حقایقی از گروه خونی O مثبت

به گزارش مجله راهدیو، این یک واقعیت شناخته شده است که گروه خونی O مثبت متداول ترین و AB منفی نادرترین شکل گروه خونی می باشند. در این مقاله بعضی از حقایق مهم در خصوص گروه خونی O مثبت ارائه شده است

حقایقی از گروه خونی O مثبت

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

این یک واقعیت شناخته شده است که گروه خونی O مثبت متداول ترین و AB منفی نادرترین شکل گروه خونی می باشند. در این مقاله بعضی از حقایق مهم در مورد گروه خونی O مثبت ارائه شده است.

بیشتر بخوانید:راز سلامتی گروه خونی AB

نوع خون که بعلاوه به اسم گروه خونی شناخته می گردد، هر چند منحصر به فرد نیست، اما از فردی به فرد دیگر تفاوت می نماید. به منظور یک انتقال بی خطر، ضروری است گروه های خونی به طریقی خاص با یکدیگر تطابق داشته باشند. عموماً چهار گروه خونی اصلی تحت عناوین A، B، AB، و O وجود دارد. این گروه های خونی با توجه به وجود یا عدوم وجود دو آنتی ژن A و B در سطح سلولهای قرمز خون (گلبولهای قرمز خون RBCs) معین می شوند.

بیشتر بخوانید:گروه خونی O-

انواع گروه خونی با توجه به سیستم شناخته شده ای تحت اسم سیستم گروه خونی ABO، تقسیم بندی می شوند. این گروه ها فراتر از آن با توجه به عامل Rh (عامل رزوس) تقسیم می شوند. عامل Rh وجود یا عدم وجود آنتی ژن D در سلول های قرمز خون است. گروه های خونی A منفی، B منفی، AB منفی، و O منفی، گروه هایی هستند که در سلولهای قرمز هیچ گونه آنتی ژنی ندارند. انواع مثبت آن البته دارای آنتی ژنهایی در خود هستند. این سیستم ABO، که در اوایل قرن 20ام پایه گذاری شد، دارای صندلی بین المللی بوده، و با انجمن بین المللی انتقال خون وابستگی دراز مدتی دارد.

بیشتر بخوانید:اولین گلبول های قرمز خون ساخته شده از سلول های بالغ

حقایقی از گروه خونی O مثبت

آمار جمعیت

حقیقتی حیرت انگیز از گروه خونی O این است که در حدود 38% جمعیت ایالات متحده دارای گروه خونی O مثبت می باشند. این درصد در میان اسپانیایی ها و آمریکایی آفریقایی تبارها بیشتر می باشد.

بیشتر بخوانید:گروه خونی(O) قسمت اول

انتقال خون

افراد با گروه خونی O مثبت می توانند تنها از اعضای گروه O مثبت خون دریافت نمایند. اعتقاد بر این بود که گروه خونی O منفی با این گروه خونی سازگار است، با این حال این حقیقت کاملاً مورد بحث و منازعه قرار گرفته است. افراد دارای گروه خونی O منفی می توانند تنها از کسانی خون دریافت نمایند که دارای گروه خونی O منفی می باشند. تنها 7% از مردم ایالات متحده دارای گروه خونی O منفی می باشند.

بیشتر بخوانید:عوارض جانبی انتقال خون

اهداء خون

یک اهدانماینده با گروه خونی O + می تواند به هر گروه خونی مثبت، یعنیO + ، A +، B +، و AB + خون اهداء نماید. از این رو، افراد با گروه خونی O به اسم اهداء نمایندگان جهانی شناخته می شوند. گروه خونی O مثبت عمومی ترین نوع گروه خونی و به احتمال زیاد انتقال دهنده می باشد. با این حال، افرادی با گروه خونی O منفی می توانند به هر کسی (هم گروه خونی مثبت و بعلاوه گروه خونی منفی) خون اهداء نمایند. در نتیجه فردی با گروه خونی O منفی به اسم اهدا نماینده جهانی سلول های قرمز در نظر گرفته می گردد.

در موارد اضطراری، به علت معین نبودن نوع خون بیمار، خون O منفی به او داده می گردد. این گروه خونی بعلاوه برای نوزادانی که به خون احتیاج دارند، لازم می باشد.

سازش پذیری پلاسما

در صورت بروز شرایط اضطراری، افراد O + می توانند پلاسما را از هر گروه خونی دیگری دریافت نمایند. افراد با گروه خونی O دارای هم آنتی ـ A (anti-A) و هم آنتی ـ B (anti-B) بوده بنابراین پلاسما گروه O تنها می تواند به بیماران گروه خونی O داده گردد.

بیشتر بخوانید:رژیم غذایی برای گروه خونی O+

بیشتر بخوانید:رژیم غذایی برای گروه خونی O منفی

خصوصیات شخصیتی

باور می کنید یا خیر، مانند نشانه زودیاک (برج فلکی) (the Zodiac sign)، نوع گروه خونی بر رفتار شما تأثیر می گذارد. اعتقاد بر این است افرادی که به گروه خونی O تعلق دارند، دارای یک شخصیت پرخاشگر، سلطه جو و پر انرژی می باشند. آنها بیشتر واقع گرا بوده و به جزئیات اهمیت می دهند، افرادی مسئول، قاطع، منظم، مرتب، مبتکر و واقع بین، منطقی، دقیق و قانونمند هستند. شخصیت گروه خونی O مثبت اغلب قوی، نوآور، عصبانی با رفتاری مثبت و منفی، و بعلاوه بیش فعال و ویری توصیف می گردد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی برای گروه خونی O مثبت بایستی بیشتر حاوی گوشت بر مبنای پروتئین (گوشت بدون چربی) باشد، با این حال، نباید با ورزش شدید همراه باشد. مواد غذایی که می توانند منجر به افزایش وزن شوند به اسم مثال، حبوبات، لوبیا، و غیره بایستی در حد اعتدال مصرف شوند. مطالعات صورت گرفته در مورد ویژگی های گروه خونی O نشان می دهد که افراد با گروه خونی O دارای معده اسیدی هستند. وارد نمودن بلغور جو دوسر، آلوئه ورا، زنجبیل، سالاد سبز، موز، و خربزه در رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم رفلکس اسید یاری کند.

اهدای خون هرچند وقت یک بار می تواند جان انسان های زیادی را نجات دهد. یک اهداء خون می تواند جان نزدیک به 3 نفر را نجات دهد. اهداء خون یک شیوه ساده و بسیار بی خطر می باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 134

به "حقایقی از گروه خونی O مثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی از گروه خونی O مثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید