حیوان خانگی مهربان می خواهید؟ مار پیتون!

به گزارش مجله راهدیو، ممکن است تعجب کنید اما مار بال پیتون یکی از برترین مارها برای علاقه مندان به پرورش مار است. این مار در بلوغ کامل به مقدار 90 تا 150 سانتی متر درمی آید.

حیوان خانگی مهربان می خواهید؟ مار پیتون!

مار بال پیتون نسبت به بقیه مارها کوچک تر است و حیوان خانگی آرام و رامی برای شما خواهد شد البته اگر به آن علاقه دارید!

درباره بال پیتون

نام این مار به این خاطر بال پیتون (پیتون توپی) گذاشته شده است که مار در هنگام احساس خطر خود را رول و گرد می نماید و مانند یک توپ می گردد و سرش را هم به زیر بدن می برد. بال پیتون های جوان در هر سال حدود 30 سانتی متر رشد می نمایند.

در صورت مناسب بودن شرایط زندگی، این مار می تواند به مدتی طولانی (حتی تا 50 سال، اما بیشتر آنها 20 تا 30 سال عمر می نمایند) زندگی کند.

انتخاب یک بال پیتون مناسب

وقتی می خواهید بال پیتون تان را تهیه کنید، دنبال ماری جوان و پرورشی بگردید. ماری انتخاب کنید که بدنی گرد و چشمانی تمیز داشته باشد و علائم مسائل تنفسی را هم نشان ندهد (خس خس کردن در هنگام تنفس یا وجود حباب در اطراف سوراخ های بینی). دنبال ماری بگردید که هوشیار و کنجکاو باشد و هنگامی که آن را نگه می دارید آرام به دست تان بچسبد.

بد نیست از فروشنده بخواهید به مار غذا دهد تا ببینید که آیا مار به راحتی غذا می خورد یا از خوردن غذا امتناع می نماید.

سلامت بال پیتون

اگر یک بال پیتون در خانه دارید، باید هر مار جدیدی که به خانه می آورید را مدتی در قرنطینه نگه دارید تا در صورت بیماری، مریضی خود را به مارتان انتقال ندهد. به علاوه بد نیست مارتان را به یک دامپزشک هم ببرید تا خیال تان راحت گردد.

لانه بال پیتون

بال پیتون ها مارهای خیلی فعالی نیستند پس یک قفس کوچک هم برای نگهداری شان کفایت می نماید. حواستان به آنها باشد، این مارها در فرا ماهر هستند، پس قفس محکمی برای آنها فراهم کنید.

بستر: برای فراهم کردن بستری خوب برای بال پیتون تان انتخاب های زیادی دارید. یکی از آنها تراشه پوست درختان است. از کاغذ کاهی و چمن مصنوعی هم می توانید بهره ببرید. چمن مصنوعی یکی از برترین انتخاب ها است چون می توانید آن را هر زمان که کثیف شد به راحتی با تکه ای چمن مصنوعی دیگر تعویض کرد.

اثاثیه داخل قفس: برای مارتان یک شاخه درخت تهیه کنید و مکانی تاریک هم برای مخفی شدنش درست کنید (گاهی مارتان احتیاج دارد در این مکان تاریک مخفی گردد تا احساس امنیت کند پس آن را به میزان کافی بزرگ درست کنید).

دما: دمای محل نگهداری مارتان در طول روز باید 27 تا 29 درجه سانتی گراد باشد. در طول شب می توان دما را پایین تر نگه داشت مثلا 23 تا 24 درجه سانتی گراد. برای گرم کردن قفس مارتان می توانید از گرم نماینده های بستری که در زیر قفس تعبیه می شوند بهره ببرید.

آب و رطوبت: ظرفی بزرگ، به میزان ای که مارتان بتواند در آن جا گردد در قفس او قرار دهید. این مسئله بخصوص در زمان پوست اندازی مار مهم است. برای تامین رطوبت هم می توانید از ظرفی پر از آب که دربی مشبک دارد و درون آن اسفنج، کاغذ یا خزه ریخته شده استفاده کرد. این ظرف را درون قفس بال پیتون تان قرار دهید.

تغذیه بال پیتون: می توانید بال پیتون را با موش خانگی یا دیگر انواع موش های کوچک تغذیه کنید و تنها کافی است هر هفته و یا دو هفته یک بار به او غذا دهید. مارهای جوان باید هر 5 تا 7 روز یک بار یک موش دریافت نمایند. اما مارهای مسن تر را با طعمه هایی بزرگ تر و هر 10 تا 14 روز یک بار تغذیه کنید. از طعمه های مرده بهره ببرید چرا که یک موش زنده می تواند مارتان را زخمی نماید.

فکر خوبی است که به مارتان در فضایی بیرون از قفسش غذا دهید، این کار اهلی کردن او را هم راحت تر می نماید. به این صورت مارتان می داند قفسش جایی نیست که غذا را دریافت می نماید و احتمال اینکه با بردن دست تان به درون قفس آن را گاز بگیرد، پایین تر می آید. به این صورت می توانید مارتان را با خیال راحت درون قفس نوازش کنید!

ممکن است گاهی مارتان از خوردن غذا امتناع کند. این مسئله تا زمانی که به وزن و شرایط سلامتی او آسیبی نرسد، مسئله ای ندارد. در این صورت پیش آمدن این مسئله مطمئن شوید که مارتان تحت استرس نباشد.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 410

به "حیوان خانگی مهربان می خواهید؟ مار پیتون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوان خانگی مهربان می خواهید؟ مار پیتون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید