خواص گیلاس که شما را شگفت زده می نمایند ، 14 فایده بسیار جالب

به گزارش مجله راهدیو، گیلاس میوه ای هسته دار، کوچک، گرد و قرمز رنگ است که در فصل تابستان سر و کله اش پیدا می گردد. صدها گونه از این میوه در جهان وجود دارد و رنگ آن ها می تواند از زرد تا قرمز متمایل به سیاه متفاوت باشد. همه انواع گیلاس در کل بسیار مغذی و سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. در کل خواص گیلاس مثل خواص آلبالو زیاد است بنابراین در این مقاله، خواص گیلاس و ارزش غذایی آن را آنالیز می کنیم.

خواص گیلاس که شما را شگفت زده می نمایند ، 14 فایده بسیار جالب

ارزش غذایی گیلاس

گیلاس سرشار از مواد مغذی، کم کالری و افزودنی ارزشمندی به رژیم غذایی شماست. در ادامه بعضی از مزایا و ارزش غذایی گیلاس برای یک فنجان (154 گرم) گیلاس شیرین، خام و بدون هسته آنالیز می شود.

به طور کلی گیلاس تازه سرشار از مواد معدنی و سایر مواد مغذی است که در این میان داشتن ویتامین C، کلیدی ترین ارزش غذایی این میوه است.

کالری97
پروتئین2 گرم
کربوهیدرات25 گرم
فیبر3 گرم
ویتامین C18 درصد
پتاسیم10 درصد DV
مس5 درصد DV
منگنز5% از DV

این مواد مغذی، به ویژه فیبر، ویتامین C و پتاسیم، از بسیاری جهات برای سلامتی مفید هستند. البته دقت داشته باشید که خواص گیلاس به صورت ترشی گیلاس و مربای گیلاس کمی تقلیل پیدا می نماید اما با این کار شما همواره می توانید از گیلاس و خواصش بهره مند شوید.

فواید و خواص گیلاس

گیلاس از نظر اندازه کوچک است اما با خواص مفید فراوانش سرشار از مواد مغذی است و نقش موثری در سلامت بدن دارد. این میوه خوش رنگ حاوی ویتامین های A و C، پروتئین و املاح معدنی هستند، بعلاوه کالری کمی دارند و به سرعت احساس سیری در انسان ایجاد می نمایند و به همین خاطر به عنوان میان وعده در رژیم های غذایی کم کالری معمولا همواره جا دارد. اما در کنار این خواص، گیلاس دارای آنتی اکسیدان بالا و خاصیت تصفیه نمایندگی و ادرارآوری هم است و خاصیت آن حتی به این موارد محدود نیست.

1. شاخص گلیسمی (GI) پایینی داشته باشید

آلبالو شاخص گلیسمی پایینی دارد، به این معنی که کربوهیدرات های موجود در آن به آرامی هضم می شود و به این ترتیب گیلاس یک مکمل مفید برای کسانی است که مسائل قند خون از جمله دیابت دارند، و بعلاوه کسانی که از رژیم غذایی با GI پایین پیروی می نمایند.

2. گیلاس انتخابی مناسب برای سلامت قلب است

گیلاس سرشار از مواد مغذی دوستدار قلب از جمله پتاسیم، ویتامین C و فیبر است. سطوح بالای ترکیبات گیاهی محافظ (مانند آنتوسیانین ها) بعلاوه باعث ارتقای سلامت قلب و سیستم قلبی عروقی می شود. بنابراین خوب است از خواص گیلاس برای قلب بیشتر بهره ببرید.

3. ممکن است فشار خون را کاهش دهد

تحقیقات مجله تغذیه بریتانیا نشان داد که ترکیبی از آب گیلاس و توت ممکن است به مدیریت فشار خون به لطف مقادیر بالای ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول ها که دارای فواید سلامتی متعددی هستند، یاری کند و به همین خاطر گفته می شود آب گیلاس فواید زیادی را برای کنترل فشار خون و کلسترول هم دارد.

4. ممکن است به مدیریت کلسترول یاری کند

به نظر می رسد مصرف گیلاس شیرین یا ترش به کاهش سطح کلسترول یاری می نماید. این نتایج هم در زنان دیابتی و هم در زنان چاق مشاهده شده است. به گونه ای که اثرات کنترل کلسترولی گیلاس، حتی پس از یک دوره کوتاه هم خودش را نشان می دهد و این یکی از خواص گیلاس است.

5. ممکن است به مدیریت سطح قند خون یاری کند

مطالعات نشان می دهد که مصرف گیلاس ممکن است هموگلوبین A1C (HBA1C) را که نشان دهنده اندازه مدیریت قند خون شماست را کاهش دهد. علاوه بر این، مصرف آب گیلاس ترش می تواند در عرض یک هفته باعث کاهش گلوکز ناشتا شود.

6. ممکن است التهاب بدن را کاهش دهد

گیلاس از آن دسته میوه هاست که آنتی اکسیدان بالایی دارد چون حاوی ترکیبات گیاهی به نام آنتوسیانین و سیانیدین است و این ترکیبات می تواند اثرات ضد التهابی داشته باشد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این آنتی اکسیدان ها ممکن است در شرایط التهابی مانند آرتریت مفید باشند، با این حال، تحقیقات بیشتری برای تکرار این نتایج در مطالعات انسانی مورد احتیاج است.

7. به بهبود بدن پس از ورزش یاری می نماید

تحقیقات زیادی در خصوص فواید و خواص گیلاس و به ویژه گیلاس ترش و نقش آن در ورزش و ریکاوری ورزش اجرا شده است. تحقیقات مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی تعیین نموده که نوشیدن آب گیلاس ترش به اندازه 355 میلی لیتر، به مدت هفت روز قبل و در طول یک مسابقه دویدن قدرتی، درد عضلانی پس از دویدن را به حداقل می رساند.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که آب گیلاس به ریکاوری و عملکرد عضلات پس از ورزش شدید یاری می نماید. با این حال، به نظر می رسد که این اثرات مربوط به فعالیت های تحمل وزن باشد، به طوری که کسانی که از ورزش های غیر تحمل نماینده وزن مانند واترپلو لذت می برند، بعید است که مزایای مشابهی را تجربه نمایند.

8. ممکن است خواب را بهبود بخشد

گیلاس ترش حاوی غلظت بالایی از مواد شیمیایی گیاهی از جمله ملاتونین است که در تنظیم چرخه خواب ما نقش دارد. تحقیقات متفاوتی در خصوص اینکه آیا گیلاس و به طور خاص آب گیلاس، برای کسانی که مشکل خواب دارند مفید است یا خیر اجرا شده و علائم آن دلگرم نماینده است.

تحقیقات مجله تغذیه اروپایی نشان داد که آب گیلاس ترش برای بهبود کیفیت و طول مدت خواب مفید است و ممکن است برای کسانی که خواب آشفته دارند هم مفید باشد، در حالی که یک مطالعه کوچک دیگر نشان می دهد که آب گیلاس ممکن است برای کسانی که مشکل بی خوابی دارند هم موثر بوده است.

9. ممکن است به مبتلایان به نقرس یاری کند

در خصوص اثرات و خواص آب گیلاس بر نقرس تحقیقاتی اجرا شده که یک مطالعه نشان داده مصرف آب گیلاس خطر عود نقرس را کاهش می دهد. این در حالی است که مطالعه دیگری نشان می دهد که مصرف آب گیلاس برای کاهش حملات حاد نقرس باید حداقل به مدت چهار ماه باشد تا نتیجه دهد.

اما در کل تحقیقات بیشتر حتی نشان داده که نوشیدن آب گیلاس سطح اسید اوریک خون (که می تواند باعث حمله نقرس شود) را در داوطلبان سالم کاهش می دهد.

مهم است که البته این نکته را هم بگوییم که درست است که نتایج مصرف گیلاس در بهبود نقرس دلگرم نماینده است، اما این نتایج در مطالعات مقیاس بزرگ تکرار نشده اند و بسیاری از مطالعات تا به امروز فقط مشاهده ای بوده اند. قبل از این که بتوانیم بگوییم که آب گیلاس از نقرس جلوگیری می نماید یا آن را تسکین می دهد، تحقیقات بیشتری لازم است.

10. ممکن است به پیشگیری از سرطان یاری کند

گیلاس خاصیت آنتی اکسیدانی نسبتا بالایی دارد و هم در آزمایشگاه و هم در مطالعات حیوانی تعیین شده است که آنتی اکسیدان موجود در گیلاس نقش موثری در پیشگیری از سرطان دارد. مکانیسم پشت این امر به توانایی مواد شیمیایی گیاهی موجود در گیلاس برای کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش التهاب دخیل در ایجاد سرطان برمی شود. با این حال، مطالعات بیشتری برای اثبات این فواید در انسان مورد احتیاج است.

اما در کنار این خواص که برای گیلاس برشمردیم، می توانیم خواص گیلاس را برای سلامت پوست، خواص گیلاس برای سلامت زنان و مردان یا حتی فواید گیلاس برای سلامت چشم، کبد، کم خونی یا حتی سرماخوردگی هم مورد آنالیز قرار داد.

11. خواص گیلاس برای پوست

گیلاس هم مثل خیلی از میوه ها برای سلامت پوست موثر است و خواص ضد پیری، آبرسانی، لایه برداری و حتی مزایای زیادی برای مبارزه با آکنه دارد.

برای قرار دادن گیلاس در روتین مراقبت از پوست خود می توانید آب گیلاس را به صورت موضعی روی پوست بمالید، ماسک صورت با گیلاس برای خود تهیه کنید، یا از محصولات مراقبت از پوست با عصاره گیلاس بهره ببرید. تحقیقات حتی نشان داده که مصرف گیلاس خشک هم به خاطر داشتن مس در کلاژن سازی موثر است.

12. خواص گیلاس برای سلامت چشم

گیلاس یک منبع خوب از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین C و آنتی اکسیدان هاست و این مواد مغذی به کند کردن پیشرفت شرایط از دست دادن بینایی مانند دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی یاری می نمایند.

13. خواص گیلاس برای کبد

مطالعات ثابت نموده که گیلاس سرشار از پلی فنول و ویتامین C است و این دو می تواند به کاهش التهاب در سراسر بدن یاری کند. این آنتی اکسیدان ها می توانند از شما در برابر انواع بیماری ها از جمله بیماری کبد چرب غیر الکلی محافظت نمایند. خواص گیلاس برای کبد هم در میوه و هم برگ آن وجود دارد.

14. خواص گیلاس برای سرماخوردگی

گیلاس یکی از میوه هایی است که به خاطر داشتن آنتی اکسیدان برای جلوگیری از سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است و از طرف دیگر گیلاس با خاصیت ضد التهابی خود می تواند در بهبود التهاب سینوس ها در سرماخوردگی موثر باشند.

عوارض جانبی آلبالو

به طور کلی گیلاس هم مثل هر میوه دیگری علاوه بر خواص، ممکن است در صورت درست مصرف نشدن یا حتی حساسیت عوارضی هم داشته باشد:

  • گیلاس برای بیماران مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی تاثیر منفی دارد و باعث آسیب حاد کلیه (نارسایی کلیه) می شود.
  • و از طرف دیگر گیلاس حاوی یک پروتئین لازم است که به عنوان یک آلرژن اصلی مسئول واکنش های آلرژیک عمل می نماید.

تداخلات مصرف گیلاس با سایر داروها

غذاهای مغذی ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته باشند، اما همه تداخلات تأثیر منفی بر آن ندارند. هنگامی که گیلاس با دارویی به نام آلوپورینول (مدیریت نقرس و انواع مختلف سنگ کلیه) ترکیب شود، خطر حمله نقرس (درد شدید مفاصل) را به طور مثبت کاهش می دهد. اگر این گیاه را می توان بر اساس شرایط شما مصرف کرد، فقط باید به وسیله پزشک تجویز شود.

آیا گیلاس برای همه بی خطر است؟

بعضی افراد به گیلاس حساسیت دارند و این حساسیت گاهی یک آلرژی اولیه است که به موجب آن شما به خود میوه حساسیت دارید یا آلرژی ثانویه که زمانی خود را نشان می دهد که شما به گرده های همان خانواده گیاهان حساسیت دارید. آلرژی ثانویه در نتیجه واکنش متقابل رخ می دهد، برای مثال، اگر به گرده درخت توس حساسیت دارید، ممکن است به میوه هایی مانند گیلاس و بعلاوه سایر میوه ها از جمله سیب، آلو و هلو حساسیت داشته باشید.

طبع و خواص گیلاس در طب سنتی

اما در کنار آنالیز علمی خواص گیلاس خوب است خواص و نظر طب سنتی را هم در خصوص گیلاس بدانید. به طور کلی گیلاس دارای طبعی سرد و تر است:

  • سردی: گیلاس به دلیل محتوای آبی بالا و داشتن خواص تر نماینده، دارای طبعی سرد است. این سردی باعث می شود که گیلاس برای افراد داغ مزاج و مبتلا به گرم مزاجی مفید باشد.
  • تری: گیلاس به دلیل محتوای آبی بالا و اندازه قند طبیعی موجود در آن، دارای طبعی تر است. این تری باعث می شود که گیلاس برای افراد خشک مزاج و مبتلا به یبوست مفید باشد.

بنابراین در طب سنتی، گیلاس به عنوان یک میوه خنک نماینده و مرطوب نماینده طبیعی شناخته می شود که می تواند برای تعدیل مزاج افراد با طبایع مختلف مفید باشد.

درست مثل آلبالو که برای تعدیل و بهبود طبعش، مصلحاتی در طب سنتی وجود دارد، برای گیلاس هم مصلحات شامل عسل، دارچین و زیره سبز است.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 606

به "خواص گیلاس که شما را شگفت زده می نمایند ، 14 فایده بسیار جالب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص گیلاس که شما را شگفت زده می نمایند ، 14 فایده بسیار جالب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید