کشف پروتئینی پر رمز و راز برای درمان آلزایمر

به گزارش مجله راهدیو، مکانیسمی کشف شده است که سطوح سلولی تاو را تنظیم می کند، پروتئینی که تجمع نابجای آن در ریشه تائوپاتی ها (تخریب پروتئین تاو) باعث گروهی از بیماری های تخریب کننده عصبی است.

کشف پروتئینی پر رمز و راز برای درمان آلزایمر

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پروتئین های تاو، پروتئین هایی هستند که ریزلوله ها را تثبیت می کنند. پروتئین تاو در نورون های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت ها و الیگودندرسیت ها به میزان کمتری یافت می شوند.

پروتئین های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله ها از دست داده اند عامل اصلی بیماری های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند.

این یافته در (آزمایشگاه میشل کایوت) Michel Cayouette مدیر تحقیقات نوروبیولوژی سلولی در موسسه تحقیقات بالینی مونترال (IRCM) و استاد پزشکی در دانشگاه مونترال کشف شد.

این تحقیق که اخیراً در مجله Science Advances منتشر شده است نشان می دهد، چگونه پروتئینی که به نام بی حس شناخته می شود، سطوح تاو درون سلولی را تنظیم می کند و بی حسی را به یک عامل درمانی بالقوه برای تائوپاتی ها تبدیل می کند.

این بیماری ها سطح تاو داخل سلولی را افزایش داده اند که در نهایت برای نورون ها سمی شده و باعث انحطاط آن ها می شود؛ بنابراین، درک فرآیند هایی که از طریق آن سطوح تاو کنترل می شوند، به منظور ایجاد رویکرد های درمانی قوی برای این بیماری های ویرانگر بسیار مهم است.

مارین لاکوم، محقق و نویسنده اصلی این مقاله با همکارانش در آزمایشگاه نوروبیولوژی سلولی IRCM نشان داد که غیرفعال کردن بی حسی در نورون های شبکیه و نورون های حرکتی نخاع، پیشرفت بیماری و از دست دادن نورون ها را تسریع می کند؛ بنابراین، بی حسی به عنوان یک تنظیم کننده منفی سطوح تاو درون سلولی عمل می کند.

یافته های اخیر باعث شد که تیم IRCM به این فکر کند، آیا بیان بیش از حد بی حسی می تواند سطوح تاو را کاهش دهد و به طور مفیدی برای کاهش سرعت از دست دادن نورون عمل کند.

در راستای این فرضیه دانشمندان در آزمایشات حیوانی مشاهده کردند که بیان بیش از حد شکل خاصی از پروتئین های بی حس به نام Numb-72 باعث کاهش سطح تاو و کاهش سرعت مرگ نورون های شبکیه در مدل های حیوانی تائوپاتی می شود.

موش های تحت درمان با Numb-72 در آزمایش بینایی بهتر از موش های درمان نشده عمل کردند و نه تنها کاهش از دست دادن نورون ها را نشان دادند، بلکه عملکرد آن ها را نیز بهبود بخشیدند.در واقع بی حسی سطوح تاو را تنظیم می کند و از تخریب عصبی در مدل های موش تائوپاتی جلوگیری می کند.

اگرچه برای پیشبرد بیشتر این کشف، از جمله آزمایش پتانسیل آن برای کاهش سرعت انحطاط نورون های انسانی به کار بیشتری نیاز است، محققان امیدوارند که Numb-72 در نهایت به یک عامل برای درمان تائوپاتی تبدیل شود.

منبع: سایت سای تک دیلی

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1401 بروزرسانی: 28 آبان 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 461

به "کشف پروتئینی پر رمز و راز برای درمان آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پروتئینی پر رمز و راز برای درمان آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید