رباتی با الهام از گیاهان رونده ساخته شد

به گزارش مجله راهدیو، گروهی از محققان یک الگوی حرکتی ناشناخته بر روی سطح نوعی میوه یافته اند که الهام بخش ساخت یک گیره رباتیک برای گرفتن اجسام کوچک است.

رباتی با الهام از گیاهان رونده ساخته شد

محققان دانشگاه فودان و دانشگاه تسینگ هوا دریافتند که در طول فرآیند کم آب شدن نوعی میوه شور به نام میوه گل ساعتی، سطح آن در ابتدا در قالب یک الگوی خاص چروک می گردد و ساختاری کروی از شش ضلعی ها و پنج ضلعی هایی که روی توپ فوتبال یافت می گردد بر روی سطح خارجی این میوه ها شکل می گیرد.

به گزارش سایت سی جی تی ان، همان طور که میوه های شور خشک می شوند، سطح آن ها به شبکه ای از برآمدگی ها تبدیل می گردد. محققان یک مدل ریاضی و یک قانون مقیاس بندی برای درک مکانیسم زیربنایی و توصیف و پیش بینی تغییر سطح کره پوسته ای تغییر شکل یافته این میوه شور خشک شده ایجاد کردند.

پژوهشگران با درک سازوکار خشک شدن سطح این میوه و حرکت بالارونده خاص آن، یک گیره مشابه رباتیک را با هدف گرفتن و نگهداشتن اجسام کوچک طراحی کردند.

این گیره رباتیک دارای یک پوسته نیمکره ای است که با سیلیکون مایع، یک کانال هوا و یک قاب بالابر ساخته شده است که می تواند به سمت بالا و پایین حرکت کند. گیره رباتیک مذکور قادر به گرفتن اشکال مختلف، از مهره، پیچ و حبوبات گرفته تا بلوبری، لیوان و آب نبات است.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1401 بروزرسانی: 9 آبان 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 454

به "رباتی با الهام از گیاهان رونده ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی با الهام از گیاهان رونده ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید