شواهدی از استقرار دوره نوسنگی در گنج دره شناسایی شد

به گزارش مجله راهدیو، در پی کاوش ها در تپه گنج دره، شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف این تپه کشف شد که به نظر می رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد.

شواهدی از استقرار دوره نوسنگی در گنج دره شناسایی شد

حجت دارابی سرپرست فصل اول کاوش لایه­ نگاری و مشخص عرصه و حریم تپه گنج ­دره هرسین در کرمانشاه گفت:

این کاوش متکی بر ایجاد یک برش لایه­ نگاری در بالای تپه و همجوار با محل کاوشهای قبلی فیلیپ اسمیت کانادایی با هدف بازنگری تاریخ استقرار محوطه و کسب اطلاعاتی از آغاز کشاورزی و دامپروری در زاگرس مرکزی انجام شد.

دارابی اضافه کرد که ادامه کاوش ها منجر به شناسایی و ثبت بقایای معماری از خشت و چینه شد.

وی گفت که در بخش زیرین برش لایه­ نگاری ضمن کشف بقایای فضاهای معماری با قطعات شاخ و جمجمه حیوانات در داخل آنها کاوش با هدف مطالعه آغاز استقرار در محوطه انجام شد و در همین حال لایه­ نگاری در تپه گنج ­دره اتمام نیافته است.

این باستان شناس گفت:

نکته قابل توجه در کاوش گنج ­دره، شناسایی شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در پیرامون تپه بود که به نظر می رسد مربوط به دوره نوسنگی بی­ سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد.

وی در ادامه از ایجاد یک گمانه در پناهگاه مجاور تپه تا عمق حدود 2 متری برای دستیابی به شواهدی احتمالی از دوره ­های قدیم ­تر از گنج­ دره نیز اطلاع داد که ظاهرا حاوی بقایای دوران پارینه ­سنگی است.

براساس تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه رازی، دانشگاه کپنهاگ و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح بازنگری لایه­ نگاری تپه گنج­دره هرسین و بعلاوه مشخص عرصه آن به سرپرستی دکتر حجت دارابی و دکتر توبیاس ریشتر انجام یافت. مجوز فصل اول کاوش لایه نگاری و مشخص عرصه و حریم گنج دره هرسین به وسیله ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود.

تپه گنج دره مربوط به دوره نوسنگی است و در شهرستان هرسین، روستای قیسوند واقع شده و در تاریخ 5 آذر 1380 با شماره ثبت 4394 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تا پیش از کشف گوبکلی تپه در کردستان ترکیه و نیز تپه شیخی آباد در روستای کردویج در دینور، از گنج دره به عنوان کهن ترین سکونتگاه انسان یاد می شد.

این تپه در کنار جاده اصلی هرسین به کرمانشاه و در فاصله 7 کیلومتری از شهر هرسین قرار گرفته است.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 245

به "شواهدی از استقرار دوره نوسنگی در گنج دره شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهدی از استقرار دوره نوسنگی در گنج دره شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید