گوارانا؛ نسخه جادوئی قبایل آمازون که شبیه چشم انسان است!

به گزارش مجله راهدیو، گوارانا یک گیاه برزیلی بومی منطقه آمازون است. این گیاه که با نام علمی Paullinia cupana شناخته می گردد، به خاطر میوه ارزشمند خود معروفیت فراوانی یافته است.

گوارانا؛ نسخه جادوئی قبایل آمازون که شبیه چشم انسان است!

یک میوه گوارانای بالغ تقریبا به مقدار یک دانه قهوه است. این میوه با پوسته ای قرمز رنگ که یک دانه سیاه را در بر گرفته، شباهت زیادی به چشم انسان دارد. عصاره گوارانا با پردازش دانه ها و تبدیل آن ها به پودر به دست می آید.

لازم به ذکر است که قبایل آمازونی برای قرن ها از گوارانا به واسطه خواص درمانی آن استفاده می کردند. این گیاه حاوی طیف قابل توجهی از محرک ها مانند کافئین، تئوفیلین و تئوبرومین است. گوارانا بعلاوه آنتی اکسیدان هایی مانند تانن، ساپونین و کاتچین را در خود جای داده است که از اهمیت درمانی و محافظتی بالایی برخوردار هستند.

سرشار از آنتی اکسیدان

گوارانا مملو از ترکیباتی است که خواص آنتی اکسیدانی دارند. این ترکیبات عبارت اند از کافئین، تئوبرومین، انواع تانن ها، ساپونین ها و کاتچین ها. در واقع، گوارانا مشخصات آنتی اکسیدانی مشابهی با چای سبز دارد.

آنتی اکسیدان ها برای ما بسیار مهم هستند، زیرا مولکول های مضری به نام رادیکال های آزاد را خنثی می نمایند. این مولکول های مخرب باعث آسیب های مرتبط با افزایش سن، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و سایر بیماری های مزمن می شوند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که خواص آنتی اکسیدانی گوارانا ممکن است با رشد سلول های سرطانی مبارزه کند، خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد و در عین حال روند پیری پوست را کند سازد.

تاثیر بر کاهش وزن

تخمین زده می گردد که از هر سه بزرگسال آمریکایی، حداقل یک نفر مبتلا به چاقی است. چاقی یک نگرانی رو به رشد است، زیرا با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله امراض قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان در ارتباط است. به گفته محققان گوارانا ممکن است دارای خواصی باشد که به کاهش وزن یاری خواهد نمود.

برای نمونه گوارانا یک منبع غنی از کافئین است که ممکن است متابولیسم را 3 تا 11 درصد طی 12 ساعت افزایش دهد. متابولیسم سریعتر به این معنی است که بدن در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزاند. علاوه بر این، مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند: گوارانا به احتمال زیاد ژن هایی را که به فراوری سلول های چربی یاری می نمایند سرکوب نموده و در مقابل ژن هایی را تقویت می نماید که سرعت ساخت چربی را کاهش می دهند.

کاهش خستگی و بهبود تمرکز

گوارانا بیشتر به عنوان یک ماده افزودنی در نوشیدنی های انرژی زا معروف شده است. این عصاره گیاهی منبعی عالی از کافئین است که به ما یاری می نماید تا تمرکز و انرژی ذهنی خود را حفظ کنیم. در واقع، دانه های گوارانا ممکن است چهار تا شش برابر بیشتر از دانه های قهوه حاوی کافئین باشند.

کافئین با مسدود سازی اثرات آدنوزین، ترکیبی که به آرامش مغز یاری می نماید، وارد عمل می گردد. این ماده به گیرنده های آدنوزین متصل می گردد و از فعال شدن آن ها جلوگیری می نماید. یک مطالعه معتبر نشان داد افرادی که مکمل های ویتامینی حاوی گوارانا مصرف می نمایند در مقایسه با گروه دارونما، حین انجام چندین آزمایش متوالی احساس خستگی کمتری دارند.

برطرف اسهال مزمن و درمان یبوست

گوارانا برای قرن ها به عنوان یک مقوی طبیعی معده به منظور درمان مسائل گوارشی مانند اسهال مزمن و یبوست استفاده شده است.

این گیاه ممکن است خواص ضد اسهال داشته باشد، زیرا سرشار از تانن یا آنتی اکسیدان های گیاهی است. تانن ها به واسطه قابض بودن خود شناخته می شوند، به این معنی که می توانند بافت را منقبض نمایند. این عملکرد به تانن ها اجازه می دهد تا دیواره های دستگاه گوارش را به نوعی ضد آب و اندازه ترشح آب در روده ها را محدود نمایند.

از سوی دیگر، گوارانا سرشار از کافئین است که ممکن است به عنوان یک ملین طبیعی عمل کند. کافئین باعث تحریک حرکات پریستالتیک می گردد؛ فرآیندی که انقباضات ماهیچه های روده را فعال می نماید. این رویکرد با ایجاد فشار روی حرکت محتویات به سمت راست روده، یبوست را تسکین می دهد.

تقویت سلامت قلب

بیماری های قلبی و عروقی مسئول یک مورد از هر چهار مورد مرگ و میر در آمریکا هستند. گوارانا ممکن است از دو مسیر خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد:

نخست به نظر می رسد که آنتی اکسیدان های موجود در گوارانا به جریان خون یاری می نمایند و ممکن است از لخته شدن خون نیز جلوگیری نمایند. دوما مطالعات نشان داده اند که گوارانا به احتمال زیاد اکسیداسیون کلسترول بد را کاهش می دهد. کلسترول LDL اکسید شده می تواند منجر به ایجاد پلاک در شریان های مختلف گردد.

در واقع بزرگسالانی که گوارانا مصرف می نمایند، ممکن است در مقایسه با گروه متقابل (عدم مصرف مکمل های حاوی این گیاه) تا 27 درصد LDL اکسید شده کمتری داشته باشند. با این حال، بیشتر یافته ها در خصوص ارتباط میان سلامت قلب و مصرف گوارانا از مطالعات آزمایشگاهی به دست آمده است. از این رو به منظور تایید قطعی این نتایج به مطالعات انسانی بیشتری احتیاج خواهد بود.

تسکین درد

از نظر تاریخی، گوارانا به وسیله مردم قبایل آمازون به عنوان مسکن درد کاربرد داشته است. خاصیت تسکین درد گوارانا به دلیل محتوای بالای کافئین آن است. کافئین در مدیریت درد نقش دارد، زیرا گیرنده های آدنوزین را می بندد و مسدود می نماید.

دو مورد از این گیرنده ها که A1 و A2a نامیده می شوند، در تحریک احساس درد نقش دارند. هنگامی که کافئین به این گیرنده ها متصل می گردد، می تواند احساس درد را کاهش دهد. به همین دلیل است که کافئین معمولا در بسیاری از دارو های مسکن بدون نسخه یافت می گردد. مطالعات نشان داده اند که ترکیب مذکور می تواند اثرات آن ها را به اندازه قابل توجهی افزایش دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 486

به "گوارانا؛ نسخه جادوئی قبایل آمازون که شبیه چشم انسان است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوارانا؛ نسخه جادوئی قبایل آمازون که شبیه چشم انسان است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید