ثبت مجموعه تاریخی بسطام در لیست میراث دنیا اسلام

به گزارش مجله راهدیو، مجموعه تاریخی #بسطام، منظر فرهنگی قلعه #الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، منظر فرهنگی #ماسوله و گنبد علویان همدان در لیست میراث دنیا اسلام ثبت شدند.

ثبت مجموعه تاریخی بسطام در لیست میراث دنیا اسلام

به گزارش دنیای سفر از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در نامه ای به مهندس ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ثبت پنج اثر فرهنگی و تاریخی کشورمان از جمله مجموعه تاریخی بسطام را در لیست میراث دنیا اسلام اعلام نمود.

پنج اثر فرهنگی و تاریخی ثبت شده در لیست میراث دنیا اسلام شامل مجموعه تاریخی بسطام، منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، منظر فرهنگی ماسوله و گنبد علویان همدان است.

پرونده این آثار با هماهنگی کمیسیون ملی آیسسکو ایران به دبیرخانه این کمیسیون ارسال شده بود.

سازمان دنیای اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو (ICESCO) سازمانی تخصصی است که تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی (OIC) فعالیت می نماید و در زمینه های آموزش ، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی و به منظور حمایت و تقویت روابط بین کشورهای عضو به فعالیت مشغول است. دفتر مرکزی این سازمان در رباط در کشور مراکش واقع شده است.

آیسسکو برای شناسایی، معرفی و حفاظت بهتر میراث دنیا اسلام چند سالی است که در حال تدوین لیستی از آثار شاخص فرهنگی و تاریخی دنیا اسلام است. این لیست اختصاص به دنیا اسلام داشته و غیر از لیست میراث دنیای یونسکو است.

شهر بسطام در فاصله 6 کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی به جامانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام ملقب به سلطان العارفین و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار گرفته است.

مجموعه تاریخی بسطام شامل آرامگاه بایزید بسطامی، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در دنیا است. فلسفه وحدت وجود و موجود، اولین بار به وسیله بایزید بسطامی مطرح شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 321

به "ثبت مجموعه تاریخی بسطام در لیست میراث دنیا اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت مجموعه تاریخی بسطام در لیست میراث دنیا اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید