کتایون ریاحی: دوست دارم برای مردم کار کنم اما ...

به گزارش مجله راهدیو، کتایون ریاحی، هنرمند کشورمان که پیش تر اعلام نموده بود اگر شرایط آنطور که می خواهد باشد، به دنیای بازیگری بازمی شود در گفت و گویی با خبرنگاران که در سالروز تولدش انجام شد، در این زمینه صحبت کرد.

کتایون ریاحی: دوست دارم برای مردم کار کنم اما ...

کتایون ریاحی از هنرمندان بی حاشیه و خلوت کشور است که خصوصا در این سالها کمتر حضوری از او دیده ایم. خبرنگار خبرنگاران به بهانه سالروز تولد این هنرمند در تماسی تلفنی از او می خواهد از دنیای هنری اش صحبت کند و اینکه آیا واقعا قصد بازگشت به بازیگری به خصوص فضای تلویزیون را دارد؟

ریاحی ابتدا درباره آرزوهایی که در سالروز تولدش برای خودش و مردم کشورش دارد، می گوید: تشکر برای تبریک تولد؛ امیدوارم روزهای خوب از راه برسند، قبل از اینکه دیر گردد. روز تولدم برایم زمانی خشنود نماینده و خوب خواهد بود که احساس کنم همه آدم ها در شرایط خوبی زندگی می نمایند و ما دیگر غم آنها را نداشته باشیم، آن روز برایم روز تولدم است.

ریاحی سخنانش را اینگونه ادامه می دهد: فکر می کنم که هموطنانم و در نهایت تمام مردم کره زمین در شرایط فعلی در فشار خاصی زندگی می نمایند؛ از شرایط محیط زیست و تغییرات آب و هوایی گرفته تا کرونا و فقر و گرسنگی که متاسفانه در حال گستردگی است. امیدوارم روزی تمام این مسائل حل گردد تا حال ما هم خوب باشد.

وی که ایفای نقش زلیخا در سریال یوسف پیامبر(ع) آخرین حضورش در دنیای هنر بود و پس از آن به اختیار خودش از دنیای بازیگری خداحافظی کرد، درباره اینکه راه چاره و پیشنهادی برای بهبود شرایط فعلی فرهنگ و هنر و به خصوص صداوسیما دارد و اگر شرایط فراهم گردد، بار دیگر شاهد حضورش خواهیم بود؟ خاطرنشان می نماید: درباره تلویزیون واقعاً نمی دانم چه پیشنهاد یا راه چارهی بدهم چون طبیعتا کسانی هستند که از حرف هایی که من می زنم خوششان نمی آید؛ بنابراین درباره صداوسیما فقط می توانم بگویم با کدام پیشنهاد می گردد درست کرد خانه ای را که از پایبست ویران است و اینکه اصلا آیا کسی به پیشنهاد من گوش می دهد؟

این هنرمند سپس درباره اینکه دوست دارد باز هم برای مردم کشورش کار کند؟ اظهار می نماید: به نظرم در حال حاضر بزرگترین معضل صداوسیما این است که تلویزیون برای مردم نیست و به یک سخنگو و ابزاری برای گروهی خاص تبدیل شده که متاسفانه نمی دانیم آیا حقیقتا دوست هستند؟! مسلم است که من هنرمند دوست دارم باز هم برای مردم کشورم کار کنم، مگر به غیر از مردم برای چه کسی می توانم کار کنم؟ کار من برای مردم است اما آنهایی که می گویند هنرمندان چه کار نموده اند، من در اینجا در پاسخ می گویم هنرمندان واقعا چه ها ننموده اند؟ البته منظورم از این صحبت ها هنرمندان اصیلی هستند که زحمت می کشند. ما هنرمندان اصیلی داریم که واقعاً دوست دارند کار نمایند، آیا به آنها اجازه می دهند که کار نمایند؟

ریاحی در ادامه در پاسخ به این پرسش که کارنامه هنری و اجتماعی اش را در این سالها چطور ارزیابی می نماید و آیا از عملکرد خودش راضی است؟ اینگونه پاسخ داد: نه اینکه از خود راضی باشم، خیر؛ اما فکر می کنم با وجود بی حاشیه بودن و خلوت گزینی که همیشه داشتم و اینکه همیشه کمتر مصاحبه کردم، از خودم راضی هستم. من تا زمانی که حرفی برای گفتن نداشته باشم، صحبت نمی کنم و اگر بعضاً صحبت می کنم، امروز یکی از مسائلم بنیاد یاری است و بعد مسائلی مثل فرهنگ و هنر و شغل بازیگری ام که برایم مهم است. من هرگز روابط ویژه ای در کار هنری ام نداشتم که مرا حمایت کند، همین کارنامه ای هم که تا به حال دارم، تمامش خواست خداوند بوده و حامی همیشگی و رابطه محکم و همیشگی ام با خداوند، همیشه مرا در این سالها راهنمایی و حمایت نموده است.

او سپس به سریال یوسف پیامبر(ع) اشاره می نماید و آنرا جزو آثاری می داند که ایران را به دنیا معرفی کرد.

بازیگر نقش زلیخا می گوید: همچنان فکر می کنم آن کاری که من برای تلویزیون به عنوان یک بازیگر در سریال یوسف پیامبر انجام دادم، نه تلویزیون و کمتر مسئولی برای مردم انجام دادند. یوسف پیامبر ایران را به دنیا معرفی کرد و اگر ما حق حق نشر در سرزمینمان داشتیم، تمام کسانی که در این سریال بودند، از منافع آن منتفع می شدند ولی تنها کسی که از منافعش منتفع شد، خود تلویزیون بود. آنهایی که می گویند هنرمندان برای مردم چه کردند، چرا زحمت هنرمندان را نمی بینند؟

این هنرمند سینما و تلویزیون در عین حال با تاکید بر لزوم حمایت از هنرمندان، اینگونه بیان می نماید: صنعت فیلم سازی، صنعت گران قیمتی است و به حمایت احتیاج دارد؛ البته منظورم قشری نیستند که خودشان فیلم می سازند، حرف هایشان را می زنند و فکر می نمایند مردم متوجه نمی شوند که آنها را فریب می دهند، بلکه منظورم کسانی هستند که در کارهایشان از اندیشه و خرد استفاده می نمایند و واقعا لیاقت کار کردن دارند و باید هم کار نمایند اما اغلب آنها حمایت نمی شوند؛ بنابراین من در چنین شرایطی ترجیح می دهم کار نکنم، مگر اینکه شرایط فراهم گردد و من احساس کنم اولاً کاری که انجام می دهم، رضایت خودم را به وجود می آورد و دوم اینکه حضورم برای مردم کشورم رضایت مندی ایجاد می نماید.

بازیگر سریال های یوسف پیامبر، پدر سالار، شب دهم و پس از باران در پاسخ به اینکه طی این سالها آیا نقشی بوده که دوست داشته باشید در تلویزیون آن را ایفا کنید و این اتفاق نیفتاده است؟ خاطرنشان می نماید: خیر، نقشی نبوده. من فکر می کنم هرکدام از ما، اول نقش اول زندگی خودمان هستیم و باید بتوانیم از پسش بربیایم و این از همه مهم تر است.

این هنرمند بعلاوه در پاسخ به اینکه در روز تولدتان چه آرزویی برای خودتان و مردم کشور دارید؟ اینگونه می گوید: وقتی برای سرزمینم ایران آرزو می کنم، در واقع آرزویم برای تمام هموطنانم در کشور و مردم عزیزمان است. همین طور برای مردم دنیا آرزو می کنم زمین از ریاکاران و دولتمردان دنیا که دستشان آلوده است پاک گردد. در واقع تمام آرزوهایم برای مردم عزیزم است، همیشه پسرم به من می گوید ما برای اطرافیان و دیگران آرزوهای خوب می کنیم تا خودمان حالمان خوب گردد و واقعاً هم این حرفش درست است. من آرزویی برای خودم ندارم، فقط برای مردم دنیا خیر و خوبی می خواهم.

کتایون ریاحی در سرانجام گفت و گوی خود با خبرنگاران دغدغه اصلی این روزهایش را بنیاد خیریه ای عنوان می نماید که خود نیز مدیریت آنجا را بر عهده دارد.

وی می گوید: مسئله و دغدغه اصلی ام در شرایط فعلی، فقط بنیاد یاری است. همانطور که می دانید، این موسسه برای بچه ها احتیاجمند ناشنوای مادرزاد است که برایشان کاشت حلزونی انجام می دهد و این توقع زیادی نیست که وظیفه مسئولین است وقتی خیری در حال خدمت به مردم است و در نهایت این خدمت به نفع خود مسئولین هم هست، تمام تلاششان را بنمایند تا این خدمات بهتر به دست مردم برسد نه اینکه بعد از گذشت 7 سال، سال جاری برای این موسسه مالیاتی به مبلغ 125 میلیون تومان بیاید! که به هیچ وجه به هیچ بهانه ای قابل قبول نیست، نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا، حتی اگر بهزیستی این بهانه را بیاورد که مجوز شما تمدید نشده، باز هم قابل قبول نیست. اگر ظرف سه ماه گذشته شما مجوز تمدید نکردید، امروز باید جوابگو می بودید، چه برسد که ظرف هفت سال گذشته شما مجوز را تمدید نکردید و جوابگو هم نیستید. من فکر می کنم تمام کسانی که ظرف این 7 سال آمدند و رفتند و فکر کردند که کارم را راه نمی اندازند و به نفرات بعدی می سپارند، تمام کسانی که در این مسئله دخیل بودند و کارشکنی کردند و مجوز بنیاد را ندادند و امروز برای بنیاد چنین مالیاتی آمده، باید جوابگو باشند. ما باید پاسخ بخواهیم تا مسئولینی که وقتی می خواهند انتخاب شوند و رای بیاورند، می گویند نوکر مردم هستند. باید به آنها یادآوری کنیم که بله نوکران مردم باید در تمام عرصه ها جوابگو باشند چه برسد به عرصه های مثل خیریه و ان جی او که در تمام دنیا حمایت می شوند و از آنها به عنوان الگو استفاده می گردد. من نمی دانم به جای تشکر، کارشکنی چیست؟ من تا روزی که پاسخی بگیرم، پیگیر ماجرا خواهم بود.

به گزارش خبرنگاران، کتایون ریاحی، هنرمند شناخته شده سینما و تلویزیون کشورمان متولد 10 دی ماه 1340 است. وی سالهاست از فضای هنر دور است و ایفای نقش زلیخا در سریال یوسف پیامبر آخرین نقشش بود. ریاحی در سال 88 طی نامه ای به سیمافیلم رسما کناره گیری اش را از دنیای بازیگری بیان کرد.

مجموعه های یوسف پیامبر، شب دهم، پدر سالار، پس از باران، همسایه ها، پهلوانان نمی میرند و ... از آثار شاخص او در تلویزیون است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 299

به "کتایون ریاحی: دوست دارم برای مردم کار کنم اما ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتایون ریاحی: دوست دارم برای مردم کار کنم اما ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید