اعطای تسهیلات قرض الحسنه بدون ِبهره به اصحاب فرهنگ و هنر

به گزارش مجله راهدیو، تهران (پانا) - مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به تحقق اعطای تسهیلات قرض الحسنهِ بدون بهره برای اصحاب فرهنگ و هنر با حداقل تضامین، از ارسال اسامی 630 متقاضی دریافت این تسهیلات به بانک عامل اطلاع داد.

اعطای تسهیلات قرض الحسنه بدون ِبهره به اصحاب فرهنگ و هنر

به گزارش ایرنا، سیدمجید پواحمدی با اشاره به جزئیات ارسال فهرست 630 متقاضی تسهیلات، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر بدون تردید از جایگاه ویژه ای برای توسعه فرهنگی و اجتماعی در کشور برخوردار هستند. به همین دلیل حمایت از این قشر فرهیخته، توزیع عادلانه منابع و کم کردن دغدغه های معیشتی و درمانی آنها از جمله اهدافی است که صندوق اعتباری هنر دنبال می نماید.

تحقق اعطای تسهیلات قرض الحسنه و بدون بهره برای استان های کم برخوردار

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اضافه کرد: تحقق بخش مهمی از این اهداف با اعطای تسهیلات قرض الحسنه و بدون بهره با تمرکز بر استان های کم برخوردار در نتیجه همکاری صندوق و بانک عامل به عنوان اولین بانک بدون شعبه میسر شده است.

وی توضیح داد: این تسهیلات به منظور تأمین و برطرف احتیاجات ضروری اعضای صندوق اعتباری هنر در چارچوب مقررات بانکی با حداقل تضامین و با استفاده از منابع اعتباری صندوق اعتباری هنر در بانک عامل پرداخت می گردد.

به حداقل رساندن تضامین برای استفاده از تسهیلات بانکی برای اصحاب فرهنگ و هنر

وی در ادامه توضیح داد: یکی از مواردی که همیشه اعضای صندوق در فرایند دریافت تسهیلات مطرح می کردند مربوط به شروط سخت گیرانه بانک ها برای ضمانت وام های پرداختی بود. از این رو ما با بانک عامل به توافق رسیدیم تا با ارائه صرفاً دوسفته این وام را به اعضای صندوق پرداخت نمایند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اضافه کرد: مبلغ تسهیلات پرداختی با توجه به پیشنهاد معاونت های ذی ربط، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، خانه های تخصصی و با درنظرگرفتن شرایط متقاضی در کمیته اعتبارات معین و از مبلغ هشت میلیون تومان و به صورت ضروری و معیشتی آغاز خواهد شد.

تاکید وزیر فرهنگ بر تقویت حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر

پوراحمدی با اشاره به اعطای تسهیلات کارآفرینی بمنظور توانمندسازی اعضای صندوق اعتباری هنر گفت: یکی از مهمترین برنامه های محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر است. بر این اساس بمنظور توانمندسازی هنرمندان بدنبال ایجاد هسته های کارآفرینی هنر هستیم.

پرداخت وام اشتغالزایی به اعضا

به گفته وی، اعضای صندوق می توانند در قالب گروه های چند نفره کسب و کار خود را مانند کارگاه، گالری و... راه اندازی و به آنها وام اشتغالزایی پرداخت خواهد شد. برنامه ریزی های لازم در این خصوص صورت گرفته است که خبر و جزییات آن بزودی اعلام خواهد شد.

توجه به مسائل معیشتی اصحاب فرهنگ و ضرورت حمایت از این قشر

به گزارش ایرنا، توجه به مقوله فرهنگ، مسائل معیشتی اصحاب فرهنگ و هنر و ضرورت حمایت از این قشر فرهیخته یکی از مهمترین اولویت های دولت سیزدهم است. از این رو اتخاذ سیاست های حمایتی متناسب با منزلت پرچمداران فرهنگ و هنر کشور، توزیع عادلانه امکانات و رونق اقتصاد فرهنگ و هنر از محوری ترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی است که بارها بر آن تاکید شده است.

صندوق اعتباری هنر به عنوان یکی از مهمترین نهادهای متولی حمایت از فعالان فرهنگی و هنری کشور ضمن سیاست گذاری در این راستا، اقدامات جدی در راستا ارائه خدمات حمایتی، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه درمان تکمیلی، تسهیلات وطرح تکریم و یاری مستمری در زمینـه بسترسـازی میان مدت و بلند مدت بـرای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را از ابتدای فعالیت این صندوق در این دوره تصدی محمد مهدی اسماعیلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم بـه عمل آورده که از آن جمله می توان به تحقق ارائه تسهیلات به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه اشاره نمود.

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و ضروری

حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و توزیع عادلانه منابع در قالب اعطای تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره (طرح یادمان) با تمرکز براستان های کم برخوردار از جمله اهدافی است که صندوق اعتباری هنر دنبال می نماید. از این رو با انعقاد تفاهم نامه با بانک عامل کوشش شده است تسهیلات بلندمدت، مقرون به صرفه قیمت(کارمزد 2 درصد درسال) با حداقل تضامین در اختیار هنرمندان قرارگیرد.

از جمله اهداف انعقاد قرارداد با بانک عامل: توزیع متوازن منابع اقتصادی در سراسر کشور، افزایش کمی و کیفی تسهیلات قرض الحسنه به اعضا، حمایت از تولیدات و آفرینش های فرهنگی و هنری با هدف اعتلای اقتصاد فرهنگ و هنر و نیز ایجاد زمینه توانمند سازی فعالان فرهنگی و هنری کشور عنوان شده است. در مرحله نخست 630 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی شده و این فرایند در مراحل بعدی هم ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 219

به "اعطای تسهیلات قرض الحسنه بدون ِبهره به اصحاب فرهنگ و هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تسهیلات قرض الحسنه بدون ِبهره به اصحاب فرهنگ و هنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید