تمام افراد از آن بهره نمی برند. خیلی از مردم با محیط کاری و به خصوص مدیران خود مشکل دارند. اگر احساس می کنید می توانید با مدیر خود صادقانه صحبت کنید، پس آدم خوش شانسی هستید. از سوی دیگر، ترک کردن یک کار حتماً با دغدغه های مالی مختلفی برای شما همراه خواهد بود.

با تمام این اوصاف، همیشه باید سلامت فکری خودتان را در اولویت قرار دهید. اگر واقعاً این کار برای شما مناسب نیست، بهترین تصمیم این است که در اسرع وقت آن را تغییر دهید. مطمئناً مشاغل دیگری هم وجود دارد که در آنجا احساس آرامش بیشتری کنید و این آرامش در عملکرد شما هم بدون شک تاثیرگذار خواهد بود.

منبع: Fastcompany

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 240

به "6 روش برای اینکه مغز مضطرب خود را آرام کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش برای اینکه مغز مضطرب خود را آرام کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید