6 راه عجیب برای فریب دادن فکر و یاری به خواب راحت تر

به گزارش مجله راهدیو، وقتی نوبت به خواب رفتن می رسد موثرترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فکر خود را آرام کنید.

6 راه عجیب برای فریب دادن فکر و یاری به خواب راحت تر

به گزارش خبرنگاران به نقل از هافینگتون پست، مطمئنا گفتن این کار آسان تر از انجام آن است به خصوص وقتی نیمه شب است و شما به شدت منتظر خوابیدن هستید. با این وجود، چندین راه نه چندان واضح برای آرام کردن افکار و آماده کردن مغز و بدن برای خواب وجود دارد.

به جای حمام آب گرم در اینجا چند راه برای فریب دادن فکر برای خواب آورده شده است:

1-نخوابید

یکی از موثرترین راه ها برای فریب دادن خود به منظور به خواب رفتن آن است که سعی کنید نخوابید. دیردر کانروی روانشناس خواب و مدیر بالینی کلینیک پزشکی رفتاری خواب در دانشگاه میشیگان می گوید: کوشش زیاد برای خوابیدن هرگز جواب نمی دهد و همه نگرانی و اضطراب در خصوص به خواب رفتن چیزی است که در واقع باعث می گردد بسیاری از افراد در شب نتوانند به درستی بخوابند.

با مجبور کردن خود به دراز کشیدن در تختخواب و بیدار ماندن در تمام شب پدیده ای به نام نیت متناقض رخ می دهد و شما ناخواسته در یک نقطه چرت خواهید زد. کانروی می گوید: در فکر، شما در واقع سعی می کنید بیدار بمانید، اما خواب در نهایت شروع می گردد.

2-روی صبح های خود تمرکز کنید

نکته کلیدی برای داشتن خوابی خوب آن است که تنها به کار هایی که در طول شب انجام می دهید و انجام نمی دهید بستگی ندارد. در واقع، روال صبحگاهی شما می تواند تاثیر بیش تری بر خواب تان داشته باشد.

به گفته کتی گلدشتاین متخصص مغز و اعصاب در مرکز اختلالات خواب سلامتی دانشگاه میشیگان خواب خوب از صبح شروع می گردد.

گلدشتاین می گوید: اول از همه چیز زنگ ساعت خود را تنظیم کنید. این کار تنها به بدن شما در زمان بیداری هشدار نمی دهد بلکه زمانی که شروع خواب باید رخ دهد را نیز نشان می دهد. بیدار شدن زمانی که زنگ ساعت شما به صدا در می آید هر روز در زمانی تعیین و قرار گرفتن در معرض نور روز ساعت داخلی شما را تنظیم می نماید و خوابیدن را در زمان خواب راحت تر می سازد.

3-به خودتان اجازه دهید نگران باشید

کانروی می گوید تعیین زمان برای نگرانی در اوایل روز می تواند به شما یاری کند هنگام خواب بخوابید. به جای این که به طور کلی نگرانی های خود را کنار بگذارید اگر چند ساعت پیش از خواب (نه درست در زمان خواب) زمان خود را صرف نگرانی در خصوص بعضی مسائل کنید می توانید شب ها بهتر بخوابید.

یک نکته سریع: 15 دقیقه وقت بگذارید و این نگرانی ها را یادداشت کنید تا بتوانید آن را روی کاغذ بیاورید.

کانروی می گوید: این موضوع در واقع می تواند اندازه نگرانی اتفاق افتاده هنگام خواب را کاهش دهد.

4-به طبیعت فکر کنید

جفری دورمر پزشک متخصص خواب و مربی خواب تیم وزنه برداری المپیک ایالات متحده می گوید که صدا ها و تاریکی طبیعت مواد طبیعی برای القای خواب هستند. علاوه بر آن، طبیعت به کاهش استرس، کاهش فشار خون و کاهش تنش عضلانی یاری می نماید.

دورمر توصیه می نماید برای خوابیدن به طبیعت فکر کنید مانند آخرین باری که در یک کابین دورافتاده خوابیدید یا روی زمین رو به آسمان دراز کشیدید. دورمر می گوید: این کار حتی می تواند به سادگی روشن کردن آتش، روشن کردن یک شمع یا گذراندن زمان در ایوان و پاسیو یا عرشه باشد تا به جای نور و سر و صدا تاریکی و سکوت در فکر شما طنین انداز گردد.

5-روی صدای نفس خود تمرکز کنید

تنفس آهسته و عمیق شکمی مانند روش 4-7-8 که در آن به مدت چهار ثانیه دم را انجام می دهید نفس خود را به مدت هفت ثانیه نگه می دارید و به مدت هشت ثانیه بازدم را انجام می دهید باعث افزایش آرامش و خواب می گردد.

علاوه بر این، تمرکز ساده بر نفس می تواند فکر را از نگرانی های دیگر دور کند و شما را به لحظه حال برساند. دورمر می گوید: برداشتن تمرکز خود از محیط و قرار دادن آن روی چیزی که کاملا تحت کنترل شماست (نفس) به فکر یاری می نماید تا آرام گردد.

6-فکر خود و نه بدن تان را خسته کنید

یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که ورزش در شب می تواند به شما یاری کند راحت تر بخوابید. با این وجود، در حالی که ورزش بدن شما را خسته می نماید لزوما باعث خستگی فکر تان نمی گردد. کانروی می گوید: پس از یک ماراتن بدن شما ممکن است خسته باشد، اما این بدان معنا نیست که فکر تان برای خواب آماده خواهد شد.

توجه: ورزش منظم به طور کلی خواب را بهبود می بخشد، اما ورزش برای به خواب رفتن سود چندانی برای شما نخواهد داشت. کانروی به جای تمرین ورزشی برای تسهیل خواب، انجام فعالیت هایی را توصیه کرد که می توانند شما را از نظر فکری خسته نمایند.

کانروی گفت: ما افراد اجتماعی هستیم مغز ما عاشق یادگیری است و بنابراین اگر در روز با جهان در تماس و درگیر کار های روزمره نباشید ممکن است روی خواب شما تاثیر بگذارد. یک کتاب بخوانید، یک پازل را حل کنید و کاری را انجام دهید که واقعا از نظر فکری شما را درگیر کند. کانروی می گوید: در غیر این صورت، برای بعضی افراد تفاوتی بین روز و شب وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: rahdio.ir شناسه مطلب: 387

به "6 راه عجیب برای فریب دادن فکر و یاری به خواب راحت تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه عجیب برای فریب دادن فکر و یاری به خواب راحت تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید