عدم تقارن مغز توانایی خواندن را افزایش می دهد

به گزارش مجله راهدیو، مغز انسان به طور طبیعی نامتقارن است و برخی از ساختار های سمت چپ در پردازش زبان نقش دارند. با توجه به فرضیه ای به نام جانبی شدن مغز، هر چه عدم تقارن در مغز انسان بیش تر باشد، توانایی خواندن فرد بهتر است.

عدم تقارن مغز توانایی خواندن را افزایش می دهد

توانایی انسان ها در نگاه کردن به نماد های انتزاعی و ترسیم آن ها یکی از مهارت های کلیدی برای تبدیل شدن به یک خواننده شایسته است. در دنیای آکادمیک، این اتفاق به عنوان پردازش واجی شناخته می گردد و این مهارت می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

به گزارش ساینس آلرت؛ در مطالعات تازه، تیمی از محققان دو فرضیه متضاد را درباره چگونگی ارتباط ساختار های مغز با مهارت خواندن آزمایش کردند.

مغز انسان به طور طبیعی نامتقارن است و برخی از ساختار های سمت چپ در پردازش زبان نقش دارند. با توجه به فرضیه ای به نام جانبی شدن مغز، هر چه عدم تقارن در مغز انسان بیش تر باشد، توانایی خواندن فرد بهتر است.

وجود عدم تقارن در قسمت چپ مغز، صفات موردنیاز برای خواندن را تقویت می نماید و تیم محققان این را فرضیه کانالیزاسیون می نامند؛ بنابراین داشتن عدم تقارن بیش تر افراد را در محدوده میانه مهارت خواندن قرار می دهد. با توجه به تجزیه و تحلیل تیم محققان، هر دو فرضیه دارای اهمیت و ارزش هستند.

تیم محققان دریافتند که توانایی خواندن با عدم تقاون بیش تر در نیمکره چپ افزایش می یابد. محققان از دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی از داده های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای شناسایی تفاوت های ساختاری نامتقارن در مغز بیش از 700 کودک و بزرگسال استفاده کردند.

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 418

به "عدم تقارن مغز توانایی خواندن را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تقارن مغز توانایی خواندن را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید