ناسا و اسپیس ایکس 4 فضانورد را به فرماندهی یاسمین مقبلی به فضا فرستادند

به گزارش مجله راهدیو، شرکت اسپیس ایکس و اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) روز شنبه چهار فضانورد را با فضاپیمای دراگن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستادند.

ناسا و اسپیس ایکس 4 فضانورد را به فرماندهی یاسمین مقبلی به فضا فرستادند

فرماندهی این ماموریت فضایی که قرار است بیش از شش ماه طول بکشد برعهده یاسمین مقبلی، فضانورد آمریکایی و ایرانی تبار است. فضاپیمای دراگن با موشک فالکون 9 متعلق به اسپیس ایکس از استان فلوریدا به فضا پرتاب شد.

چهار فضانورد حاضر در این ماموریت هر کدام نماینده یکی از آژانس های فضایی دنیا هستند و فضانوردانی از دانمارک، ژاپن و روسیه به همراه یاسمین مقبلی در این ماموریت حضور دارند.

یاسمین مقبلی پس از جدا شدن فضاپیمای دراگن از موشک فالکون در فضا گفت: ما شاید اهل چهار کشور مختلف باشیم اما گروهی متحد با ماموریتی مشترک هستیم.

شروع این ماموریت پیش از این برای روز آدینه برنامه ریزی شده بود اما پرتاب فالکون 9 برای آنالیز یکی از اجزای فضاپیمای دراگن به روز شنبه موکول شد.

یاسمین مقبلی پیش از این گفته بود که بی صبرانه در انتظار این است که کره زمین را از فضا دیدن کند. این فضانورد ایرانی تبار بعلاوه گفته بود تا جایی که به یاد می آورد همواره آرزو داشت تا در فضا پرواز کند.

ناسا برای فرستادن فضانوردانش به فضا با اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک قرارداد بسته است. اداره کل ملی هوانوردی و فضا در آمریکا بعلاوه قراردادی در همین زمینه با شرکت بوئینگ امضاء نموده است.

با این حال طرح بوئینگ برای ارسال فضانوردان به فضا تا به امروز بارها به تاخیر افتاده است. قرار است اولین پرتاب آزمایشی شرکت بوئینگ پس از ماه مارس 2024 انجام گردد.

چهار فضانوردی که روز شنبه به فضا رفتند، قرار است در طول دوره اقامت خود در ایستگاه فضایی بین المللی آزمایش های مختلف علمی انجام دهند.

منبع: انتخاب
انتشار: 4 شهریور 1402 بروزرسانی: 4 شهریور 1402 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 579

به "ناسا و اسپیس ایکس 4 فضانورد را به فرماندهی یاسمین مقبلی به فضا فرستادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا و اسپیس ایکس 4 فضانورد را به فرماندهی یاسمین مقبلی به فضا فرستادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید